M. roczekii

    Mammillaria roczekii je poslední z okruhu Mammillaria saboae, kterou jsem viděl v přírodě. Byla jedním z hlavních cílů výpravy na podzim roku 2017.

    Tato překrásná miniaturka nese jméno po svém objeviteli Bornardu Roczekovi z Německa, který ji objevil v roce 2002 v Durangu. O rok později byla popsána Rischerem a Krügerem.

Semenáčky s prvními poupaty

    Do našich sbírek se dostala poměrně brzy po svém objevení a rychle se v nich zabydlela. Její pěstování není náročnější než u jiných mammillárií z okruhu M. saboae. Propustný substrát, střídavá zálivka a slunné místo jsou základem úspěchu. Na rozdíl od svých příbuzných kvete opakovaně celou sezónu. Je cizosprašná a po opylení tvoří černá semena, která po delší dobu zůstávají v těle rostlin. Dozrávají následující sezónu a po zaschuntí květu a prasknutí slupky kryjící semena se postupně jednotlivá semena uvolňují. Podle mých vlastních zkušeností klíčí nejlépe z celého okruhu M. saboae.

    Možná si mnozí mí kamarádi myslí, že se zajímám jen o ariokarpusy, ale není tomu tak, stejně rád mám třeba turbinikarpusy a právě tak i velkokvěté mammillárie. A tak jsem nemohl odolat navštívit Mammillaria roczekii v přírodě. Jenže když ona roste trochu stranou hlavních kaktusářských cest. Nedalo se nic dělat, musel jsem si vyhradit dva dny na to, abych se dostal do Duranga do oblasti města Canatlán. Spojil jsem to s návštěvou lokality další durangenské krásky, M. theresae. Všeobecně se jako místo výskytu udává Canatlán, ale ve skutečnosti je lokalita od Canatlánu poměrně vzdálená. Z Canatlánu se musí jet asi třicet kilometrů na jih a pak dalších dvacet do hor. Životní strategie je shodná s M. saboae nebo M. haudeana. Roste v "lagitas", tedy plochých prohlubních na skalních výchozech, kde bývá periodicky zaplavována a doslova stojí ve vodě. V nadmořské výšce 2300-2500 m nejsou teploty k nule a sníh vzácností. Doprovodná kaktusová vegetace je poměrně chudá, na dohled od M. roczekii roste Echinocereus adustus ssp. roemerianus.

Mammillaria roczekii PA 2613, El Carmen I, Durango

Lokalita Mammillaria roczekii PA 2613

    Jak jsem psal v úvodu článku, lokalitu M. roczekii jsem navštívil na podzim roku 2017, přesně 5. listopadu. Bylo už pozdní odpoledne, takže světelné podmínky pro focení už nebyly ideální. Rostlinky jsme našli poměrně snadno, měl jsem několik souřadnic, některé očividně špatné, ale jedna byla "ta pravá". Už když jsem se k ní blížil, vybavila se mi přesně lokalita M. saboae se štěrkovými lavicemi. A intuice mě nezklamala, takže jsem se mohl těšit z desítek maličkých rostlinek. Když jsme se mammillárek nabažili, chtěl jsem ještě vidět poslední z velkokvětých mammillárií - M. senilis - o které jsem měl od kamarádů informace, že by v oblasti měla taky růst. Vydali jsme se dále do hor. V jedné zatáčce jsem viděl skály s borovicemi, tak jsem vystoupil z auta a v zapadajícím slunci spěchal na "mamillopsisy", jenže jsem je nenašel. Zato jsem našel další dvě malé populace Mammillaria roczekii. Tím jsem si splnil další kaktusářský sen a spokojeně jsem mohl jet za dalšími ariokarpusy. A mamillopsis? Někdy příště...

Mammillaria roczekii PA 2614, El Carmen II, Durango

Mammillaria roczekii PA 2616, El Carmen III, Durango