G. knuthianus

    Gymnocactus knuthianus je rostlina známá už bezmála sto let. Rostliny našel Friedrich Ritter, od kterého je dostal dánský hrabě Frederik Marcus Knuth. Od něj zase Friedrich Bödeker, který tento kaktus po Knuthovi pojmenoval. Stalo se tak v roce 1930. Z rodu Echinocactus byl přeřazen roku 1951 Backebergem do jeho nového rodu Gymnocactus, ze kterého skončil ve sběrném rodu Turbinicarpus, kam ho přeřadili John s Říhou. Mezitím se ještě ohřál v rodu Neolloydia.

Gymnocactus knuthianus BH 25, Guadalcazar, SLP

    Původní popis udává výskyt u Villar v San Luis Potosí. Později byly rostliny nalezeny i v okolí Guadalcazar.

Gymnocactus knuthianus BH 25, Guadalcazar, SLP

    Na svých cestách po Mexiku jsem byl nedaleko Guadalcazaru mnohokrát. Ale nikdy nezůstalo trošku času se na Gymocactus knuthianus podívat. Až v roce 2017 jsem si řekl, že tento pěkný kaktus musím "pokořit". Nestalo se u Guadalcazaru, ale nedaleko Villar. Odbočili jsme ve Villar na San Jose de Cervantes a po necelém půldruha kilometru jsme zastavili u malé nenápadné zatáčky, na břehu jen pár metrů od cesty rostla bohatá populace Gymnocactus knuthianus PA 2347. Některé rostliny byly z mně neznámého důvodu označené kovovými štítky.

Lokalita u Villar, SLP

    O rok později, v roce 2018, jsem se rozhodl navštívit populaci u Guadalcazar. Bohužel počasí bylo příšerné. Byl konec října, pršelo, nízké mraky zakrývaly vrcholky kopců, mezi Charco Blanco a Guadalcazar nebylo vidět více než na sto metrů. Než jsme došli na lokalitu, což bylo od cesty jen pár desítek metrů, byli jsme mokří na kost. A mokré rostliny nebyly v trávě téměř vidět. Jindy svítivé trny byly za mokra průhledné. Nakonec se nám podařilo najít pár desítek rostlin PA 2788:

Pohled na lokalitu u Guadalcazar, SLP

    Rostliny u Villar mají jemnější žluté trny, u Guadalcazar jsou sněhově bílé. Obě formy je možné u nás bez problémů sehnat. Semena dobře klíčí, pěstování nečiní větší potíže, zájem o tyto brzy z jara kvetoucí miniatury ale neodpovídá jejich kráse, což je trochu škoda.


Gymnocactus knuthianus MZ 726, Guadalcazar, SLP

Gymnocactus knuthianus PP 999, Villar, SLP