G. ysabelae

 Gymnocactus ysabelae byl více než půl století mysteriózní rostlinou. Objeven byl počátkem třicátých let 20. století A. F. Möllerem. Ten rostliny poslal paní Ysabel Wrightové, po níž má druhové jméno. Popsán byl v roce 1934, autorem popisu je K. G. Schlange, detailní informace o tomto člověku se mi nepodařilo získat. Původní popis zařazoval tento mexický skvost do rodu Thelocactus, Backeberg ho přeřadil v roce 1961 do rodu Gymnocactus. Kaktus pak v průběhu dalšího půl století procestoval několik rodů: 1983 - Turbinicarpus ysabelae V. John et Říha, 1995 - Neolloydia knuthiana (Boed.) F.M.Knuth var. ysabelae (Schlange) A.T.Powell, 1998 - Pediocactus ysabelae (Schlange) Halda aby konečně na konci tisíciletí v roce 1999 zakotvil jako Turbinicarpus saueri (Boed.) V.John & Říha subsp. ysabelae (Schlange) Lüthy.

 Gymnocactus ysabelae CH 240, Tula, Tamaulipas

 Druh byl dlouhá desetiletí ve sbírkách nezvěstný, až ho na konci 80. let 20. století nezávisle na sobě objevili italští badatelé a Čech Jaromír Chvastek. Jeho prostřednictvím se pak dostaly do našich sbírek rostliny s označením CH 240. V mojí sbírce se pak ještě objevily rostliny TCG, ale protože byly habituálně identické s těmi "českými", ze sbírky odcestovaly. Dnes je Gymnocactus ysabelae běžně dostupný a zájem o něj příliš velký není; ke škodě pěstitelů. Kvete časně z jara, bývá problém s opylením. Ale když už se podaří semínka udělat, pak rychle během cca měsíce dozrají, dobře klíčí a pěstování semenáčků nečiní velké potíže.

 Gymnocactus ysabelae PA 909, Tula, Tamaulipas

 Na druhé mexické cestě v roce 2012 jsem se s výpravou toulal v okolí města Tula v Tamaulipasu. Cílem byl A. agavoides, A. kotschoubeyanus var. albiflorus a jejich potenciální hybrid. Ale když už jsme tam byli, zkusili jsme vylézt na kopec severovýchodně nad městem, kde jsem měl informaci, že G. ysabelae roste. Překvapením byl rychlý nález kvetoucích A. agavoides, nikdo je na lokalitě ysabelky nepopisuje. Museli jsme vylézt trochu výše do svahu, abychom G. ysabelae našli. Bylo tam relativně dost rostlin, našli jsme nějakých deset, patnáct kusů. Někteří autoři píší, že je G. ysabelae velmi vzácný a na lokalitě přežívá pár posledních jedinců. Nevím, asi se populace trochu zregenerovala, když zájem o rostliny není nijak závratný. Taky je možné, že jsme byli na trochu jiném fleku - lokalita bývá popisována jako jižně od Tuly. Některé rostliny byly skutečně kapitální a nijak nezaostávaly za letitými rostlinami v mojí sbírce.

Gymnocactus ysabelae PA 909, Tula, Tamaulipas

Gymnocactus ysabelae PA 909, Tula, Tamaulipas