G. saueri ssp. gonzalezii

   Gymnocactus saueri ssp. gonzalezii je jedním z novějších "českých" kaktusů, které pro nás objevili a popsali naši krajané. Nese jméno pana Miguele González-Botello, botanika studujícího kaktusovou flóru Mexika, který byl nápomocen našim terénním průzkumníkům při zhodnocení tohoto taxonu. Od roku 2005, kdy byl oficiálně popsán v časopisu Kaktusy Pavlem Pavlíčkem a nedávno zesnulým Vláďou Zatloukalem, se natrvalo usídlil v našich sbírkách. Není se čemu divit, patří opravdu k tomu nejkrásnějšímu, co se dá v rodu Gymnocactus najít. Omlouvám se za řazení do tohoto rodu, oficiálně je mezi turbiniňáky, ale než bych uváděl podrody a sekce či skupiny, radši volím pěstitelskou zkratku.

Gymnocactus saueri ssp. gonzalezii PP 1234, Lucio Blanco, Tamaulipas

   Na svých potulkách po Mexiku jsem se a podzim roku 2014 zatoulal až do oblasti Lucio Blanco. Vyplatí se vyhradit si celý den na výlet z Galeany do Lucio Blanco. Člověk se pak může kochat krásnými Ariocarpus trigonus, Astrophytum asterias, Homalocephala texensis, Ancistrocactus scheeri - a hlavně, pro milovníky turbošů - gymnokaktusem. Najít gonzalezii není jednoduché, měl jsem snad pět gps-ek, prošli jsme je všechny, ale nakonec jsme našli jen jedinou časně dospělou rostlinu. I tak jsem šťastný, že jsem ji mohl vidět.

Gymnocactus saueri ssp. gonzalezii PA 1317, Rancho San Antonio, Lucio Blanco, Tam.

    O více než čtyři roky později, na první jarní cestě v roce 2019 jsme nečekaně rychle stihli navštívit lokalitu Aztekium valdezii a tak mě ve zbývajícím čase napadlo zajet znovu pohledat Gymnocactus gonzalezii. Napřed jsme jeli na Astrophytum asterias, kamarádi ho ještě neviděli, ale mým hlavním cílem byl právě gymnokaktus. Bylo už dost pozdě odpoledne a světelné podmínky se rapidně zhoršovaly. Přesto jsem s kamarádem Sergejem vyběhnul na hřbet kopce jen něco málo přes dvě stě metrů dále od místa, kde jsem byl poprvé. A měl jsem štěstí, že jsem našel na malém plácku několik dospělých rostlin.