G. beguinii ssp. hintoniorum

    Gymnocactus beguinii ssp. hintoniorum popsaný A. Hoferem v roce 2000 už jako Turbinicarpus, je poměrně snadno odlišitelnou jednotkou v rámci G. beguinii svými světlými květy, menším tělem a tužšími trny.

Gymnocactus beguinii ssp. hintoniorum MZ 1250, San Roberto, Nuevo León

    V přírodě obývá izolovaný areál nedaleko San Ignacio de Texas v mexickém státě Nuevo León. Roste na sádrovcových plotnách a skalách asi sedm kilometrů jihozápadně od tohot sídla.

    Na podzim roku 2018 jsem se rozhodl navštívit v přírodě lokalitu, abych uviděl nejen tento kaktus, ale i jednu z nejmenších forem T. valdezianus var. albiflorus, která zde roste taky. Po příjezdu k lokalitě jsme se vydali po sádrovcích směrem k GPS, na které měly rostliny být. Chůze po zvětralém sádrovci byla zvláštní. Už jsem po něm něco nachodil, ale aby se pode mnou ozývalo dunění a měl jsem pocit, že chodím po skořepině, která se co chvíli prolomí a zahučím někam do pr..., to se mi stalo poprvé. Rostliny jsme po krátkém hledání našli, nebyly zrovna v dobré kondici, většinou byly zaschlé a pokryté krustami sádrovce (PA 2915). Daleko více času jsme strávili hledáním valdíků, našli jsme je opravdu náhodou na poslední chvíli před odjezdem z lokality.

    Gymnocactus beguinii ssp. hintoniorum je v našich končinách dostupný, většinou jako semena, na burzách jsem ho zatím neviděl, v době, kdy nekvete, není až tak atraktivní. Pěstuje se většinou roubovaný, kdy po letech narůstá v nepříliš vzhledné sloupky, které je pak radno seříznout a zkusit hlavy zakořenit.