MYRTILLOCACTUS

    Myrtillocactus geometrizans (Mart.) Console je nezaměnitelný kaktus dobře známý většině pěstitelů kaktusů, kteří ho pro jeho rychlý růst a nenáročnost používají jako výbornou podnož pro choulostivější kaktusy. Popsán byl už v roce 1837. Aby ne, v Mexiku je velmi rozšířený, takže nemohl ujít pozornosti cestovatelů a botaniků.

Myrtillocactus geometrizans PA 1903, Rincon de Yerbabuena, SLP

    Roste v mexických státech San Luis Potosí, Aguascalientes, Tamaulipas, Guanajuato, Hidalgo, Puebla a Oaxaca. Přestože roste na tak velkém území, jeho vnitrodruhová variabilita není tak velká, aby byly popsány akceptovatelné infraspecifické jednotky. Na mých cestách jsem Myrtillocactus geometrizans viděl na dvaceti lokalitách (nepočítaje ty tisíce rostlin, které jsem míjel při cestách autem) a samozřejmě byl jedním z prvních kaktusů, který jsem v Mexiku viděl (PA 0009, San Lucas Alleade, Hidalgo). Jedenkrát jsem ho viděl i v květu.

Myrtillocactus geometrizans PA 1903, Rincon de Yerbabuena, SLP

    Ve sbírkách nečiní kultivace větší potíže, v zimě je lepší držet teplotu nad 100C, v létě snese více vody, ale opatrně na podpaření. Někdy se stává, že se část podnože pod roubem doslova rozteče, zatímco spodní část žije dále. Nevím, co tento jev spouští. Rostliny jsou citlivé na popálení pesticidy, zvláště akaricidy. Je dobré je napřed na několika rostlinách vyzkoušet. Mám dobrou zkušenost s přípravkem Vertimec. Stříkat na noc, až jsou rostliny vychladlé, někde jsem četl, že by po postřiku nemělo na rostliny přijít přímé sluneční záření šest hodin.

Myrtillocactus geometrizans PA 0020, San Agustin Metzquititlán, Hidalgo

Myrtillocactus geometrizans PA 0367, El Maguey, Aguascalientes

Myrtillocactus geometrizans PA 0893, Nogales, San Vicente, Tamaulipas

Myrtillocactus geometrizans PA 1127, La Polvora, SLP

Myrtillocactus geometrizans PA 2222, La Morita, SLP

Myrtillocactus geometrizans PA 2285, Panales, Hidalgo