M. theresae

    Kdo by to řekl, že je Mammillaria theresae ve sbírkách už půl století. Tuto mimořádnou krasavici objevila paní Theresa Bocková, když se svým manželem projížděla přes Coneto Pas v Durangu. Náhoda tomu chtěla, že rostliny právě kvetly a paní Theresa si jich všimla. O rok později, v roce 1967, je popsal rodák z moravských Bukovan u Kyjova Ladislaus Cutak. Rostliny se díky své schopnosti po naroubování bohatě odnožovat rychle rozšířily prakticky do všech sbírek.

    Výskyt v přírodě byl do nedávna znám prakticky jen z Paso de Coneto. Před nedávnem však byla objevena další menší izolovaná populace s rostlinami o poznání menšími než na typové lokalitě, pracovně se jí říká f. minima.

Coneto Pass

    Na Coneto Pass jsem se vydal na podzim roku 2017. Už dvakrát jsem byl nedaleko, Rodeo, resp. Las Animas s Mammillaria guelzowiana nebo Ariocarpus fissuratus var. lloydii jsou jen pětačtyřicet kilometrů vzdušnou čarou. Jenže ono to není zas tak jednoduché, jak to vypadá. V mapě jsem si našel odbočku, která se zdála nejbližší, byla to prašná cesta, která se klikatila mezi horami, procházela překrásnými údolími a několika vesničkami až do městečka Coneto de Comonfort. Až za ním se objevila asfaltka. Kdybychom odbočili o pár kilometrů dále, mohli jsme to jet celé z druhé strany po asfaltu a ušetřit pěknou hodinku času. Jak říká klasik, byla to sice delší, zato ale horší cesta. Ale stálo to za to. Když jsme vystoupali do nejvyššího bodu Coneto Pass do výšky asi 2300 m n. m., zastavili jsme a vydali se do svahu. Už po malé chvíli jsme mohli pozorovat desítky "terezek" (PA 2602). Společně s nimi roste i Mammillaria longiflora, ale tu jsem nemohl dlouho najít. Nakonec se na mě štěstí usmálo a jednu malou dospělou rostlinu jsem našel.

    Spokojení s fotografickými úlovky jsme se vydali na druhou lokalitu, kde roste forma "minima". Ta roste poměrně daleko v jiných podmínkách na plochém vršíčku s nadmořskou výškou necelých 2000 m n.m. Našli jsme jen několik málo rostlinek, jejich hledání bylo obtížné jak pro jejich malou velikost, tak řídkost populace.

    Pěstování M. theresae není příliš obtížné, při dodržení běžných pěstitelských zásad je možné držet pravokořenné rostliny, které si tak zachovávají svůj miniaturní vzhled a pravidelně kvetou a plodí. Potíž je s pěstováním ze semen, která si dlouho drží klíčivost, nebo spíše neklíčivost. Návodů, jak je přimět klíčit je celá řada, od mechanického narušení semen až po vystavování kyselinám nebo rostlinným výluhům. I přes tyto potíže je možné sehnat dostatek nepříbuzných rostlin a se sklizenými semeny provádět všelijaká alotria.

Mammillaria theresae "minima" PA 2608

    Už několik let je v našich sbírkách dostupná pěkná bělokvětá forma, snad byla nalezena přímo v přírodě. Rostliny se liší nejen barvou květu, ale i hustším a delším otrněním.

Mammillaria theresae var. minima