G. viereckii

    Gymnocactus viereckii byl objeven H. Viereckem na přelomu dvacátých a třicátých let minulého století v údolí Jaumave v mexickém státě Tamaulipas. V roce 1931 byl Werdermannem popsán jako Echinocactus viereckii. Pak putoval přes rod Thelocactus, Gymnocactus, dokonce i Pediocactus, aby zakotvil mezi turbinikarpusy.

Gymnocactus viereckii MK 76.266, Los Ebanos, Tamaulipas

    V našich sbírkách kupodivu zas tak běžný není a vidět pěkně rostlý trs je vcelku vzácností. A přitom spousta cestovatelů kolem něj jezdí! Na cestě z Palmillas do Jaumave kousek před Jaumave uvidíte ranč Los Ebanos. Poznáte ho snadno, po pravé straně uvidíte udržovanou cestu lemovanou krásnými agáve a pak plantáž aloe, která je označená velkou cedulí oznamující jakýsi převratný projekt. Když zastavíte před rančem v levotočivé zatáčce a po zdolání nezbytného plotu z ostnatého drátu se vydáte vlevo po hraně kopce vzhůru, najdete na vápencových skalách Gymnocactus viereckii. Snadno řečeno, těžko realizováno.

Gymnocactus viereckii PA 0879, Los Ebanos, Tamaulipas

 A to je ten kopec, můžete to zkusit, je to hodně nahoře...

    Na první cestě jsem lokalitu minul, hledali jsme s Marťasem za rančem A. trigonus. Na ranči byli velmi nepříjemní mechulíni, průchod nám nedovolili. Že je na kopci naproti gymnokaktus, jsem tehdy netušil. Na druhé cestě navrhoval Karel, že se půjdeme koupat do skvělého kaňonu za rančem. Já jsem nechtěl koupáním ztrácet drahocený čas a sám jsem dost nezodpovědně lezl na kopec. Gymnokaktus jsem tehdy našel a s ním spoustu nádherných rostlin. Na třetí cestě jsem už šel na jisto. Chtěl jsem udělat lepší fotky. Jenže paměť byla krátká. Večer jsme s Igorem a Žeňou popili hodně tequilly a hned po ránu jsme se v pekelném vedru s minimem vody vydali do prudkého kopce porostlého hustou vegetací. Každý krok byl utrpením, večerní pařbu jsme těžce rozdýchávali. Těch 280 vzdušných metrů je s převýšením 140 metrů! Ale stálo to za to. Našli jsme i pár semínek, tak jestli vyklíčí, už tam po třetí asi nepolezu (pozn. roku 2018: vyklíčilo jediné, zase polezu).

 Na konec ještě pár fotek doprovodné vegetace:

Echinocereus pentalophus PA 0873

Ferocactus echidne var. victoriensis PA 0874

Mammillaria klissingiana PA 0875

Echinocactus platyacanthus PA 0876

Mammillaria baumii PA 0877

Astrophytum myriostigma PA 0878

Mammillaria viereckii PA 0880

Mammillaria candida PA 0882

Thelocactus conothelos var. saussieri PA 0883

Neolloydia grandiflora PA 0884

Ariocarpus trigonus PA 0885

Coryphantha delicata PA 0886

A na závěr fotka jediného semenáčku, který jsem vypěstoval ze semínek z Los Ebanos. Přes opakované sprášení s rostlinami MK 76.266 se mi nepodařilo získat semena.

Gymnocactus viereckii PA 0879, Los Ebanos, Tamaulipas