G. gielsdorfianus

    Gymnocactus gielsdorfianus je v našich sbírkách Metuzalémem. Werdermann ho popsal jako Echinocactus gielsdorfianus už v roce 1929. Původní lokalita byla udána jako "Valley of Jaumave" a na dlouhá léta upadla v zapomnění, zatímco rostliny v kultuře přečkaly desetiletí. Rostliny byly znovu objeveny Fitz-Mauricem až v roce 1988. Z této doby je znám odhad, že populaci tvoří asi 4000 rostlin na ploše menší než 10 km2. V rámci dalších pozorování byla zveřejněna teze, že se populace díky ilegálnímu sběru snížila o více než 80% na cca 250 rostlin a druh byl zařazen mezi kriticky ohrožené.

    Lokalitu Gymnocactus gielsdorfianus jsem navštívil na podzim roku 2016. Nachází se asi sedm kilometrů východně od La Morita v SLP. Na lokalitu jsme se vydali pozdě odpoledne 1. listopadu. Chvíli jsme bloudili mezi poli, abychom našli tu správnou polní cestu, až jsme nakonec dorazili k malému hřbítku. Vyběhl jsem kousek do kopečku, kde se objevovaly vápencové výchozy a kde jsem tušil, že by mohly rostliny být. Intuice mě nezklamala, našel jsem poměrně početné rostliny všech možných velikostí rostoucí jednotlivě i v malých trsech. Studijní číslo je PA 2229. Některé byly v květu. Nemyslím si, že by byla lokalita vystavena nějakému silnému tlaku sběratelů kaktusů.

    Ve sbírkách je Gymnocactus gielsdorfianus celkem rozšířený, dobře kvete a plodí, navíc roste trsovitě, takže sehnat semena nebo nějakou odnož není problém.