G. saueri ssp. septentrionalis

    Článek o tomto kaktusu musím bohužel psát napodruhé znovu. Nevím, jak se to mohlo stát, ale prostě zmizel. Zůstalo jen černé prázdno. Stejně to tak bylo s návštěvou lokality. Poprvé jsem se na ni vydal na podzim v roce 2017. Nadějně vypadající cesta končila bohužel asi dva kilometry před lokalitou bytelnou železnou bránou s cedulí, která naznačovala, že bychom se přes bránu asi neměli moc snažit dostat. Ovšem touha vidět Gymocactus saueri ssp. septentrionalis byla silnější, a tak o rok později jsem s kamarádem Sergejem Potěmkinem bránu přelezl a na lokalitu jsem došel. Rostliny dostaly studijní číslo PA 3067. Nikdo nás cestou nijak nekontroloval, potkali jsme jen několik opuštěných zemědělských podniků. Na úrovni lokality bylo nějaké rančo, slyšeli jsme zvuky motorových pil, ale nikdo se o nás nezajímal. Tak jsme si mohli dosyta vychutnat krásné gymnokaktusy a taky moji první Epithelantha unguispina.

Gymnocactus saueri ssp. septentrionalis KPP 1689, Mina, NL

    Popis tohoto kaktusu byl uveřejněn G. Matuszewskim a J. Šnicerem v roce 2004, tedy před patnácti lety. Od té doby si získal pevné místo v našich sbírkách. Typová lokalita se nachází v údolí severně od města Mina ve státě Nuevo Leon. O pár let později byla objevena populace v kaňonu Potrero Chico, který se nachází na jih od stejného města. Rostliny z této lokality jsou trošku jiné, jsou habitem bližší subspecii gonzalezii.

Lokalita Gymnocactus saueri ssp. septentrionalis

    V přírodě rostliny osídlují plošinky mezi vápencovými kameny, překvapila mě jejich velikost, mnohé měly osm centimetrů v průměru. Doprovodnou vegetaci tvoří Epithelantha unguispina, Astrophytum capricorne, Neolloydia conoidea, Echinocereus stramineus, Echinocereus leonensis, Coryphantha nickelsiae a Opuntia sp.

    Pěstitelsky Gymnocactus saueri ssp. septentrionalis nevybočuje z nároků ostatních gymnokaktusů z okruhu G. saueri. Kvete brzy zjara, pokud je zima hodně zamračená, květy bývají sterilní.

Brána před vstupem do údolí

    Nabídka semen z typové populace je dostatečná, před několika málo lety se konečně objevila i semena z Potrero Chico.

Gymnocactus saueri ssp. septentrionalis z typové lokality

Gymnocactus saueri ssp. septentrionalis PP 1477, Potrero Chico, NL