Novinky / News
18.4.2024
Wilcoxia tamaulipensis PA 2971
16.4.2024
Do článku o Echinocereus pulchellus ssp. wenbergii jsem přidal několik desítek fotografií kvetoucích rostlin, tak si je užijte!
15.4.2024
Malá ochutnávka z následujících aktualizací:
14.4.2024
Myslel jsem, že mám napsaný článek o Mammillaria (Mamillopsis) senilis, ale mýlil jsem se. Tak jsem to napravil, ode dneška si jej můžete přečíst.
12.4.2024
Jsem doma zpátky z Mexika... Dvanáctá cesta - a vůbec nebyla tuctová. Splnily se mi letité sny, viděl jsem kvetoucí Mamillopsis, kvetoucí E. pulchellus ssp. weinbergii, našel jsem novou populaci M. luethyi, viděl jsem nejsevernější A. retusus, mám nové kočky, retusáky, viděl jsem v květu Rapicactus zaragozae, Echinocereus knippelianus ssp. schatzlei a spoustu dalších kytek. A protože už senilním, vrátil jsem se po letech na moji první lokalitu, kde jsme jako zelenáči s Marťasem začínali...
Mammillopsis senilis PA 3242, Azafran, Durango
3.3.2024
Už dva roky sledujeme utrpení hrdinného lidu Ukrajiny, kterou denně napadají ruSSácké hordy. Dnes a denně přemýšlím, jak je možné, že je v Evropě vedena dobyvačná válka s jejími atributy bezpráví a násilí na civilistech. Ptám se, k čemu je vlastně OSN, její RB, když její člen s právem veta znásilňuje dnes a denně sousední zemi. Kam se poděla evropská civilizace? Proč Němci nedají Ukrajincům rakety Taurus? Paktují se s ruSSákem, jako se paktoval Hitler se Stalinem? Jako se kámošila Frau Merkel s Putinem? Před časem jsem dostal pár reakcí čtenářů Nové Aztekie, ať se věnuji kaktusům a nepíšu tady politická prohlášení... Všem těmto kaktusářům vzkazuji: toto je můj web, mohu si na něj psát co chci, a jestli se to někomu nelíbí, ať sem neleze. Ať si čte vlastizrádný web Klausova institutu, sleduje FB Okamury, nebo si s láskou připomíná úmrtí Gustáva Husáka. Já prostě ruSSáky nesnáším a vůbec se tím netajím. Což neznamená, že v brzké době neletím se svými ruskými kamarády Žeňou a Sergejem za dalšími kaktusářskými dobrodružstvími.
5.1.2024
Je to neuvěřitelné, ale Nová Aztekia je tady už deset let! Jak to uteklo... Stránky za tu dobu zaznamenaly přes milión návštěv. Tak doufám, že svoji přízeň zachováte i nadále a slibuji, že se vynasnažím, abyste tady vždycky našli něco zajímavého.
31.12.2023
Do Nového roku přeji všem návštěvníkům Nové Aztekie mnoho štěstí a zdraví, ať vám vaše kytičky dělají jen radost. Po pěti letech jsem aktualizoval článek o Ariocarpus scapharostrus, a že těch novinek za ty roky bylo. V celém údolí mi zbývají asi poslední tři, čtyři kopečky, abych měl navštívená všechna místa, kde "skafíky" rostou, nebo rostly.
30.12.2023
Minule jsem psal, že vykvetlo pár kytiček, tak tady jsou:
Ariocarpus agavoides PA 0906
Mammillaria hernandezii PA 3950
17.12.2023
Dnes byl po dlouhé době překrásný slunečný den. Ve skleníku toho moc není k vidění, pár květů je na Mammillaria hernandezii a M. roemeri, opožděně taky vykvetl A. agavoides PA 906. Přemýšlel jsem, co nového bych přidal na Aztekii, nakonec jsem se rozhodl pro Rapicactus saueri ssp. septentrionalis. Letos jsem navštívil kaňon Potrero Chico, kde roste jedna z forem tohoto kaktusu, rostliny jsou zřetelně menší, mají řidší a přímější trny a tmavší květ. Kaňon, kde roste, je turisticky atraktivní destinace, kam chodí spousty lidí za turistikou a také zde mají ráj horolezci.
13.12.2023
Dnes jsem si zpříjemnil den psaním článku o jednom z mých nejoblíbenějších kaktusů, na jehož nalezení v přírodě jsem čekal léta a našel jsem ho vlastně náhodou. Tím kaktusem je Hamatocactus setispinus.
12.12.2023
Přidal jsem fotky k Astrophytum asterias.
11.12.2023
Dnes jsem doplnil fotografie kvetoucí Mammillaria thomsonii.
A protože právě marodím, pustil jsem se do starých restů a aktualizoval jsem A. confusus za posledních pět let...
10.12.2023
Doplnil jsem fotky k Mammillaria duwei, kterou se mi podařilo zastihnout v květu.
Na lokalitě roste společně s Echinofossulocactus phyllacanthus. Prakticky na každé mé návštěvě lokality některý kvetl. Vždy žlutě, ale letos mě překvapila jedna rostlina s fialovým květem. Kdyby tomu bylo naopak, nedivil bych se, u spousty rostlin se občas vyskytne nějaký ten "albín", viz níže A. bravoanus. Je možné, že tam rostou dva fosuláky sympatricky?
9.12.2023
Cestou na Echinofossulocactus multicostatus u La Muralla jsme potkali nádherně rozkvetlou populaci Thelocactus bicolor.
6.12.2023
Po dlouhých jedenácti letech jsem se vrátil k La Paloma na lokalitu Thelocactus rinconensis ssp. palomaensis. Měli jsme štěstí, jeden kvetl. Zato s kristátními A. retusus je konec. Na lokalitě není jediný... Taky Echinocereus delaetii pár kilometrů výše do Paily už na svém místě nebyl.
3.12.2023
Dnes přidám pár fotek kvetoucích Echinocereus knippelianus var. kruegeri z lokality zvané Žlutý bagr". Jenže ten bagr po letech zmizel. Stejně jako fossuláky, které rostly na hranici lesa.
Více fotografií je u příslušného druhu...
27.11.2023
Dnes tošku poetičtěji, náladové fotky od Estacion Camacho...
Ale ne každý si atmosféru užije. Chtěl jsem do té krávy píchnout, jestli by letěla jako pouťový balónek, ale kamarádi mi nechtěli zastavit...
24.11.2023
Už od první mexické cesty v roce 2011 se pravidelně zastavuji u La Ascension na lokalitě Echinocactus horizonthalonius f. minimus PA 0172. Na podzim loňského roku jsme tam s bídou našli pár nevzhledných rostlin a měl jsem z celé populace smíšené pocity. Všechno se ale změnilo letos v dubnu, kdy jsme našli populaci v plném květu! Neuvěřitelné množství kvetoucích rostlin s květy v široké škále od klasické "horizontíkovské" fialové až k téměř bílým květům, které potvrzují příbuznost této populace s tou, která roste u La Soledad a bývá nazývána jako "šubikii". Více fotek najdete u článku.
23.11.2023
Konečně jsem se dočkal a poprvé mi vykvetl bělokvětý Ariocarpus bravoanus. Jedná se o potomka náhodného bíle kvetoucího semenáče, který vyrostl před mnoha lety z importních semen VM 288. Pečlivým sprašováním a selekcí se nakonec podařilo získat bíle kvetoucí rostliny. Cesta nebyla jednoduchá, dědičnost není jako u hrachu jednoduše mendelovská, barva není determinovaná jediným genem na jednom chromozómu, takže barva květů není čistě bílá, čerstvě rozvinuté květy jsou narůžovělé, s každým dalším dnem kvetení jsou světlejší, až jsou nakonec bílé.
18.11.2023
To je doba, co jsem nic nenapsal! Bohužel nestíhám. Především nepříliš úspěšně bojuji s vlnatkou. Svině jedna, stříkám, čím se dá, ale pořád to není ono. Nemáte někdo zbytek Nurelle? Letos jsem navštívil Mexiko na jaře, byla to výborná výprava se skvělými parťáky. Tedy až na to, že celou cestu abstinovali, takže jsem to musel za ně dohánět a byla to první cesta, na které jsem neměl ani doušek tequily. Ale zážitků bylo o to víc. Měli jsme trošku smůlu, protože jsme se většinou trefili mezi první a druhou jarní vlnu, takže jsme měli hodně odkvetlých rostlin. Zato když jsme to trefili, bylo to k nevíře. A tak jsem viděl nádherně kvetoucí Rapicactus booleanus nebo Rapicactus beguinii var. hitoniorum. Dnes přidávám článek o R. booleanus a aktualizuji R. beguinii var. hintoniorum. Zároveň avizuji změnu, gymnokaktusy hledejte pod názvem Rapicactus, podle G. Matuszewského má tento rodový název prioritu. Přejmenovávám jen složku, jednotlivé články jsou se staršími jmény pod gymnokaktusy, přejmenovávání by bylo moc pracné...
Rapicactus booleanus PA 4091
Rapicactus beguinii var. hintoniorum PA 2915
17.3.2023
Po delší době jsem se dostal k pořádnému psaní a aktualizoval jsem článek o Ariocarpus agavoides. Jsou to už čtyři roky, co jsem nepřidal nové informace. Bohužel to není veselé čtení. Jedna populace je zničená totálně, ze druhé zůstalo pár jednotlivých rostlin a na třetí sice přežívají stovky rostlin, ale výstavba pokročila takovým tempem, že je otázkou několika málo let, kdy zmizí i tato populace, kde rostou i jedny z posledních tulských kočubejek. Podobně neradostné zprávy jsem doplnil v článku o Ariocarpus bravoanus.
Konečně se hnuly ledy a na fašistickou svini Putina byl vydán mezinárodní zatykač.
7.3.2023
Slunečné dny vytáhly květy, zvláště poté, co jsem část sbírky letos poprvé zalil. Poprvé mi vykvetla Mammillaria breviplumosa. Odkvétají časné jarní turbinikarpusy - valdezianus a pseudopectinatus, bonatzii, pintoensis a panarottoi už kvetly dříve. Začínají kvést Tbc. graminispinus.
24.2.2023
Je to už rok, co ruSSácká svoloč ničí Ukrajinu a vraždí její lid. Zrůda Putin vyhrožuje celému světu, nenávidí všechno neruské, i nás. Asi je v tom mindrák, závist, že nejsou schopni se aspoň přiblížit životní úrovni nenáviděného Západu. Jasně, je tam vrstva lidí, kteří si žijí nadmíru dobře. Ale průměrného Rusa, natož příslušníka jiné národnosti, se to netýká. Přesto se najde stále dost idiotů, kteří k ruSSácku vzhlížejí. Proč tedy nejdou za svým štěstím? A proč většinou odcházejí lidé odtamtud k nám? Podle Putlera jsou všichni fašisti, jenže pravda je ta, že nejfašističtější režim je dnes v ruSSácku. RuSSáci se stále staví do role spasitelů Evropy, že porazili ve II. světové válce Německo. Nějak rádi zapomínají, že se s nacisty léta paktovali a že společně napadli Polsko. Hajzli jedni proradní dokonce uspořádali po jeho dobytí společnou vojenskou přehlídku, takoví to byli kamarádi:
Přehlídka vítězů nad Polskem začala 22. září 1939 v 16:00 hodin a zahrnovala defilé jednotek obou armád před jejich velícími důstojníky.
Německý generál Heinz Guderian, po jeho boku stojí kombrig (brigádní generál) Semjon Krivošejn, vlevo generál Mauritz von Wiktorin.
7.1.2023
A je tady rok 2023. Po Třech králích končí vánoční období a začíná běžná každodenní rutina. Na Štědrý večer jsem dělal tradiční výsevy, a na Nový rok vzešly první semenáčky. To si daly na čas, protože ty, které jsem vyséval na Nový rok, vzešly už předevčírem. Na pár dní se ukázalo sluníčko a kaktusy na to zareagovaly otevřením připravených květů. Tradičně už od Vánoc kvetou Mammillaria sanchez-mejoradae, Mammillaria roemeri, začaly Turbinicarpus schmiedickeanus, T. laui, T. pseudopectinatus, \T. panarottoi, Gymnocactus knuthianus, G. septentrionalis. Kupodivu i přes nedostatek slunce mají dostatek pylu.
24.12.2022
Je Štědrý den. A zatímco já si s rodinou užívám klidné Vánoce (pominu-li, že mi dnes zemřeli tři onkologičtí pacienti a jejich rodiny truchlí nad ztrátou svých milých), lidé na Ukrajině jsou už deset měsíců pod palbou ruSSáckých sviní, které si ani v době svátku narození Krista nedají klid a zaštiťují se obskurní pravoslavnou rétorikou. Nemám na duši klid, když uralsko-asijské hordy v čele se skřetem Putinem vraždí nevinné lidi. Přeji statečným Ukrajincům mnoho sil a v Novém roce vítězství nad ruSSáckou svoločí.
11.12.2022
Procházím fotky z poslední cesty. Jednou ze "vzpomínkových kytek" byl Turbinicarpus schwarzii v Caňon Hondo. Naposledy jsem tam byl v říjnu před deseti lety. Tenkrát jsem měl problémy najít pár rostlin, letos jsem našel v pohodě poměrně dost rostlin. Více fotek najdete v článku o tomto druhu.
Doplnil jsem nové fotky k Ferocactus latispinus. Letos jsme je u La Luz v Guanajuato zastihli v plné parádě. Přestože jsem na lokalitě byl už třikrát, nikdy jsem jim nevěnoval pozornost. Prostě to byla jen doprovodná kytka. Nález albína nás přiměl lokalitu více prozkoumat a nelitovali jsme, protože takovou škálu barev květů jsem nikdy neviděl.
5.12.2022
Je to pár dní, co počet návštěv Nové Aztekie přesáhl milión! Aktuálně to je 1 003 731. Za měsíc to bude devět let, co jsem web založil.
4.12.2022
Nově si můžete přečíst článek o Turbinicarpus swobodae a cestě na Pico del Aguila:
29.11.2022
Konečně jsem zpracoval fotky z Mexika. Letos to nebylo tak těžké, nových lokalit moc nepřibylo. Přesto jsem i na známých lokalitách našel pár pěkných kytiček, které jsem při předchozích návštěvách minul. Tak jsem například na lokalitě u La Trinidad, kde roste Turbinicarpus boedekerianus, kterou jsem navštívil už počtvrté, našel Mammillaria aureilanata:
Na druhý pokus se podařilo najít Mammillaria bocasana:
Srdeční záležitostí je pro mě Mammillaria camptotricha, resp. decipiens. Měl jsem na ni souřadnice, ale na pustém kopci jsme nenašli žádný kaktus. Ale štěstí přeje připraveným, takže se na mě usmálo severně o Vizarrónu, kde jsem kytičku, kterou jsem měl po tátovi z jeho okenní sbírky, když jsem začínal kaktusařit, a o které byl můj první příspěvek do Atlasu kaktusů, našel.
18.11.2022
Skleník jsem nakonec svépomocí opatřil novým polykarbonátem. Výsledek na skleníku je velmi dobrý, bohužel to odnesly obě moje ruce. Prací jsem si odrovnal periferní nervy a přivodil jsem si těžkou lézi na pravé ruce a středně těžkou na ruce levé. Musel jsem si nechat zoperovat karpální tunel na pravé ruce. Naštěstí se to zhojilo velmi dobře, bohužel mi dosud zůstala částečná necitlivost prstů. Výkon jsem naplánoval na konec prázdnin, aby se mi ruka stihla zahojit do odletu na moji "jubilejní" desátou cestu do Mexika.
Před odletem jsem ještě stihnul výměnu strešní krytiny. Škoda, že se to realizovalo až po výměně polykarbonátu, protože stavět lešení na novém skleníku a ochrana střechy před padajícím materiálem byla náročná. Ale nakonec se to, bohudík, podařilo bez větších škod.
A tak jsem celkem v klidu odcestoval do Mexika. Desátou cestu jsem koncipoval jako vzpomínkovou, s dotažením neuskutečněných snů z posledních více než deseti let. Taky jsem pokračoval v monitoringu mých zamilovaných lokalit.
Celou cestu mohu označit za velmi úspěšnou. Jediné, co se nepodařilo, bylo nalezení Mammillaria goldii, rostliny, které jsme věnovali nejvíce času, protože cesta do Nacozari je velmi dlouhá. Na lokalitě jsme strávili více než tři hodiny, prolézali jsme po kolenou metr po metru, bohužel bez nálezu jediné kytičky. Slabou náplastí bylo pár semen na doprovodné koryfantě.
Největší výzvou výpravy byla návštěva lokality Turbinicarpus swobodae. Chystal jsem se tam už mnohokrát, ale vždycky se našla nějaká překážka v podobě nepřízně počasí, časové tísně nebo nepřítomnosti stejného blázna, který by se na lokalitu se mnou vydal. Nakonec jsem po strastiplné celodenní výpravě, na které jsem málem vypustil duši, tento ve sbírkách naprosto běžný kaktus viděl v přírodě. Podrobnosti napíšu v článku o tomto druhu.
Velmi intenzivně jsem se věnoval Mammillaria haudeana, s kamarády jsme prošli okolí Yécora na všech světových stranách a našli jsme čtyři nové populace. Posunuli jsme nález dalších sedm kilometrů od poslední známé populace směrem na Maicoba. Konečně jsem se dostal na lokalitu Mammillaria hernandezii v době otevřených květů. Doposud se mi to nedařilo, protože vždycky byla na dálnici na Puebla nějaká havárie nebo zácpa, takže jsem dorazil až v době, kdy byly květy zavřené. I letos to hrozilo, ale díky tomu, že jsme jeli na noc, čtyři hodiny, které jsme strávili na dvoukilometrovém úseku dálnice, nám neukously z krátkého dne ani minutu.
Byly však i chvíle, kdy mi bylo do pláče. U El Refugio el Reparo jsme na kopci, kde byly tisíce encefalokarpusů, našli jen pět rostlin. Podobně jsme dopadli na lokalitě Ariocarpus kotschoubeyanus var. elephantidens. Tam, kde jsem před několika málo lety našel na dvou čtverečních metrech sto rostlin, jsem našel jen díry v zemi a pár posledních jedinců. Naštěstí jsem našel dvě nové mikropopulace v širším okolí.
Doslova katastrofální situace je u Ariocarpus agavoides v Tule. Za ta léta, co situaci monitoruji, ze čtyř lokalit je jedna zcela zničená, bez jediné přežívající rostliny, na druhé je posledních pár desítek rostlin, třetí je zatím intaktní, jenže je uprostřed intenzivní zástavby a po zničení okolních svahů zůstala jen plocha několika málo desítek metrů čtverečních, kde žije s posledními bělokvětými kočubejkami, několika horizontíky, fosuláky a neolloydiemi. Na čtvrté lokalitě jsem nebyl, je trošku stranou, zatím bez většího antropogenního vlivu. Má to malý háček: když jsem tam před léty byl, našel jsem jen jednu rostlinu.
Devastace lokality PA 0906
Poslední velká rostlina PA 0906
Devastace lokality PA 1135
7.6.2022
Stále se snažím dokončit rekonstrukci skleníku, ale počasí mi vůbec nepřeje, horko a vlhko jako v sauně, přeháňky mě nutí práci přerušovat a když k tomu připočtu, že to celé dělám sám, tak je to v prdeli. Když mi spadne klíč nebo matička, musím slézt ze střechy, jít do skleníku a zase se vrátit na střechu. A to mnohokrát denně, fakt opruz.
Pěkné počasí umožnilo zálivku, na kterou už tradičně zareagovaly turbinikarpusy. Poprvé mi vykvetly T. lausseri. Zároveň s nimi vykvetly i T. krainzianus a T. spacellatus. Lokality jsou velmi blízké - mezi T. krainzianus a T. lausseri je cca 5 km, mezi T. lausseri a T. spacellatus jen 850 metrů.
Turbinicarpus spacellatus PA 2737
Turbinicarpus krainzianus PA 3614
Turbinicarpus lausseri PA 3627
Taky překrásně vykvetl zimovzdorný Echinocereus. Před pár lety jsem ho dostal od jednoho návštěvníka, bohužel jsem už zapomněl jeho jméno. Kdyby se mi ozval, byl bych mu vděčný, koupil bych si ještě pár rostlinek.
6.6.2022
Už dlouho jsem nepsal na můj web. Událo se toho mnoho. Suky rusácké už přes sto dní útočí na Ukrajině. Chcípají po stovkách, ale stále jim to nestačí. Sráči jedni zbabělí střílejí rakety dlouhého doletu z Kaspického moře na Kijev. Pěkně z dálky, aby nepřišli o další ze svých zasraných letadel. Prý zdechl nějaký další generál. Jen houšť a větší kapky. Doufám, že brzy do očistce půjde i ta fašistická svině Putin. Žádné peklo, tam je jako doma, ať se pěkně zmítá v nejistotě mezi světy.
Před nedávnem jsem se dozvěděl, že zemřel můj druh z Ukrajiny Igor Lavrovskij, se kterým jsem v Mexiku strávil hodně krásných chvil. Vypili jsme spoustu tequilly a piva, prošli mnoho kilometrů v terénu, užili jsme si spoustu legrace. Byl skvělý, měl čich na kytky, nebyl sobecký, vždycky se podělil o pár semínek, která našel. Nebýt něho, nikdy bych v přírodě neviděl třeba bertholdku. Taky uměl výborně pěstovat kaktusy. Udolal ho alkohol, po smrti matky zůstal sám a brzy za ní odešel. Čest jeho památce, vzpomínám na Tebe, můj kamaráde.....
24.4.2022
Dnes jsou to dva měsíce, co rusácké svině napadly Ukrajinu. Slavná následovnice Rudé armády předvedla to, co jí jde nejlíp - ničit. V mém rodném Krnově jsme měli rusáků plné město. Chovali se jako hovada. Kradli v obchodech, ničili svými tanky cesty ve městě, na cvičáku za městem umývali tanky v rybníce, ze kterého voda tekla dále do řeky, zlikvidovali několik bytovek, kde se objevili, místní se radši odstěhovali. Jako malý kluk jsem svědčil na VB, když v naší přítomnosti v lese přepadl rusák v uniformě mámu mého kamaráda. Esenbákům to nebylo moc milé, že museli vyšetřovat rusáckou pakáž. Stejně tak chuděry prodavačky radši koukaly jinam, když si rusáčtí důstojníci otevírali lahve s chlastem přímo u regálu a lili to do sebe už v obchodě. S nějakým placením se neobtěžovali. Nepohyblivý bratr mojí spolužačky málem uhořel v domě, do kterého najelo rusácké auto. Nebyl to pěkný pohled, jak v zahradě hoří náklaďák, bouchají pneumatiky a palivové nádrže. Všude, kde se jen objevil nějaký rusák, byly nápisy psané azbukou. Dodnes vidím před sebou zeď krnovské porodnice s nápisy typu "zděs rodilsja Boris". Nedovedu si vůbec představit, jak se ty fašistické svině chovají na Ukrajině. Věřím, že Putin brzy chcípne a že rusáci odtáhnou do svých sraček.
22.4.2022
Tak se nám konečně odkopala ta rusácká okupační pakáž. Už se ani nesnaží cokoliv zastírat a halit do směšné a absurdní "denacifikace" Ukrajiny. Dnes otevřeně prohlásili, že cílem je odříznout Ukrajinu od Černého moře a propojit prorusácké enklávy na Ukrajině se stejně parchantskou pátou kolonou v separatistické "republice Podněstří". Cožpak svět stále nechápe, že rusáci budou tak dlouho krást cizí země, dokud jim to rázně nezatrhneme? To čekáme, až si udělají koridor do Karlových Varů? Že jsou schopni prohlásit každý kousek země, na kterém sedí rusák (vždy to píšu s malým "r") za své území, které musí s tím jediným zasraným rusákem chránit před námi?
Dnes jsem aktualizoval článek o Turbinicarpus macrochele.
2.4.2022
V minulém slunečném týdnu se rozhodla poprvé vykvést Mammillaria rekoi PA 1959, kterou jsem před lety našel na lokalitě M. bertholdii u San pedro Mártir Quiechapa. Článek o ní najdete v sekci Mammillaria.
18.3.2022
Rusáci se už tři týdny snaží zatím neúspěšně pokořit statečnou Ukrajinu. Jak dnes vtipně poznamenala Dana Drábová: Putinova armáda vůbec není tak světoborná, jak si myslel. Není nejlepší na světě, je druhá nejlepší na Ukrajině.
Ukrajinským kaktusářům věnuji článek o Gymnocactus mandragora. Až pomine válečné běsnění, věřte, že vám čeští kaktusáři pomohou s obnovou vašich sbírek. Já určitě.
24.2.2022
Moji drazí kamarádi z Ukrajiny, kteří jste se mnou byli na cestách po Mexiku, a samozřejmě i všichni další stateční obyvatelé Ukrajiny, držím Vám pěsti v nerovném boji proti Putinovi a jeho hordě. Zároveň zdravím i své ruské kamarády, na které padl stín imperialistických choutek jejich vyšinutého prezidenta. Prosím Vás, udělejte všechno pro to, aby se Rusko mohlo stát zemí, na kterou budete moci být hrdí.
12.3.2022
Rusáci dále devastují ukrajinská města a zabíjejí civilisty:
11.3.2022
Podobnost čistě náhodná....
6.3.2022
Putine, ty fašistická svině! Vraždíš děti. Díky tobě budou Rusy nenávidět celé generace Ukrajinců. Tak jak Rusáky neměla ráda generace našich rodičů za okupaci v roce 1968.
4.3.2022
Suka bljat na chuj!
Marchalivka
Jaderná elektrárna Záporoží
2.3.2022
Borodjanka
2.3.2022
Ruská svoloči (promiňte kamarádi, kteří s tím nemáte nic společného), toto jsou ukrajinští fašisti???
Toto je speciální operace??? Proti vojenským cílům???
8.2.2022
Aktualizoval jsem článek o Turbinicarpus pseudomacrochele
26.1.2022
Přidal jsem článek o kaktusu, který právě aktuálně kvete - podívejte se na Turbinicarpus schmiedickeanus "pintoensis".
10.1.2022
Přeji mnoho pěstitelských úspěchů v Novém roce, aktualizoval jsem článek o Astrophytum asterias.
28.12.2021
Konečně jsem se dostal ke psaní a zpracoval jsem Coryphantha macromeris. Taky jsem aktualizoval E. grusonii.
21.12.2021
Blíží se Vánoce a jak tak koukám, už přes půl roku jsem na webu nenapsal ani čárku. Ve sbírce nebylo nic extra nového, přerouboval jsem spoustu kytek z peiráků na glaucescensy a snažil jsem se přesadit sbírku, což se mi nepovedlo. Koupil jsem nový polykarbonát na celý skleník, ale přivezli mi ho tak pozdě, že jsem ho nestačil vyměnit. A to z jednoho prostého důvodu - konečně jsem se zase dostal do Mexika. Takže mám nové zážitky a témata k psaní. Přestože jsme s přáteli jeli spíše na pohodu po známých lokalitách, přesto jsem si splnil pár letitých přání, jako vidět v přírodě Gymnocactus mandragora, Hamatocactus setispinus nebo Echinocactus grusonii u Zimapánské přehrady.
Ferocactus rafaelensis PA 3637, El Tepozán, SLP
Ariocarpus retusus ssp. scapharostroides PA 3645, Puerta del Rio, SLP
Astrophytum myriostigma var. strongylogonum PA 3663, La Morita, SLP
Thelocactus schwarzii PA 3672, Fortin Agrario, Tam.
Ariocarpus trigonus PA 3676, Fortin Agrario, Tam.
Astrophytum asterias PA 3678, Fortin Agrario, Tam.
Hamatocactus setispinus PA 3683, Llera de Canales, Tam.
Ariocarpus fissuratus var. lloydii PA 3728, Menchaca, Coahuila
Gymnocactus mandragora PA 3731, Menchaca, Coahuila
Ariocarpus kotschoubeyanus PA 3736, San Francisco de Barrial, Coah.
Mammillaria coahuilensis PA 3741, San Francisco de Barrial, Coah.
Ariocarpus kotschoubeyanus "teyrensis" PA 3750, San Antonio de Ojo Seco, Dur.
Echinocactus grusonii PA 3798, Presa Zimapán, Querétaro
13.6.2021
Život běží strašně rychle. Už tři měsíce se snažím sehnat zedníky. Kromě tří čoko-podvodníků jsem nesehnal nikoho. Prý firma z Hradiště... ale registrovaná v Ostravě, auto s pražskou SPZtkou a borec s negativní referencí a pobytem z Brna. Čím to je, že když mě někdo napadl, jednou dokonce i nožem, nebo mě chtěl ojebat, vždycky to byl příslušník jistého etnika. Nějak mi ta statistika nesedí.
Ale zpátky ke kaktusům. Poprvé mi vykvetl Turbinicarpus sphacellatus, který jsem před pár lety pozoroval nedaleko Presa de Zimapán na pravém břehu Rio Moctezuma. Všechny ostatní známé populace turbiňáků jsou na druhém břehu. Žlutě až žlutozeleně kvetoucí T. krainzianus a fialově kvetoucí T. lausseri. Podle informací, které jsem o populaci měl, měly mít kytky růžové až fialově růžové květy. Proto byly označeny jako sphacellatus. Překvapily mě bílými až krémově bílými květy. Po růžové ani stopy. Ale když jsem se podíval na to, jak bylo referováno o T. sphacellatus v Atlasu kaktusů u T. krainzianus, moje rostliny jsou jednoznačně T. sphacellatus. ("Strombocactus (Toumeya případně Turbinicarpus) sphacelatus se ve sbírkách dosud ojediněle vyskytují, mají údajně jemnější bělavé otrnění a kvetou poměrně malými žlutými nebo bleděrůžovými květy.")
18.3.2021
Apríl jak vyšitý, v sobotu padaly kroupy, dnes slunečno, přes den 17 nad nulou a v noci mínus čtyři. Jarní turbinikarpusy jsou už prakticky odkvetlé, strombokaktusy začaly už tradičně corregidorae následované disciformis a esperanzae. Zakvetly moje milované velkokvěté mammillárky goldii, dodsonii a roczekii, dokonce remontovala hernandezii. Květy se objevily na eskobariích. Potěšily mě květy na E. cubensis E. robinsorum. Zajímavě oranžovou barvu vykvetl Thc. conothelos. Po dlouhých letech, co jsem přišel o staré rostliny, mi zase vykvetl Echinocereus lindsayi.
18.3.2021
Konečně jsem si dal malý ofrk a rozhodl jsem se trošku věnovat webu. V týdnu po Novém roce jsem udělal větší výsevy. A jak mám zprávy od kamarádů, vzhledem k tomu, že díky pandemii se nedá nic moc podnikat, tak i více vysévají. Letos jsem poprvé zkusil supresivní výsevní substrát a musím si tuto změnu pochválit. Chce to ještě trošku vychytat mouchy, protože nasákavost je u čistého proschlého substrátu horší, ale po smíchání s bratčickým pískem si myslím, že se to výrazně zlepší. Semenáčky se zatím drží:
Po dlouhé pauze jsem taky napsal nový článek, je o Mammillaria plumosa.
10.2.2021
Je to hrůza, téměř dva měsíce jsem nesáhl na web. Mám tolik práce, že nestíhám. Ale na kaktusy si občas trochu času najdu. Konečně jsem zase vyséval. Stará semena z cest, na která nebyl čas. Kupodivu dobře klíčila astrofyta, přestože byla sbíraná před pěti lety. Objevují se květy na turbiňáčcích a mammillárkách z okruhu M. perezdelarosae. Začal jsem dělat pořádek ve skleníku, prorezlé vany mě přinutily sáhnout do kytek. Začal jsem roubovanými ariokarpusy, které jsem na Nový rok zalil a pak vyházel z květináčů. Divil jsem se, kolik z nich mělo už vlastní kořeny a sekundární řepu. A taky jsem konečně probral aktuální stav semen a vyvěsil aktuální nabídku semen. Velmi se všem omlouvám za čekání na semena, ale fakt nestíhám. Takže se nebojte urgovat, zastydím se a nachystám to. Ono to chystání není až takový problém, těžší je pro mě se dostat s tím na poštu. Mají zkrácenou pracovní dobu a dostat se k přepážce není zrovna jednoduché.
19.12.2020
Sluníčka je pomálu. Odkvetly poslední ariokarpusy, kvetou zimní mammillárky: M. hernandezii, M. sanchez-mejoradae a M. solisioides.
14.11.2020
Dokvétají poslední ariokarpusy a začíná sezóna podzimních velkokvětých mammillárií.
Ariocarpus scapharostrus PA 1370
Ariocarpus kotschoubeyans var. albiflorus PA 1681, Naola, Tam.
Mammillaria hernandezii
Mammillaria solisioides
Mammillaria sanchez-mejoradae
Turbinicarpus pseudopectinatus MZ 647
7.11.2020
Dnes byl překrásný podzimní den. Obloha bez mráčku, poslední ariáky otevřely své květy. Zalil jsem Tbc. gracilis, M. roemeri, M hernandezii a další na podzim kvetoucí kaktusy. Aktualizoval jsem článek o M. solisioides.
17.10.2020
Počasí moc nepřeje, tolik dní bez sluníčka. Ale stačilo, aby ve čtvrtek na chvilku vysvitlo sluníčko a ariáky to rozbalily v celé své kráse. Letos je to trošku horší u A. retusus a trigonus, pěkně to rozjely skafíky. Nejmilejším překvapením byl první květ na přírodním hybridu A. x tulensis PA 2046. Před několika lety jsem ho přivezl od Tuly poté, co jsem ho po letech sledování našel v žalostném stavu s uhnilou řepou. Nakonec ránu zahojil, posbíral síly a pochlubil se prvním květem:
Jak je vidět, tělo je hodně blízké A. kotschoubeyanus var. albiflorus, ale květ má blíže spíše k A. agavoides.
Doplnil jsem článek o Thelocactus conothelos var. aurantiacus, loni na jaře jsem ho konečně viděl v přírodě v květu.
12.6.2020
Jak tak koukám, už pěkně dlouho jsem se tady neobjevil. Holt, mám spoustu práce na zahradě a taky se občas dostanu do skleníku.
Překvapivě kvetou poměrně hojně ariokarpusy. A podle ohlasů u kamarádů kvetou i jim.
14.4.2020
14.4.2020
Pokračuje nádherné slunečné počasí, zalévám, co se dá, některé kytky už podruhé. Odměnou jsou květy, kvetly prakticky všechny velkokvěté mammillárky: začala goldii, hned za ní saboae, roczekii, dodsonii, právě kvete napina a otevírají se první bertholdky. Taky kvetou echinocereusy ze skupiny E. pulchellus. Dokvétají strombokaktusy. První jako vždycky corregidorae, následovaly esperanzae od Alamos, pak ty od Xichú a disciformis. Vykvetly i velmi staré semenáčky, které mořím už více než patnáct let bez přesazení. Mají jen kolem dvou centimetrů v průměru. A něco mi říká, že jsem je loni touto dobou sliboval přesadit. Štítek vedle rostliny udává rok výsevu: 1996...
5.4.2020
Krásné slunečné dny prospívají jarnímu aspektu:
Thelocactus conothelos ssp. aurantiacus, Marmolejo, NL
26.3.2020
Počet unikátních návštěvníků přesáhl 100 000. Východní proudění přineslo zimu, takže zmrzly květy meruněk a mandloní, ale bezmračná obloha umožnila první zálivku některých pravokořenných rostlin. Většina jarních turbiňáků a mammillárek už odkvétá, začaly jarní thelocactusy. Velmi mě překvapila druhá rostlina Thc. conothelos ssp. aurantiacus RS 310, která vykvetla nezvykle oranžovým květem:
18.3.2020
Konečně jsem dopsal článek o Mammillaria thomsonii. Krásné slunečné dny tahají poupata a květy...
13.3.2020
Nejsem pověrčivý a na pátek třináctého jsem dosud nevěřil. Bohužel dnes vláda v souvislosti s pandemií koronaviru uzavřela absolutně hranice, takže si koupenou letenku a celou letošní expedici do Mexika mohu strčit za klobouk. Ač medicínsky vzdělaný, nemám vlastně pevný názor na to, jestli jsou zaváděná opatření správná, nebo je to zbytečná hysterie. Čas ukáže, jak to vlastně všechno bylo. Důležité je být pozitivní, hned dneska se pustím do výsevů. V posledních dnech se objevilo sluníčko, tak jsem něco málo zalil, odměnou jsou další kvítky:
A ještě k tomu pátku třináctého: existuje chorobná jednotka, česky zvaná patologický strach z pátku třináctého. Odborně se nazývá paraskavedekatriafobie. Tak přeji pěkný den.
23.2.2020
Udělal jsem si radost k svátku a koupil jsem si nový foťák, Canon EOS 90D, první fotečky jsou parádní, posuďte sami, jak to sluší Mamm. roemeri ve čtyřce květináčku:
... nebo sotva půldruha centimetrovým Turbinicarpus schmiedickeanus ssp. panarottoi:
... nebo opravdu prťavé Mamm. thompsonii:
8.2.2020
Delší dobu jsem nepsal, a tak jsem si nevšimnul, že 24. ledna jsem překonal půl miliónů návštěv na Nové Aztekii. Minulý víkend bylo nádherné počasí, měl jsem tradiční akcičku "Na Hromnice", tentokrát začal kaktusový maratón v sobotu ve dvě odpoledne a spát jsem šel v sedm ráno... Čím jsem starší, tím déle se dávám dohromady. Tentokrát jsem byl fit až ve středu. A tento víkend je opět krásné počasí. Kaktusy začaly úžasně kvést. Konečně jsem uklidil skleník tak, že se tam dá chodit v ponožkách, zítra provedu první postřik proti svilušce. Mrcha jedna, bojuji s ní, seč mi síly stačí, ale vždycky mě předběhne.
14.1.2020
Odpočívám psaním, aktualizoval jsem článek o Turbinicarpus sp. La Trinidad, nyní je pod novým jménem Turbinicarpus boedekerianus. Napsal jsem článek o Thelocactus conothelos ssp. garciae. Kvetoucí rostlinu ve sbírce jsem získal od kamaráda Martina (on ví, kterého, díky) už jako květuschopnou, každé jaro mě se svými sourozenci potěší svými květy.
5.1.2020
Dnes je tomu právě šest let, co jsem založil web Nová Aztekia. Za tu dobu jej navštívilo přes 95 tisíc unikátních návštěvníků ve více než 486 tisících návštěvách. Napsal jsem přes dvě stě článků o mexických kaktusech, které jsem doplnil více než čtyřmi tisíci (!) fotografiemi. K výročí jsem napsal článek o Escobaria (Neobesseya) asperispina, kterou jsem hledal už od roku 2011. Těším se na Váš zájem. Omlouvám se těm, kterým jsem neposlal semena. Jsem hodně pracovně vytížený, kaktusy jsou jen moje hobby, ne zaměstnání, a občas se mi stane, že se mi Váš mail ztratí v záplavě pracovní pošty. Nebojte se připomenout, nakonec mě to přinutí některý večer sednout ke krabici se semínky a začít je počítat a balit.
31.12.2019
Máme tady poslední den v roce. Do Nového roku 2020 přeji všem příznivcům Nové Aztekie hodně radostí s jejich kaktusovými miláčky. Dnes mě svými květy potěšily hernandezky. Před několika lety jsem si přivezl od Concepcionu pár semínek. Rostlinky mi na peirácích, rychle dospěly a vykvetly, bohužel pak všechny v jeden moment začaly hynout. V poslední chvíli jsem se pokusil přeroubovat hynoucí krásky a jak je vidět, podařilo se to. Pylu bylo kupodivu v této na sluníčko chudé době dostatek, tak doufám, že se dočkám semínek.
28.12.2019
Aktualizoval jsem článek o Turbinicarpus schmiedickeanus.
20.12.2019
Přemýšlel jsem, čím bych si zpříjemnil dnešní večer, a nakonec jsem napsal článek o Bergerocactus emoryi.
13.12.2019
Pokračuji v epiškách, dnes jsem zpracoval Epithelantha pachyrhiza ssp. pulchra. Článek o tomto kaktusu je jubilejní, dvoustý. Po delší době vyšlo sluníčko, a tak se objevily květy na dvou opozdilcích:
Ariocarpus agavoides PA 0906, Tula, Tamaulipas
Ariocarpus kotschoubeyanus PP 804, Las Tablas, SLP
13.12.2019
Je pátek třináctého. Něco pro pověrčivé. Existuje dokonce odborný název pro chorobný strach z pátku třináctého, jedná se o paraskavedekatriafobii. Jsem nachcípaný a snažím se z toho nějak vylízat. Takže ležím a píšu. Dnes o Epithelantha bokei a E. ilariae.
7.12.2019
Včera jsem zpracoval Epithelantha unguispina, dnes E. greggii.
5.12.2019
Konečně jsem se odhodlal zpracovat epitelanty. Postupně procházím jednotlivé druhy a snažím se do nich zařadit rostliny, které jsem potkal na svých cestách.
12.11.2019
Pustil jsem se do první opuncie, Opuntia microdasys.
7.11.2019
A máme tady výročí VŘSR, oslavil jsem ho článkem o Mammillaria grahamii.
2.11.2019
Letošní sezóna končí. Odkvetly poslední ariokarpusy, letos byla sezóna slabší. Ještě kvetou moje milované Mammillaria solisioides a toužebně očekávám květy hernandezek. Zahradu mám téměř uklizenou, kytky i zvířátka zazimována. Utahaný dnešním kácením keřů jsem po čase zasedl ke psaní a napsal jsem článek o Ferocactus wislizeni. A jestli vás zajímá, kdo byl F.A.Wislizenus, podívejte se do galerie osobností.
25.10.2019
Zpracoval jsem Turbinicarpus krainzianus.
22.10.2019
Konečně jsem dopsal Thelocactus rinconensis.
9.10.2019
Zpracoval jsem i poslední echinokaktus, který jsem viděl v přírodě, a to E. polycephalus.
6.10.2019
Vzpomněl jsem si na Mammillaria candida, letos na jaře jsem ji konečně viděl kvést.
1.10.2019
Dopsal jsem článek o Coryphantha valida.
25.9.2019
Na poslední chvíli jsem využil podzimního slunečného počasí a přerouboval jsem z peiráků, co se dalo. Mnohé roubovance už měly "špunty" a zachránit se mi všechno nepodařilo. I tak jsem narouboval asi dvě stě rostlin, což je na moje poměry opravdu neuvěřitelné číslo. Dnes se ochladilo a lehce sprchlo, tak jsem se zase dostal ke psaní a zpracoval jsem Coryphantha tripugionacantha.
12.9.2019
Malá vzpomínka na jarní cestu, Glandulicactus uncinatus PA 3314, Pinole, Durango:
9.9.2019
Celý víkend propršel, konečně je pořádně zalito, v průběhu necelých tří dnů napršelo 52 mm srážek, aniž se v nedalekém potoce objevilo významnější množství vody. Tak jsem zase trošku pracoval na webu. Doplňoval jsem fotografie do galerií Z cest a taky jsem aktualizoval článek o Turbinicarpus lausseri.
30.8.2019
... a k němu subsp. tortulispinus.
28.8.2019
Ferocactus acanthodes...
25.8.2019
Zpracoval jsem Ferocactus fordii.
12.8.2019
Pustil jsem se do Ferocactus fordii subsp. borealis.
7.8.2019
o několikadenním snažení jsem dokončil článek o M. longiflora a jí příbuzné M. stampferi.
31.7.2019
Prázdniny se lámou do druhé půle. Opustil jsem echinocereusy a zpracoval jsem svoji velkou lásku, kterou je Mammillaria herrerae:
31.7.2019
Všimnul jsem si, že jsem nepřidal fotografie Echinocereus delaetii od Pareňos, které jsem viděl loni na podzim. Tak jsem to napravil. Taky jsem doplnil pár desítek fotek do galerií z cest.
28.7.2019
Doplnil jsem fotografie kvetoucích Gymnocactus beguinii:
27.7.2019
Echinocereusová mánie se blíží ke konci, těsně po půlnoci jsem dokončil článek o Echinocereus pentalophus a už mi jen zbývá doplnit fotografie v přírodě kvetoucího E. knippelianus var. kruegeri. Nakonec jsem odpoledne aktualizoval i tento článek, takže se pustím do dalších kaktusových rodů. A protože celý den pršelo (konečně), večer mám ještě dost sil na další psaní. Takže jsem zpracoval nepříliš atraktivní Coryphantha clavata. Ale když v přírodě kvete, potěší svými květy snad každého kaktusáře.
11.7.2019
A další Echinocereus - engelmannii včetně ssp. fasciculatus.
10.7.2019
Pokračuji v echinocereusech, tentokrát jsem doplnil E. parkeri ssp. arteagensis.
5.7.2019
Přidal jsem Echinocereus polyacanthus.
Echinocereus polyacanthus PA 2605, Paso Coneto, Durango.
2.7.2019
Ujíždím na echinocereusech. Protože jim moc nerozumím a ani je nijak intenzivně nepěstuji, omezil jsem se na základní údaje a hlavně jsem přiložil pro vaše potěšení aktuální fotografie z letošní jarní cesty, kdy jsem měl konečně možnost vidět v přírodě kvetoucí Echinocereus pectinatus.
1.7.2019
Začaly prázdniny a doufám, že už pominula vlna veder a budu moci konečně něco dělat ve skleníku. Ariáky vytlačily semena, tak je trochu zasušuji na rostlinách. Nevyplatí se se sběrem semen spěchat, později sebraná semena mají lepší klíčivost. Konečně jsem napsal o Echinocereus dasyacanthus ssp. rectispinus.
26.6.2019
Drobná aktualizace Mammillaria prolifera.
Mammillaria prolifera PA 3498, Rancho Guadalupe, NL
25.6.2019
Aktualizoval jsem článek o Gymnocactus saueri ssp. gonzalezii.
Gymnocactus saueri ssp. gonzalezii PA 1317
21.6.2019
Máme tady dnes astronomické léto, které se tváří, jako by už bylo o měsíc později, tak jsem aktualizoval jsem článek o Echinocereus enneacanthus.
10.6.2019
Pokračuji na vlně echinocereusů, dopsal jsem poměrně málo známý Echinocereus arizonicus ssp. nigrihorridispinus.
8.6.2019
A další Echinocereus, tentokrát maritimus:
5.6.2019
Pokračuji na vlně echinocereusů a přidal jsem E. adustus ssp. roemerianus.
4.6.2019
A další echinocereus, tentokrát E. pulchellus var. weinbergii PA 3273.
2.6.2019
Ode dneška můžete obdivovat Echinocereus lindsayi.
Echinocereus lindsayi PA 3366, Jaraguay, BCN
31.5.2019
Napodruhé jsem napsal článek o Gymnocactus saueri ssp. septentrionalis, který se nějakým nedopatřením smazal.
29.5.2019
Konečně jsem se dostal ke psaní. Dokončil jsem zpracování letošní cesty.
26.5.2019
Počet návštěv přesáhl 300 000.
19.5.2019
Měsíc jsem nic nenapsal... Nestíhám... Navíc mě postihla pohroma. Odešel mi hard disk těsně před tím, než jsem zpracoval celou letošní cestu. Takže žádná záloha zpracovaných dat a musím celou cestu táhnout z navigace znovu a krok za krokem ji celou zpracovat de novo. Měsíc práce v... tahu. Naštěstí jsem nepřišel o zdrojová data, takže jen musím celou práci udělat znova, což by nemělo dát tolik práce.
19.4.2019
Budete se asi divit, ale jsem zpátky z Mexika. Z osmé expedice, tentokráte ale první jarní. Už jsem viděl kvést všechny ariokarpusy a bylo záhodno se posunout dále. Těšil jsem se na jarní Mexiko - a byl jsem překvapený, jak se od toho podzimního liší. Hlavně tím, jak jsou rostliny napité, či spíše nenapité. Zatímco na podzim jsou většinou nad úrovní terénu, po dlouhém suchém podzimu a zimě je na jaře mnohdy obtížné rostliny nalézt. Jenže ony zase třeba kvetou, takže šance je najít je podobná. Těšil jsem se na květy a nebyl jsem zklamán. Navíc jsem se konečně dostal aspoň na chvíli na Baja California, což je úplně jiný kaktusový svět. Takže se můžete těšit na spoustu nových článků a fotografií. Bohužel celkový dojem z výpravy byl pošramocen komplikacemi při návratu; neschopná úřednice mi na letišti v Mexiku vydala špatně letenku, což znamenalo dvanáct hodin čekání na nočním opuštěném studeném letišit v Amsterodamu, navíc můj kufr přišel až s třídenním zpožděním a se zjevnými známkami vstupu cizích osob, přestože byl chráněn zámkem s kódem. Holt úředníci si vaše slipy a ponožky prohlédnou, kdy se jim zlíbí. Doufám, že to byl pro ně interesantní zážitek, přehrabovat se ve voňavém propoceném spodním prádle po třítýdenní expedici. Splnil jsem si mnoho snů, po osmi letech hledání jsem konečně viděl M. herrereae - a kvetoucí(!), s vypětím sil jsem zvládl navštívit lokalitu Tbc. krainzianus, konečně jsem se pomazlil s karnegiemi a pořádnými ferokaktusy, viděl jsem kvetoucí echinocereusy, stombokaktusy a taky viděl Escobaria asperispina. Zkrátka druhá, jarní strana mexického peso.
18.3.2019
Našel jsem chvilku na psaní, a tak jsem dokončil článek o Thelocactus phymatothelos.
9.3.2019
Už jsem se měsíc neozval, což neznamená, že se nic neudálo... Kvetly T. valdezianus a T. pseudomacrochele, taky mammillárie z okruhu M. perezdelarosae, odkvetly M. pectinifera, rozkvetly M. goldii, nepříliš dobře kvetou gymnokaktusy. Kvetou fosuláky a poprvé mi vykvetly Thelocactus phymatothelos. Z donucení jsem se vzdal klasického tlačítkového mobilu a přešel jsem na smartphone. Prioritou byl kvalitní fotoaparát.
Turbinicarpus pseudopectinatus MZ 647, Dr. Arroyo, NL
Gymnocactus beguinii ssp. senilis MK 74.229A, El Chiflon, Coah.
Gymnocactus mandragora ssp. pailanus MK 136.424, Pareňos, Coah.
Thelocactus phymatothelos MZ 199, Arteaga, Coah.
1.2.2019
Počet návštěv překročil čtvrt miliónu!
31.1.2019
Doplnil jsem Lophophora koehresii.
Lophophora williamsii PA 2800, Naola, Tamaulipas
30.1.2019
Dnes se web Nová Aztekia přehoupnul přes 70 000 unikátních návštěv.
26.1.2019
Dnes jsem aktualizoval Thc. leucacanthus, Tbc. pseudomacrochele a E. platyacanthus.
Turbinicarpus pseudomacrochele PA 2784, Bernal, Querétaro
Thelocactus leucacanthus var. schmollii PA 2786, Bernal, Querétaro
23.1.2019
Doplňuji fotografie do fotogalerií Z cest, aktualizoval jsem některé články např. o rodu Astrophytum a zpracoval jsem nově Turbinicarpus lausseri.
Turbinicarpus lausseri PA 2737, Sierra del Doctor, Hidalgo
18.1.2019
Chtěl jsem doplnit údaje o Turbinicarpus heliae, a ejhle, ještě jsem o něm nepsal. A to jsem ho viděl předloni na podzim. Tak jsem to dnes napravil.
17.1.2019
Aktualizoval jsem článek o Echinofossulocactus sulphureus.
12.1.2019
Ode dneška si můžete prohlédnout Gymnocactus pailanus.
9.1.2019
Ode dneška se můžete těšit s Ferocactus haematacanthus. A když budu mít trochu štěstí a vyklíčí mi těch pár semen, co jsem se našel, tak se třeba dočkáte i semenáčků do vašich sbírek.
Ferocactus haematacanthus PA 3265, Morelos Caňada, Puebla
7.1.2019
Na dnešek jsem si naplánoval těžký úkol, napsat o Echinocactus grusonii.
6.1.2019
Do další pětiletky jsem vstoupil článkem o Coryphantha elephantidens.
5.1.2019
Dnes slavím pět let webu Nová Aztekia. Za tu dobu navštívilo stránky přes 67 600 unikátních návštěvníků při více než 238 tisících zobrazeních. Na web jsem umístil téměř 3,5 tisíce fotografií a napsal jsem přes sto šedesát článků o kaktusech. Věřím, že se vám bude Nová Aztekia dále líbit a přinášet poznání i potěšení.
4.1.2019
Pustil jsem se do dalších dodělávek, měl jsem rozpracovanou rekonstrukci článku o aztékiích, původně jeden souhrnný článek jsem pro jeho nepřehlednost a taky zastaralost pcelý přepracoval. Tedy zatím jen A. hintonii a A. ritteri.
3.1.2018
Přepracoval jsem Gymnocactus beguinii, na podzim jsem navštívil lokalitu ssp. hintoniorum u San Ignacio de Texas a vyškrábal jsem se na kopec nad El Chiflon, abych se s vámi podělil o fotografie ssp. senilis.
2.1.2019
Konečně jsem dotáhl "rekonstrukci" všech článků o rodu Astrophytum.
1.1.2019
Máme tady Nový rok. Přeji všem, aby byl aspoň tak dobrý, jako byl ten loňský. Věřím, že se vám bude Nová Aztekia i nadále líbit. Letošní rok zahajuji přepracovaným článkem o Astrophytum myriostigma, ostatní astrofyta jsou už na spadnutí.
30.12.2018
Dodělávám resty, přepracoval jsem Astrophytum capricorne a niveum, doplňuji průběžně fotografie do galerií v sekci "Z cest".
28.12.2018
Konečně jsem prošel a roztřídil všechny fotografie z letošní cesty a dostal jsem se ke psaní. Nově si můžete přečíst o Mammillaria roemeri.
3.12.2018
Leze na mě nějaký moribundus, tak si krátím chvíli tříděním fotografií. A při té příležitosti jsem napsal článek o Gymnocactus viereckii var. major:
1.12.2018
Počet unikátních návštěv přesáhl 65 000. Aktualizoval jsem Gymnocactus knuthianus - nově jsem navštívil populaci u Guadalcazar a Turbinicarpus bonatzii - letos jsem navštívil lokalitu u Santo Domingo.
Gymnocactus knuthianus PA 2788, Guadalcazar, SLP
Turbinicarpus bonatzii PA 2798, Santo Domingo, SLP
30.11.2018
V článku o Ariocarpus kotschoubeyanus jsem přidal můj největší letošní objev, elefantidensku od Tolimánu. Více fotek pak najdete v galerii Querétaro.
26.11.2018
Konečně jsem prošel všechny fotky a pozorovaným rostlinám jsem přiřadil studijní čísla. Takže budu mít více času začít psát o nových rostlinách, za kterými jsem se vydal za Atlantik. Pavlovi Pavlíčkovi jsem do 200. vydání jeho Novin napsal dva články, bylo to trošku horkou jehlou, ale když jsem to slíbil...
13.11.2018
Vrátil jsem se před několika dny z další expedice za kaktusy. Letos nás po velkou část výpravy provázela nepřízeň počasí, bylo deštivo a zima. Hlavně v úvodu putování, takže jsem musel vzdát pokus o navštívení lokality Turbinicarpus swobodae a Mammillaria herrerae (pokolikáté už?).
Escobaria abdita, Laguna La Leche
Hledání E. abdita v Laguna El Guaje připomínalo spíše práci na rýžovém poli
Přesto jsem si splnil spoustu kaktusových snů jako například Echinocactus grusonii nebo Mammillaria (Mamillopsis) senilis. Cesta tentokrát nebyla koncipována na ariokarpusy, chtěl jsem si udělat představu o epitelantách, ve kterých jsem měl poněkud zmatek.
Echinocereus delaetii, Pareňos, Sierra de la Paila, Coahuila
Taky jsem chtěl vidět "pořádné" telokaktusy, a tak jsem jel cíleně na T. nidulans a T. rinconensis. Minulý rok jsem se neodvážil jít přes zákaz na Gymnocactus septentrionalis, letos se to s parťákem Sergejem z uralského Iževsku podařilo. Možná se budete divit, ale i na Urale se pěstují kaktusy. Sergej mi říkal, že největší mráz, jaký zažil, bylo -560C... Šílené, dovedete si představit, jak náročné musí být vytápět skleník? Když jsem zmínil Gymnocactus septentrionalis, dal jsem si práci vyškrábat se v El Chiflon na G. beguinii var. senilis a v Pareňos na G. pailanus, viděl jsem kvetoucí G. viereckii var. major:
Na ariokarpusy samozřejmě taky došlo. A přestože nebyly hlavním cílem cesty, podařilo se najít pár nových lokalit A. retusus, dvě nové populace A. scapharostrus, které zcela nabouraly moje schéma distribuce "suché" a "hrubé" formy v údolí Rayones a asi jako prvnímu z našich kaktusářů se mi podařilo najít A. kotschoubeyanus var. elephantidens v oblasti Tolimánu. Takže se máte na co těšit.
10.10.2018
O den později:
9.10.2018
Konečně přišla ta pravá sezóna. Rozkvetly se prakticky všechny ariáky. Tedy konfuzáky zatím spíše otálejí. Předminulý týden jsem byl opravdu naštvaný, protože mi myši a rejsci zařádili ve skleníku a sežrali mi dost semen. Ale život jde dál a kromě smutných zpráv přináší i ty dobré. A tak mě letos potěšily semenáčky A. agavoides. Léta je sužuji suchem v malých květináčích a ony se odměnily takovou krásou. Kočky během dvou - tří dnů vytlačily poupata a dotáhly je do plných květů. Pokaždé se divím, jakou energii do toho dají rostliny, na kterých po celý rok nepozoruji prakticky žádné přírustky.
Ariocarpus kotschoubeyanus JaBo 05, La Morita, SLP - včera....
..... a dnes
Ariocarpus agavoides MZ 202, Tula, Tamaulipas včera....
... a dnes
Taky se u nás na zahradě, jako téměř každý rok, objevla kudlanka:
22.9.2018
Konečně jsem se odhodlal napsat o Thelocactus conothelos.
18.9.2018
Dnes jsem zaznamenal 60000. unikátní návštěvu.
12.9.2018
Opatrně začínají kvést ariokarpusy. Jako vždy zahálily sezónu A. fissuratus var. hintonii, letos se přidaly i typové fissurátusy, některé A. retusus a první A. trigonus. Po zálivce jako vždycky hromadně vykvetly turbinikarpusy.
Ariocarpus fissuratus var. hintonii MZ 891, El Herrero, SLP
Ariocarpus fissuratus, La Prieta, Coahuila
Ariocarpus retusus KMR 066, Cienega del Toro, Nuevo León
Ariocarpus trigonus PP 1243, La Gavia, Tamaulipas
4.9.2018
Konečně popršelo, u nás od čtvrtka do neděle 110 mm, což je více, než napršelo od května. Některé kaktusy reagovaly kvetením, ariáky zatím čekají. Letos poprvé sklízím plody z kultovního stromu Slovácka - oskeruše. Na vyhlášenou pálenku, kde se cena pohybuje přes tisíc korun za litr, toho zatím dost není, ale když se naloží do nějakého čistého destilátu, po nějaké době je z toho vynikající likér. Tak to zatím láduji do demižónků s loňskou meruňkovicí. Čerstvé plody nejsou příliš k jídlu, musí se nechat přirozeně fermentovat, tzv. zhniličit, to jsou ty tmavé plody - právě ty se teprve zpracovávají.
Oskeruše
Thelocactus leucacanthus var. schmollii PAR 151
Coryphantha elephantidens MZ 0567
27.8.2018
Dnes byla zaznamenána 200 000. návštěva webu Nová Aztekia.
19.8.2018
Jak tak koukám, už měsíc jsem nedal žádnou aktualizaci, tak to napravuji článkem o Coryphantha glanduligera
19.7.2018
Zpracoval jsem Escobaria abdita.
8.7.2018
Konečně jsem se hecnul a dopsal jsem článek o Glandulicactus uncinatus.
21.6.2018
Nově článek o Mammillaria duwei.
16.6.2018
Možná to vypadá, že se na webu nic neděje, ale není tomu tak. Přepracovávám astrofyta, byla doposud v jednom společném článku, nyní bude mít každé svůj vlastní. Zatím jsem zpracoval A. asterias, A. caput-medusae a A. coahuilense. Taky jsem doplnil do foto galerií Z cest desítky fotek. Nové jsou i v galerii Sbírka HD.
16.5.2018
Konečně jsem dopsal Turbinicarpus bonatzii.
14.5.2018
Přidal jsem článek o Thelocactus conothelos var. aurantiacus
7.5.2018
Zajímavě se rozhodl vykvést Echinocereus knippelianus var. kruegeri. Na bázi se udělala boule, ve které jsem tušil vznikající odnož. Jenže když ta boule praskla, vykouklo napřed poupě, takže odnož vykvetla vlastně ještě v těle matky.
24.4.2018
Sezóna je už v plném proudu. Chystám se už po třetí zalít sbírku, dostal jsem s k části pěstitelské praxe, kterou mám nejmíň rád - k roubování. Úhyn peiráků pod rouby mě přinutil sáhnout k noži. Tak jsem zvědavý, jak to dopadne. Roubovat fakt moc neumím... Přes zimní ztráty a špatnou květní sezónu jarních turbinikarpusů poslední slunečné dny se zálivkou s hnojivem daly kytkám sílu k tomu, aby dohnaly dlouhou zimu. Po dlouhých letech mi vykvetla homalocefala a M. albiflora.
Mammillaria albiflora PP 502
Mammillaria theresae f. albiflora
Taky se objevil první kvítek na Thelocactus rincoonensis var. palomaensis, na kterém jsem na výpravě v roce 2012 našel pár semínek. Poprvé ukázaly kvítky M. dodsonii vypěstované ze semínek, která jsem našel v roce 2015.
Mammillaria dodsonii PA 1950, Monte Palmira, Oaxaca
Mammillaria napina, Caňada Morelos, Puebla
Thelocactus rinconensis ssp. palomaensis PA 0758, Ejido La Paloma, Coahuila
22.3.2018
Protože jste mi psali, jestli bych nemohl zaslat ukázku z knihy, kterou jsem v těchto dnech dotáhl do finále, přidal jsem do Novinek podsekci "Kniha Ariocarpus", kde můžete vidět náhled několika stran.
21.3.2018
Máme první jarní den a z tiskárny mi přišla toužebně očekávaná kniha, na které jsem pracoval posledního čtvrt roku. Trošku jsem se nakonec zalekl velkého formátu a s obavami jsem čekal, jak vyzní reprodukce fotografií na formátu 50x36 cm, když jsou rostliny zobrazeny na celou dvoustranu. S úlevou a velkou radostí musím konstatovat, že se mi dílko nadmíru podařilo. Výběr fotek ze šesti cest za ariokarpusy s doprovodem krajiny a zvířat jistě potěší oko kaktusáře a nejen jeho. Knihu jsem si udělal hlavně pro sebe, nelitoval jsem času a prostředků, abych byl spokojený s její kvalitou. Přestože jsem si knihu dělal pro sebe, kdo byste měl zájem, mohu nechat udělat další kusy. Jen dopředu avizuji cenu, která odpovídá velmi luxusní publikaci. Výrobní náklady bez jakékoliv režie jsou 5200 Kč.
20.3.2018
V posledních dnech jsem přidal přes dvě stě fotek do fotogalerií z cest.
17.3.2018
V úterý jsem dal po několikaměsíční práci do tisku velkoformátovou obrazovou knihu o rodu Ariocarpus. Na 178 stranách 25 x 36 cm je 430 vybraných fotografií rostlin rodu Ariocarpus. Netrpělivě čekám na výsledek, doufám, že splní moje očekávání. O výsledku vás budu informovat. Nově jsem přidal článek o Mammillaria albicoma.
11.3.2018
Po několikaleté odmlce jsem opět zařadil sekci "Diskusní fórum". Doufám, že na rozdíl od diskusí na jiných webech se tady povede věcná, slušná a třeba i veselá diskuse.
5.3.2018
Konečně jsem dorazil lofofory.
24.2.2018
Dnes navštívil můj web 50 000. unikátní návštěvník. Pokračuji v lofoforách, dnes přibyla koehreska.
19.2.2018
Zpracoval jsem všechny Lophophora diffusa, které jsem kdy v přírodě viděl.
19.2.2018
Konečně jsem našel čas, chuť a odvahu se pustit do lofofor. Dnes jsem umístil fotky s komentářem týkající se Lophopora fricii.
18.2.2018
Pustil jsem se do Cylindropuntia imbricata. V terénu nepříjemný kaktus, kolik trnů se zpětnými háčky jsem se zaťatými zuby trhal ze stehen a lýtek. Ale na zahradě je to nesmírně atraktivní rostlina, která dovede svými nádhernými květy prozářit zahradu. Začínají kvést první jarní turbinikarpusy a poprvé mi vykvetla Mammillaria hermosana:
17.2.2018
Aktualizoval jsem článek o Turbinicarpus rioverdensis, jak jsem si všimnul, už dva roky jsem nepřidal nic nového, přestože jsem tam mezitím byl dvakrát a navštívil jsem i druhou lokalitu.
6.2.2018
Počet unikátních návštěv překročil 49 tisíc. Aktualizoval jsem Turbinicarpus klinkerianus.
3.2.2018
Letos jsem se dostal na novou lokalitu Gymnocactus zaragozae. Není mnoho lidí, kteří ji navštívili, je to pěkných pár kilometrů pěšky, což se každému nechce absolvovat. Rostliny jsou tady spíše kulovité, barvu květu neznám, fotky jsem doplnil do článku o tomto druhu.
2.2.2018
V poslední době jsem byl zaneprázdněn a tak jsem trochu zanedbával můj web. Dnes jsem aktualizoval článek o Turbinicarpus polaskii. Navštívil jsem další lokalitu v okolí La Bonita. Viděl jsem jen tři rostlinky na kopci, jehož temeno bylo spálené požárem.
13.1.2018
Doma kvete Gymnocatus knuthianus a tak jsem si vzpomněl, že jsem mu ještě na mém webu nevěnoval článek. Ode dneška se můžete podívat na G. knuthianus PA 2347.
6.1.2018
A. scapharostrus jsem doplnil nejen o fotografie rostlin z nově nalezených populací, ale taky o snímky destrukce některých z nich.
5.1.2018
Dnes jsou to čtyři roky, co jsem zprovoznil web Nová Aztekia. Prvním letošním příspěvkem je částečné splacení dluhu, který mám u A. scapharostrus. Od roku 2015 jsem ho neaktualizoval. Tak jsem dnes dopsal "novinky" z cesty z roku 2016.
31.12.2017
Dokončil jsem aktualizaci článku o A. kotschoubeyanus. Doplnil jsem fotografie rostliny z nových i znovu navštívených lokalit. Splněným přáním bylo vidět kvetoucí elephantidensky. Všem příznivcům webu Nová Aztekia přeji v roce 2017, aby se jim splnila všechna jejich přání. Nejen kaktusová.
30.12.2017
Pustil jsem se do Ariocarpus kotschoubeyanus. Zatím jsem se dostal k var. sladkovskyi a var. albiflorus, kterou jsem si letos opravdu užil. Našel jsem si dvě nové populace, byly v plném květu.
27.12.2017
Dokončil jsem aktualizaci A. fissuratus, můžete se potěšit květy lloydíků od Parrasu a Viesca, novou populací z Duranga a taky kvetoucími A. fissuratus var. hintonii.
23.12.2017
Doplnil jsem A. confusus.
22.12.2017
Letos jsem opět navštívil lokalitu Ariocarpus bravoanus. Čekalo mě zklamání, na místě, kde jsem v posledních šesti letech vídal přes deset rostlin, jsem našel jen dvě poslední... Našel jsem jen jednu novou. Můžete ji vidět na poslední fotce v článku o A. bravoanus.
21.12.2017
Aktualizoval jsem článek o Ariocarpus agavoides. Na letošní cestě jsem viděl stovky kvetoucích rostlin, a sebekriticky musím uznat, že se fotky opravdu povedly.
16.12.2017
Doplnil jsem fotky kvetoucích Thelocactus conothelos var. argenteus, a protože jsem s nimi letos viděl kvést i Thelocactus multicephalus, můžete se podívat na další druh rodu Thelocactus.
15.12.2017
Našel jsem chvilku času, tak jsem doplnil fotografie do fotogalerie Guanajuato a taky jsem aktualizoval článek o leuchtenbergii.
7.12.2017
Když už jsem včera psal o M. picta, přidal jsem i příbuznou M. viereckii.
6.12.2017
Pokračuji v psaní o mamillárkách, nově o "úplně obyčejné" Mammillaria picta.
4.12.2017
Ode dneška si můžete najít fotky Mammillaria theresae.
2.12.2017
Konečně jsem se dostal ke psaní, ode dneška si můžete přečíst článek o Mammillaria roczekii, kterou jsem před necelým měsícem viděl u El Carmen.
15.11.2017
Vrátil jsem se ze šesté cesty po Mexiku. Tentokrát jsem ji naplánoval na pozdější termín, protože jsem chtěl vidět především kvetoucí Ariocarpus kotschoubeyanus. A protože štěstí přeje připraveným, podařilo se mi v květu zastihnout i variety elephantidens a sladkovskyi. Velým bonusem byly kvetoucí A. fissuratus var. hintonii. Mám tedy v přírodě vyfocené v květu prakticky všechny druhy ariokarpusů. Snad ještě ta sanluisenská agavoideska chybí. Když k tomu přičtu kvetoucí telokaktusy a návštěvu naleziště Mammillaria theresae, roczekii a thompsonii, Turbinicarpus flaviflorus, bonatzii a knuthianus, mohu být s letošní cestou nadmíru spokojený. Máte se tedy na co těšit.
Ariocarpus fissuratus var. hintonii PA 2070, Cuatro Milpas, SLP
Ariocarpus kotschoubeyanus var. elephantidens PA 2248, Bella Vista, Querétaro
6.10.2017
Letošní "babí léto" není nic moc. Po horkém létě, kdy ariáky dostaly pořádnou porci tepla a světla, které rozhodují o termínu kvetení, se konečně rozhodli kvést bravíci. Loni jsem je propásnul, protože jsem byl v Mexiku, letos jsem měl to štěstí, že jsem opylil desítku květů. Taky se potkaly agavoidesky. Retusáky a trigoňáky se do kvetení moc neženou, podařilo se opylit kočubejky ze standardních lokalit. Těším se, že vykvetou kočky od Cinco de Mayo z Coahuily, spoustu poupat mají nasazené skafíky na peirácích z těch několika málo semínek, které jsem přivezl z první cesty v roce 2011. Pro fajnšmekry budou k dispozici semena příští rok na jaře.
22.9.2017
Taková ostuda: čtvrt roku jsem si nenašel čas na aktualizaci webu. To se mi za celou dobu jeho existence webu nestalo. Na svoji omluvu mohu uvést jedinou výmluvu - v letošním horkém létě prakticky nic nekvetlo; ani postřiky, ani přesazování - zkrátka nic nebylo možné dělat. Bohužel to odneslo svým životem několik krásných a nenahraditelných kytiček. K výsevům jsem se dostal až 16. srpna. Není to náhodný datum, mám narozeniny, tak jsem se hecnul. Udělal jsem si radost výsevem ariáků, mammillárek a turbošů, počasí mi dalo šanci těch pár kytiček naroubovat na peiráky, tak doufám, že to dobře dopadne. Začala květní sezóna ariáků, jako vždy začaly A. fiss. hintonii. Kupodivu je brzy následovaly i fissurátusy, retusus, trigonusy, kočky, konfuzáky i skafíky. Žádná velká rozkvetlá louka, ale jednotlivé kvítky to taky nebyly. Tak jsem zvědavý, jak nakonec sezóna dopadne.
23.6.2017
Konečně jsem dopsal článek o Glandulicactus mathssonii.
23.6.2017
Jak jsem si všimnul, nejen A. retusus, ale ani A. trigonus neměly aktualizace za poslední dva roky. Dnes jsem doplnil článek o A. trigonus. Nebylo toho tolik, kolik u A. retusus, protože v roce 2015 jsem trigonusy minul úplně a loni jsem navšívil jen jednu novou lokalitu a to ještě hlavně kvůli obregonii a cestou zpátky při koupání v Balneario Ojito jsem nakouknul na A. trigonus var. horacekii.
21.6.2017
Dnes je letní slunovrat. Byl velmi horký den, cestou v Kunovicích ukazoval teploměr auta 38 stupňů ve stínu. Kvetou některé turbinikarpusy, dokvetly Echinocactus horizonthalonius, ariokarpusy vytlačily se zpožděním plody. Všimnul jsem si, že jsem už dva roky neaktualizoval článek o Ariocarpus retusus. Tak jsem prošel cesty z let 2016-2016 a doplnil nové informace a fotografie. Ještě mám resty u Ariocarpus scapharostrus, ale novinky si mohli čtenáři přečíst v časopise Cactaceae etc.
13.6.2017
Nestíhám, nařezané peiráky mám už týden nezasazené, aspoň jsem o víkendu zalil. Radost mi dělají zimovzdorné opuncie na zahradě. Letitá cylindropuncie dost omrzla, takže letos asi nepokvete, mladší kus naopak roste jako z vody.
23.5.2017
Nově si můžete přečíst krátké sdělení o Thelocactus conothelos var. argenteus.
11.5.2017
Snad už konečně přešly mrazy. Minulou vlnu na konci dubna jsem zvládl rozděláním ohňů v sadu mezi stromy. Bohužel teď v květnu jsem už neměl morál a nechal jsem to osudu. Mráz naštěstí nebyl moc silný, takže ořech má jen pár namrzlých listů, moruše to zvládla o něco lépe a na meruňkách to zatím vidět není. Namrzlo kivi. Snad už je pro tuto část roku s mrazy pokoj. V teple domova jsem napsal článek o Gymnocactus gielsdorfianus.
1.5.2017
Snad už jsme z nejhoršího venku a větší mrazy už nebudou. Krásný víkend jsem využil k zalití roubovanců na peirácích, byly už dost poschlé. Dokvétají poslední jarní turbiňáky, začínají pelecyfory. Sklidil jsem semena z turbinikarpusů okruhu Normanbokea, tak kdo máte rádi pseudopectinatus a valdezianus, můžete si napsat o čerstvé osivo. Minule jsem psal o E. stramineus, dnes mi jeden vykvetl ve sbírce. Není velký, zato letitý, mučený v osmičce květináči více než deset let bez přesazení. Nese sběrovku Lx 764, Huasteca Caňon:
19.4.2017
Taková kosa, těsně nad nulou, prší a střídavě sněží. Topím ve skleníku, ale kdo zatopí meruňkám a ořechům? Písnul jsem o dalším echinocereusu, E. stramineus.
18.4.2017
Nově se můžete podívat na článek o Turbinicarpus krainzianus var. minimus
17.4.2017
Krásný den, asi na delší dobu poslední. Meteorologové hlásí mrazy. A velké. Loni zmrzly ořechy a meruňky, doufal jsem, že letos k tomu nedojde. A oni hlásí sníh a noční teploty až mínus devět. Takže to mohu letos zase odpískat. Začal jsem sklízet semena z jarních turbinikarpusů. Vykvetla mi po letech Mammillaria napina a poprvé taky Strombocactus esperanzae od Alamos. Přidal jsem článek o Echinocereus enneacanthus.
10.4.2017
Sluníčko vytáhlo květy na Mammillaria luethyi a Echinocereus enneacanthus CH 580 od Bermejillo v Durangu.
7.4.2017
Studené deštivé počasí mě posadilo za počítač, napsal jsem článek o Grusonia bradtiana.
1.4.2017
Apríííl! Dnešní den se moc vydařil. Bylo sice hodně větrno, ale aspoň se nepřehříval skleník, kde mám zalitou většinu sbírky. V posledních dnech mě potěšily svými prvními květy Turbinicarpus nikolae a Mammillaria bertholdii.
27.3.2017
Aktualizoval jsem nabídku semen, některá jsem musel vyřadit pro malý zájem, jiná proto, že se mi je poslední dva až tři roky nepodařilo udělat, taky jsem po letech navýšil cenu, která mnohdy neodpovídala pracnosti produkce. Ono chtít jednu korunu za semínko Turbinicarpus krainzianus var. minimus, kde jsou v plodu tři, čtyři semínka po opylení malých kvítků s minimem pylu, je asi holá charita... Oproti tomu jsem zařadil některé položky nové, taky přebytky importních semen.
24.3.2017
Počet unikátních návštěv přesáhl 32000.
21.3.2017
Máme tady podle kalendáře jaro. Ono tedy to astronomické začalo už včera... Přidal jsem článek o Turbinicarpus pseudomacrochele.
20.3.2017
Včera na chvilku vysvitlo slunce a kaktusy otevřely své květy. Vykvetla M. luethyi, což vždycky potěší. Zachytit její skutečnou barvu je pro fotoaparát často oříškem, záleží na světle, kaktusovou fialově růžovou barvu foťáky neumí, zvláště za ztížených světelných podmínek. Velmi mě potěšil Gymnocactus viereckii PA 879. Z několika málo semínek, která našel a dal mi můj kamarád Igor Lavrovský, vyklíčil jediný semenáček. A ten poprvé vykvetl. Je ze stejné lokality Los Ebanos, jako rostliny MK 76.266, od kterého mám taky jednu kvetoucí rostlinu, takže konečně budou semínka. Zajímavě se vyvíjí semenáček ze semínek, která jsem sebral na Ariocarpus x pectinatus PA 1555 u Sabana Grande na rostlině, kterou jsem bohužel loni už na místě nenašel.
18.3.2017
Venku lije, tak se nedá na zahradě nic dělat, pošmourno mě nevytáhlo ani do skleníku, tak jsem pracoval na webu. Konečně jsem se odhodlal k napsání článku o Thelocactus bicolor. Po změně struktury zůstaly prázdné stránky s názvy rodů, tak jsem tam umístil po jedné fotce z každého představeného druhu.
17.3.2017
Doplnil jsem fotogalerii Sbírka HD a přidal krátký článek o Thelocactus hastifer.
16.3.2017
Dospěl jsem k názoru, že s přibývajícími články a fotografiemi se web stává nepřehledný. Tak jsem dnes kompletně předělal strukturu, články o kaktusech jsou nyní seskupené podle rodů. Už při psaní článků o strombokaktusech nebo astrofytech jsem si byl jistý, že nemohu stále zvyšovat počet článků a u těchto rodů je celému rodu věnován jediný článek. Časem je rozdělím po jednotlivých druzích, ale musíte mít chvíli strpení.
14.3.2017
Vykvetl mi Gymnocactus saueri, který jsem tak pracně hledal v jaumavském údolí. Z těch pár semínek, která jsem na podzim roku 2014 našel, dospěly loni na podzim první rostliny a o víkendu se dvě z nich v květu potkaly. Tak doufám, že se podařilo sprášení a pro nadšence budu mít brzy v nabídce semínka z rostliny, kterou v našich sbírkách s novou "krví" hned tak nenajdete.
Gymnocactus saueri PA 1187, San Vicente, Tamaulipas
10.3.2017
Jak chyběly koryfanty, tak chyběly i nějaké větší kaktusy, proto jsem přidal článek o Myrtillocactus geometrizans a Stenocereus pruinosus. A protože se počet článků o kaktusech přiblížil stovce, jubilejní článek patří přírodnímu hybridu mezi Ariocarpus agavoides a Ariocarpus kotschoubeyanus var. albiflorus. Naleznete ho pod názvem Ariocarpus x tulensis.
8.3.2017
Před časem mi jeden z čtenářů psal, že na webu nemám žádné koryfanty. Dnes jsem k již uvedené C. maiz-tablasensis přidal C. delaetiana a C. delicata.
Jaro je v plném proudu, vykvetl Strombocactus corregidorae a Str. disciformis, kvetou M. saboae, goldii i roczekii, taky L. williamsii a alberto-vojtechii, Ecer. knippelianus var. reyesii, Glandulicactus uncinatus, Ferocactus flavovirens a další.
5.3.2017
Vypadá to na jaro, krásný slunečný víkend. Kromě T. pseudopectinatus a T. laui kvetou dokvétají M. pectintifera. Po letech vykvetly rostliny se sběru Jardy Chvastka. Taky kverou PP 663, M. perezdelarosae, M. "perezbomba", M. andersoniana a M. goldii. Na web jsem přidal články o Echinofossulocatus phyllacantus a sulphureus.
19.2.2017
Tak vypadala cylindropuncie 1. února:
16.2.2017
Počet unikátních návštěv překročil 30000. Postupně přidávám další osobnosti, které se zasloužily o rozvoj poznání kaktusů.
12.2.2017
Krásný sluneční den, turbinikarpusy a mamilárky kvetly jako o závod, fotky přidám později, dnes jsem napsal článek o Echinocereus pulchellus var. sharpii.
11.2.2017
Dnes jsem náhodou našel na internetu komiks "Pán jaguárů" o A.V.Fričovi, který před lety vyšel v časopisu ABC. Tak se na něj můžete podívat. Doufám, že mě nikdo nenapadne za porušení autorských práv, na tomto místě se autorovi omlouvám, když mi napíše, stáhnu to.
9.2.2017
Na Hromnice o hodinu více - už to je ve skleníku poznat. Rozkvétají časné jarní turbinikarupusy a mammillárie jako sanchez-mejoradae a okruh bombycina-perezdelarosae. Nezahálím a doplňuji fotky do galerií, brzy dokončím vkládání fotek ze druhé mexické cesty. Taky jsem konečně dopsal článek o Echinocereus pulchellus.
29.1.2017
Před nedávnem jsem vložil novou sekci s názvem "Osobnosti". Když se tak šťourám v popisech kaktusů a pátrám po jejich autorech, řekl jsem si, že když už strávím tolik času hledáním informací o nějakém botanikovi, bylo by škoda je zase zahodit a nepodělit se o ně s vámi.
21.1.2017
Nedalo mi to, musel jsem zalít roubovance na peirácích. Rozkvétají houfně jarní turbinikarpusy a mamilárie z okruhu perezdelarosae. Průběžně doplňuji fotogalerie. Konečně jsem našel systém a postupuji podle jednotlivých cest.
19.1.2017
Kromě fotografií z Coahuily ve stejnojmenné fotogalerii jsem přidal článek o Echinocereus delaetii. V plánu mám přepracovat galerii Studijní čísla. Chci jí dát větší rozlišení. A to dnes znamená zpracovat přes dva tisíce fotografií!
15.1.2017
Průběžně doplňuji fotogalerie "Z cest". Poté, co jsem vymazal několik tisíc fotek v nepříliš dobrém rozlišení, se mi do nově uspořádaných galerií podle jednotlivých států podařilo zařadit přes 1600 fotografií.
9.1.2017
Ledový prosluněný víkend. Móóóc pěkné. V pátek ráno bylo -18 stupňů. Venku. V rozích skleníku měly Echinocereus pulchellus var. sharpii nulu, triglochidiatusy v protilehlém rohu mínus šest. Musel jsem zprovoznit ventilátory, které normálně jedou jen v létě. Po opatření už v rozích skleníku nemrze. Určitě k tomu přispělo i osm centimetrů polystyrénu, kterým jsem obložil zvenku skleník. Holt na takové mrazy nejsme na jižní Moravě zařízení. Kytky vypadají v pohodě. Prodlužující se den s celodenním sluníčkem přiměl ke kvetení např. T. schmiedickeanus vč. var. rubriflorus, T. pseudopectinatus, T. laui, G. saueri var. gonzalezii i septentrionalis, M. perezdelarosae i s varietou andersoniana, bohatě dokvétá Schlumbergera.
6.1.2017
Ode dneška si můžete přečíst o Gymnocactus saueri subsp. nelissae.
5.1.2017
Vstupuji do čtvrtého roku provozování webu Nová Aztekia. Připadne mi to jako včera, když jsem se učil zacházet s aplikací websnadno. Postupně jsem zvyšoval verzi, tak jak rostl počet fotografií a nároky na místo. Dnes mám kapacitu dostatečnou, a tak mohu zařazovat fotografie v lepším rozlišení. Postupně budu nahrazovat méně kvalitní fotky lepšími a doplňovat fotogalerie. Taky samozřejmě psát. Dnes si můžete nově přečíst o Gymnocactus horripilus. Ne všechno se mi ale daří podle mých představ. Proto vás prosím o shovívavost s vyřízením objednávek semen. Snažím se teď zkrátit dodání na čtrnáct dnů, jenže to není zrovna jednoduché. Kaktusy jsou mým koníčkem a chodím normálně do práce. Kdo mě neznáte osobně, možná nevíte, že pracuji jako lékař. A po návratu z nemocnice po celodenní komunikaci s pacienty a jejich mnohdy nepříliš příjemným příbuzenstvem nemám dost mentálních sil číst maily a balit semínka. Ale slibuji, že se zkusím polepšit. Neurazím se, když se mi připomenete. S tím, jak v posledních letech cestuji za kaktusy do Mexika, nedaří se mi sprašovat všechny kytky a tak se bohužel zúžila nabídka semen. Nezlobte se, že vždycky nevyhovím všem vašim požadavkům; často mám třeba jen dvě rostliny z dané položky a podaří se mi udělat jeden plod s několika semeny, která jsou hned pryč. Týká se to například sanluisenské agavoidesky, M. herrerae nebo Esc. abdita. Každopádně mě těší váš zájem a těším se na další shledání na mém webu a na vaše maily. Děkuji za připomínky k druhové skladbě, přidám echinocereusy, fosuláky, telokaktusy i koryfanty.
4.1.2017
Letos poprvé jsem přidal něco na web. Můžete si přečíst aktualizaci článku o Ariocarpus bravoanus.
29.12.2016
Zbývá sedm dní do třetího výročí založení webu Nová Aztekia. Dnes byla pokořena hranice sta tisíc návštěv. Za první dva roky to bylo čtyřicet tisíc vstupů, za poslední rok šedesát tisíc. Mockrát vám všem děkuji, že si najdete čas se podívat na fotky na mém webu a že si přečtete postřehy z mých cest za kaktusy. Stránky navštívilo přes dvacet sedm tisíc unikátních návštěvníků. To je příslib do budoucnosti pro naše miláčky. Jestli je na Zemi tolik milovníků kaktusů, je jejich existence - minimálně v kultuře - zajištěna.
25.12.2016
Utrmácen předvánočními přípravami odpočívám na pohovce a láduji web dalšími fotkami. Doplnil jsem článek o A. kotschoubeyanus o všechny letos navštívené lokality. Taky právě přidávám novinky k Ariocarpus fissuratus. Můžete se už dnes večer podívat na fotografie variety hintonii z pohoří Sierra Jicote. Více fotografií této novinky pak najdete ve fotogalerii San Luis Potosí. Milovníky pelecyfor určitě potěší fotografie Pelecyphora strobiliformis ze zapomenuté typové lokality v Tamaulipasu. Fotografie jsou jak v článku o rodu Pelecyphora, tak ve větším formátu v galerii Tamaulipas.
24.12.2016
Všem Vám, kteří navštěvujete Novou Aztekii, přeji klidné prožití vánočních svátků a těším se na další shledání. Moc mě potěšilo, že si téměř dvě stě čtenářů našlo cestu na můj weg i o Štědrém dnu. Nově se můžete kouknout na fotky v galerii Hidalgo a Querétaro a v článku o Ariocarpus kotschoubeyanus najdete fotografie z nově navštívené populace var. elephantidens u Bella Vista.
15.12.2016
Před časem jsem doplnil informace o Ariocarpus agavoides - nově fotografie populace od Jaujal, poslední známé populace, kterou jsem ještě neviděl...
Taky jsem se trošku zastyděl a konečně jsem napsal něco o koryfantě. Reaguji tak na podnět jednoho z čtenářů, kterému koryfanty na tomto webu chyběly. Slibuji, že přidám nějakou další a taky mému kamarádovi Makovi, že se tady objeví konečně i fosulák. Na epišky jsem zatím krátký, ale už mám prvního konzultanta, který se v nich vyzná, tak jsou ve frontě.
6.12.2016
K Mikuláši jsem přidal článek o Echinocactus parryi
2.12.2016
A ještě jedna velkokvětá mammillárie - M. guelzowiana včetně var. robustior
1.12.2016
Dorazil jsem okruh Mammillaria saboae, napsal jsem o poslední mnou pozorované miniaturní mammillárce - Mammillaria goldii
29.11.2016
Pokračuji v mammillárkách, nově si můžete počíst o Mammillaria haudeana.
28.11.2016
Aktualizoval jsem článek o Ariocarpus confusus. Můžete v něm nalézt další fotky z nové lokality u Iturbide, nové fotky od La Joya de Bocacelly a taky snímky nově navštívené populace u Dolores.
26.11.2016
Po dlouhé době jsem se opět dostal k psaní článků. Nově si můžete přečíst o Mammillaria saboae.
15.11.2016
Toto byl jeden z největších "ariákových" zážitků posledních dvou cest, nová lokalita Ariocarpus confusus mimo aramberrské údolí, přes padesát kilometrů od nejbližšího konfususu v Aramberri. Ariocarpus confusus PA 2186 v celé své kráse:
14.11.2016
Turbinicarpus macrochele PA 2052, Pastoriza, SLP
Mammillaria goldii PA 2114, Nacozari, Sonora
Echinocactus parryi PA 2117, Sierra Samalayuca, Chihuahua
13.11.2015
Usilovně zpracovávám fotky z poslední cesty, už jsem se propracoval ke Kalifornskému zálivu. Co jsem potkal cestou? Např.:
Ferocactus macrodiscus var. septentrionalis PA 2012, La Luz, Guanajuato
Mammillaria duwei PA 2015, La Luz, Guanajuato
Pelecyphora aselliformis PA 2026, Ventura, SLP
Ariocarpus fissuratus var. hintonii PA 2070, Sierra Chicote, SLP
Mammillaria guelzowiana PA 2084, Santa Maria del Oro, Durango
Mammillaria saboae PA 2101, El Manzano, Chihuahua
Mammillaria haudeana PA 2109, Rancho de Von, Yecora, Chihuahua
10.11.2015
Před několika málo dny jsem se vrátil z další cesty za kaktusy, takže se můžete těšit na spoustu nových fotografií a článků. Letos jsem mezi ariokarpusy pouze vyzobával ta nejlepší zrníčka a věnoval jsem se více než jindy dalším kaktusům. Takže jsem viděl moje milované velkokvěté mamilárie saboae, haudeana a goldii, dále guelzowianu včetně robustior, potkal jsem longifloru, wrightii, taky např. Echinocactus parryi. Turbinikarpusy jsem nemohl opominout, takže jsem navštívil T. macrochele, G. nelissae, G. gielsdorfianus, G. horripilus, T. krainzianus minimus i nový T. nicolae. Ariokarpusy jsem samozřejmě nevynechal. Úžasné byly trigonusy s obregoniemi u San Antonio, kvetly A. trigonus var. horacekii u Ojito, smutný jsem byl na lokalitě A. bravoanus, kterou protnul hrůzostrašný průsek až na podloží. Navštívil jsem zcela novou lokalitu A. confusus rostoucí přes padesát kilometrů mimo aramberrské údolí, zdolal jsem i poslední lokalitu A. agavoides, kterou jsem dosud neviděl - sanluisensisky u El Jaujal. Taky jsem navštívil lokality A. fissuratus var. hintonii - jak typovou u El Herrero, tak málo známou, asi šedesát kilometrů vzdálenou populaci u Cedralu. Prošel jsem dalších šest nových kopců v Rayones a mám trošku jasněji, jak je to s tím hrubým, suchým a přechodným skafíkem. A taky velký úspěch - po pěti letech usilovného pátrání jsem konečně našel přírodní hybrid mezi A. agavoides a A. kotschoubeyanus var. albiflorus. Takže ještě jednou, máte se na co těšit!
Ariocarpus agavoides ssp. sanluisensis PA 2034, El Jaujal, SLP
Ariocarpus x tulensis PA 2046, Tula, Tamaulipas
5.10.2015
20.9.2016
Krásně kvetou ariáky, podzim je po dlouhém létě neodvratně tady.
Vykvetl mi poprvé semenáček Gymnocactus viereckii var. major a taky naprosto překvapivě Gymnocactus ysabelae - v pětkách květináčích nekvetly a tyhle mají sotva půldruhého centimetru v průměru...
10.9.2016
Konečně jsem vymazal fotky malého formátu z galerie "Z cest" a přidal další do galerií podle jednotlivých států. Počet fotek většího formátu překročil tisícovku.
4.9.2016
Je to jasné, přichází podzim, moje nejmilejší roční období, protože kvetou moji miláčci. Letos nezvykle brzy. Jako už každoročně, začaly sanluisenské agavoidesky a hintoňáčci, ale už kvetou i fissurátusy, retusáčky a kočky. Taky vykvetly T. pseudopectinatus, na podzim se objeví občas nějaký kvítek, ale letos kvetou prakticky všechny sběrovky. Taky po několika letech vykvetla Coryphantha tripugionacanhta. Mám dvě kytky, byly tak obalené vatou, že měly málo sluníčka, aby vykvetly. Když jsem je letos pořádně od vaty umyl, obě vykvetly. Bohužel se nepotkaly. V půlce srpna jsem narychlo vyséval starší semena, tak jsem to ještě tento týden rouboval na peiráky. Mám pocit, že je to pár vteřin po dvanácté, ale co mi zbývalo...
2.9.2016
Vložil jsem další fotky, tentokrát z první cesty, kdy jsme se s Marťasem toulali v okolí Jaumave a "objevovali" obregonii. Konečně jsem se dočkal květů na Aztekium valdezii. Přichází podzim, začínají kvést ariáky, květem potěšila Leuchtenbergia.
1.9.2016
Do galerie Nuevo León jsem přidal fotografie Aztekium valdezii.
30.8.2016
Počet návštěv před nedávnem přesáhl 80 tisíc. Dnes jsem přidal do galerie Nuevo León fotografie z údolí Rayones.
12.8.2016
Konečně jsem do fotogalerie Nuevo León vložil první fotky z Rayones. Dnes mi přišel nový foťák, tak doufám, že se posunu v kvalitě fotek o několik levelů výše.
8.8.2016
Rozšířeny galerie Nuevo León, Tamaulipas a San Luis Potosí o klenoty jako Digitostigma, A. trigonus, A. bravoanus atd....
5.8.2016
Fotky v galerii San Luis Potosí a Oaxaca, např. Pelecyphora aselliformis, Mammillaria hernandezii a další.
4.8.2016
Další fotky z Puebla: M. napina, M. pectinifera
3.8.2016
Zase jsem se dostal k fotografiím, přidal jsem fotografie do galerie Puebla.
27.7.2016
Opět vlna horka, zalívat se nedá, stříkat se nedá, roubovat se nedá... No, dnes aspoň popršelo a na noc se ochladilo, tak jsem postříkal proti svilušce, v horkém suchém počasí se jí daří. Stříkám přípravkem Vertimec, 1ml/litr. Zatím se mi nestalo, že by popálil myrtiláky nebo lofofory. Kdesi jsem před časem četl, že se jím má stříkat na noc a že kytky nemají být rozpálené a mají zůstat aspoň šest hodin bez slunečního osvitu. Tak stříkám kolem jedenácté - půlnoci a zatím bez problémů. Když najdu občas nějakou kytku, na které se vylíhne celá záplava svilušek, dám kytku pod parapet, trošku ji zchladím a nečekám do večera. Ještě pár kytek, které jsou na svilušku obzvlášť citlivé: Coryphantha elephantidens, Mammillaria albiflora, M. solisioides, M. pectinifera, okruh M. saboae, lofofory, zvláště diffusa a alberto-vojtechii, echinocereusy z okruhu knippelianus, gymnokaktusy okruh beguinii, Ariocarpus agavoides a scapharostrus. Jižní Ameriku nepěstuji, tak tam nevím.
Počet návštěv na webu přesáhl 75 tisíc.
6.7.2016
Včera jsem se pokoušel vložit pár aktuálních fotek, ale technicky to nebylo možné. Tak to zkusím z jiného počítače, a ejhle, ono to jde. Poté, co přešla největší vedra, jsem zalil a kytičky zareagovaly vlnou květů:
15.6.2016
Počet návštěv webu přesáhl 70 tisíc.
7.6.2016
Pokračoval jsem v galerii "Oaxaca", jsou tam fotky takových krásek, jakými jsou Mammillaria dodsonii nebo Mammillaria solisioides
6.6.2016
Vzhledem k velké sledovanosti článku o Mammillaria berthodlii jsem vložil galerii "Oaxaca", kde můžete najít více fotek ve větším rozlišení.
29.5.2016
Do nové galerie "Hidalgo" jsem dal fotky z prvního dne první mexické cesty.
25.5.2016
Dnes navštívil web 17000. unikátní návštěvník. Že by tolik lidí zajímaly kaktusy? To je opravdu k neuvěření. Přidal jsem další fotogalerii, tentokrát z Duranga. Byl jsem tam jen jeden den...
23.5.2016
Sezóna je v nejlepším, začínají kvést horizontíky, parryi, texensiskám se ani letos nechtělo. Darebky. Zato mi vykvetl druhý F. steinesii. Přesazuji jako o závod, tento víkend by parný, tak jsem si dal pauzu, bohužel jsem nějak zapinkal Otvírání sezóny ve Dvoře. Myslel jsem, že bývá poslední víkend v květnu. A ono ne, krucinál... Ve sbírce mám kytky označené, jako Echinocereus pulchellus var. sladkovskyi, Tolantongo, které jsou snad se sběru Honzy Říhy. Přestože mám několik kvetoucích letitých rostlin, které každoročně bohatě kvetou, udělat na nich pár semen je vždycky oříšek. Myslel jsem, že to vylepším, když si udělám mladé rostliny. Ale udělal jsem jediný semenáček, který letos prvně vykvetl, bohužel stejně jako rodiče bez pylu.
6.5.2016
Nově fotogalerie "Coahuila", kam jsem dal obrázky z okolí Ocampo, Cuatrocienegas a El Hundido.
4.5.2016
Do fotogalerie "Aguascalientes" jsem přidal další fotky, více jich tam zatím nebude, je to to nejlepší, co jsem v tomto státu viděl. A protože leží mimo moje hlavní cíle, asi tady další dlouho nepřidám.
3.5.2016
Pěkné počasí přeje květům, postupně kvetou turbinikarpusy, echinocereusy, mammillárie, po letech mi zase kvete Pediocactus paradinei PP, před časem mi odešly všechny mateřské rostliny, naštěstí mi vyklíčilo pár starých semen a zase se s ním mohu těšit.
Echinocereus pulchellus var. amoenus
30.4.2016
Počet unikátních návštěvníků překročil 16000. Nově začínám dávat větší fotky do galerie "Z cest", ve vyšší verzi webu se mohou fotky zvětšovat v novém okně, tak je to pěkné pokoukání. Galerie bude nově členěna podle jednotlivých států. Zatím jsem dal pár fotek do složky Tamaulipas.
Vykvetl mi poprvé další Strombocactus corregidorae a že se potkal s bráškou, který mi kvetl už loni, tak se těším na semínka.
28.4.2016
Už jsem fakt naštvaný, kde kdo chce platit semena přes pay pal, ale nejsem schopen se normálně proklikat systémem a zajistit příjem plateb. Kdo tomu rozumíte, napište mi, prosím, jak s tímto systémem pracovat. Účet jsem si zřídil, ale v komentářích jsou jen rady, jak peníze posílat, ne, jak je přijímat. Když mi někdo chce poslat peníze přes pay pal, co mu mám dát za informace, aby peníze došly? Poraďte mi. Díky. petr.antalek(zavináč)seznam.cz
19.4.2016
Nestíhám, kytky kvetou jako o závod, opyluji jako včelička. Vykvetly po delší přestávce M. herrerae FO 680, bohužel teď mám jen jednu květuschopnou kytku. Ale dobře poprvé zakvetly L 711, tak snad budou semínka, je o ně velký zájem. Taky se objevily květy na bělokvěté formě Gymnocactus beguinii od Natillas. Musím je přesít, mám poslední dvě přestárlé kytky. Ostatně, musím to udělat se všemi gymnokaktusy, jsou to dlouhé nevzhledné fajky, redukují trny a kvetou bídně. Po první zálivce se kytky napily, tak mám pocit, že jich je jednou tolik. A tak pláču jako všichni kaktusáři, že mám málo místa. Tak s lítostí musím redukovat kolekci echinocereusů. Před lety jsem byl rád, že mám různé stramineusy a enneacanthusy, které začaly jít do květu, a teď je musím dát pryč. Loni, v těch vedrech, je požrala sviluška, tak mi to aspoň trošku usnadnila. A jednou taky dojde na ferokaktusy. A přitom začínají jít do květu. Letos vykvetl druhý F. steinesii. Bohatě kvetou F. glaucescens. Nedělával jsem z nich semena, ale kamarádi z Ruska potřebují semena na podložky, takže jsem je zase po delší době opyloval. Začínají dozrávat semena z T. pseudopectinatus, které jsem předloni všechny přesel. Kvetou strombokaktusy, vypadá to, že se poprvé potkají S. corregidorae.
Mammillaria pectinifera PP 663
Mammillaria deherdtiana P 328
Mammillaria herrerae FO 680
Gymnocactus beguinii TCG 41102
13.4.2016
Před několika dny jsem si aktivoval vyšší verzi webu, mohu mít více fotogalerií, dokonce s větvenou strukturou, takže se v nich bude snáze hledat a mohu zařadit více fotek. Taky ve větším rozlišení a s funkcí zobrazení ve větším okně. Takže se je na co těšit.
2.4.2016
Počet unikátních návštěvníků přesáhl 15000. Kvetou turbiňáky a taky mamilárky, např. Mammillaria dixanthocentron MZ 419:
21.3.2016
První jarní den, i když astronomické jaro začalo už včera. O víkendu mě potěšila Lophophora alberto-vojtechii VM 758 od Vanegas, poprvé vykvetla. Když byla před mnoha lety v časopise Kaktusy představována L. koehresii, název článku byl "Nejmenší lophophora s největším květem". Tato miniaturka ji překonala o třídu. Pro srovnání jen uvedu, že rostlinky na fotografii jsou v květináčku 5x5 cm.
16.3.2016
Nový článek o Mammillaria baumii.
13.3.2016
Konečně jsem se dostal k tomu, abych představil zajímavou knihu o rodu Ariocarpus, kterou napsal ruský nadšenec Sergej Batov:
Více v sekci Články v kapitole Recenze
11.2.2016
Přidávám další fotografie do galerie Studijní čísla, dostal jsem se k PA 1750.
3.3.2016
Na web jsem umístil článeček o Mammillaria rayonensis.
29.2.2016
Přestupný rok, dnes je ten den, tak dávám pěknou fotečku z víkendu, Turbinicarpus schmiedickeanus var. rubriflorus VM 805:
28.2.2016
Nově Mammillaria winterae
26.2.2012
Dopsal jsem článek o Echinofossulocactus pentacanthus, právě mi kvete ve sbírce PA 024.
23.2.2016
Pokračuji v galerii "Studijní čísla".
21.2.2016
Začal jsem doplňovat galerii "Studijní čísla".
15.2.2016
Počet návštěv přesáhl 50 000.
13.2.2016
Skoro měsíc jsem nic nepřidal. To se mi už dlouho nestalo. Pokud vůbec! Dělám čistku ve skleníku, dokončuji nabídku semen pro letošní rok, balím a rozesílám semena. Nestíhám. Už před několika týdny jsem rozepsal článek o Mammillaria prolifera a nemohl jsem ho dotáhnout. Tak se mi to dnes konečně podařilo. Nečekejte žádná velká moudra, na to jsou jiní povolaní.
19.1.2016
Stránky navštívil 12000. unikátní návštěvník, počet vstupů přesáhl 45 tisíc.
13.1.2016
Našel jsem pár fotek Mammillaria nejapensis, tak jsem k nim připsal pár řádků.
12.1.2016
Pokračuji v doplňování fotek z poslední výpravy, nové můžete najít u T. jauernigii a T. lophophoroides.
9.1.2016
Přidal jsem fotky lofofor z poslední cesty.
7.1.2016
Aktualizoval jsem článek o leuchtenbergii.
5.1.2016
Jsou to dva roky, co jsem web spustil. Za tu dobu navštívilo Novou Aztekii 11,5 tisíc unikátních návštěvníků, mnozí jsou zde pravidelně, počet vstupů se blíží číslu 43 000.
3.1.2016
Čím začít v novém roce? Samozřejmě mým miláčkem: Ariocarpus scapharostrus
1.1.2016
Všem, kteří navštěvujete můj web, přeji hodně štěstí a zdraví v roce 2016. Jsem rád, že jste si sem našli cestu i o Vánocích a Silvestru, děkuji těm, kteří si objednali semínka.
28.12.2015
V Mexiku je, na rozdíl od nás, zima. Aktuální snímek z Chihuahua:
24.12.2015
Pod stromeček s přáním příjemného prožití Vánoc, třeba na mém webu, jsem dnes přidal článek o Mammillaria bertholdii. Počet návštěv webu překročil 40 tisíc.
22.12.2015
Doplnil jsem ferokaktusy o poslední druh, který jsem viděl v přírodě, najdete ho pod jménem Hamatocactus hamatacanthus, jak je často ve sbírkách označen.
20.12.2015
Slíbil jsem fotku A. agavoides PP 208:
Taky jsem včera vařil. Dostal jsem chuť na moje oblíbené mexické jídlo caldo marisco, tak jsem ho zkusil uvařit:
15.12.2015
Doplnil jsem fotografie k Tbc. pseudopectinatus z poslední cesty. A že rostl spolu s Tbc. laui, můžete se kouknout i na Tbc. x mombergeri. Oba posledně jmenované dostanou brzy svůj vlastní prostor. Ve sbírce vykvetl Ariocarpus agavoides PP 208, musel pod zářivky.
12.12.2015
Nové fotky z letošní cesty u Mammillaria sanchez-mejoradae, taky jsem napsal článek o Ortegocactus macdougallii a Ferocactus recurvus.
8.12.2015
Chtělo to nějakou větší kytku, tak jsem písnul o Ferocactus robustus
5.12.2015
Je Mikuláš, celý den jsem strávil na "Jarmeku" ve Valašských Klobúkách, večer relaxuji, a tak jsem do článku o A. fissuratus přidal fotografie z letošní cesty. Letos jsem žádnou novou populaci neviděl, jen jsem navštívil tři populace, které jsem už znal z předchozích cest. Dopsal jsem novinky u aztékií, letos došlo i na valdezko.
Dny se krátí, přesto občas něco vykvete. Letos pěkně hernandezky. Tak by příští rok mohlo být dost semínek. Kvetou turbiňáčky krátkého dne.
Gymnocactus saueri var. gonzalezii PP 1234
Turbinicarpus jauernigii PP 190
Turbinicarpus pseudopectinatus var. rubriflorus MZ 647
Turbinicarpus schmiedickeanus, sběr M. Marek
Turbinicarpus valdezianus Lx 614
4.12.2015
Přidal jsem fotky k A. fissuratus var. hintonii a doplnil jsem všechny nové informace k Ariocarpus kotschoubeyanus, je tam přes padesát nových fotografií, takže si určitě pošmáknete na kvetoucích krasavcích.
3.12.2015
Aktualizoval jsem článek o Ariocarpus confusus, přidal jsem ještě fotku k A. agavoides
2.15.2015
Dostal jsem se k ariokarpusům, asi to vezmu podle abecedy, aktualizoval jsem článek o Ariocarpus agavoides.
1.12.2015
Přidal jsem články o Mammillaria pectinifera a Mammillaria napina.
30.11.2015
Mammillaria hernandezii na webu.
29.11.2015
Napsal jsem slíbený článek o Mammillaria solisioides. Co bude příště? Hádejte:
28.11.2015
Počet unikátních návštěvníků přesáhl deset tisíc. Prošel jsem všechny fotky z poslední cesty a dal kytkám studijní čísla. Tak už budu mít více času na psaní. Třeba o Mammillaria solisioides?
23.11.2015
Zpracovávám fotky z poslední cesty, propracoval jsem se do oblasti Galeany a Rayones. Dnes jsem vložil článek o Turbinicarpus gracilis. Pro nedočkavce přidávám malý závdavek:
22.11.2015
Tak jsem se zase dostal ke psaní, výsledkem je článek o Turbinicarpus hoferi. Počet návštěv webu překročil 36000.
18.11.2015
Kromě velikých radostí byly i menší, ale stejně příjemné, jako třeba konečně vidět kvetoucí Hamatocactus hamatacanthus. Kolik tisíc nekvetoucích jsem jich už potkal? Tento na Sierra Zavaleta v Coahuile.
17.11.2015
Co je nového v Mexiku? V souvislosti s hurikánem tam dost pršelo a byla celkem zima. Kytky se pozorují hůře, zvláště A. kotschoubeyanus. Letos se mi konečně podařilo najít u Tuly sympatricky rostoucí A. agavoides a A. kotschoubeyanus var. albiflorus. A dokonce oba kvetoucí. Na některé výsledky je třeba hodně práce, času, znalostí a v neposlední řadě i štěstí. A přestože jsem na právě absolvované čtvrté cestě za mexickými kaktusy viděl spoustu zajímavých rostlin, včetně takových "špeků" jako Aztekium valdezii nebo Mammillaria bertholdii, nález těchto dvou ariokarpusů je největším úspěchem této cesty:
Zážitků a fotografií je spousta, takže i v dalších měsících se můžete těšit na doplňující informace v již existujících článcích, a také na články o dalších druzích, jako třeba Mammillaria hernandezii, solisioides, pectinifera, napina, dodsonii, bertholdii a dalších.
23.10.2015
Počet unikátních návštěv přesáhl 9000, tak to musím nějak oslavit. Dlouho jsem nenapsal žádný článek, tak jsem zpracoval Thelocactus buekii včetně matudae.
18.10.2015
Konečně jsem dotáhl fotografie všech studovaných rostlin.
16.10.2015
V galerii "Studijní čísla" jsou kytky po PA 1600
14.10.2015
Počasí stojí za houby, a tak vzpomínám na neděli, kdy sluníčko chvílemi vykukovalo mezi mraky a ariáčky doháněly, co se dalo. Potěšily mě pravokořenné kytičky, mají už dvacet let. Přesazené nejsou už polovinu z tohoto času a vodu dostanou tak třikrát za rok. Tak se nedivte, že jsou mrňavé. Ale od importů k nerozeznání.
10.10.2015
Dnes byl nepěkný sychravý první skutečně podzimní den. Zahájil jsem topnou sezónu, kotel naštěstí po letní pauze v pohodě naskočil. Ani jsem nebyl ve skleníku, uklízím před zimou zahradu. Zítra mě čeká lisování vína. Večer se mi nechce nic dělat, tak jsem do galerie "Studijní čísla" doplnil kytky po číslo 1550. Kurňa, to jsem už skoro rok zpátky z poslední cesty a ještě ji nemám celou na webu.
8.10.2015
V létě bylo slunečno a horko, říkal jsem si, to letos bude květů, ale je to slabota. Ještě jsem tento týden zalil Actarou, v létě se moc s vlnatkou nedalo bojovat, tak to doháním. Po zálivce přece jen nějaké kvítky vyrazily.
7.10.2015
Za osm dní tisíc návštěv, to je fakt slušné.
3.10.2015
Galerie "Studijní čísla" doplněna po rostlinu s číslem 1500
29.9.2015
V galerii "Studijní čísla" jsem přidal další fotografie s popisky. Tak mě napadlo, že bych mohl posílat mailem informaci o pohybu na webu. Když bych přidal něco většího, jako třeba článek nebo fotografie, poslal bych zájemcům e-mailem informaci o této změně. Počet návštěv webu přesáhl 30 tisíc!
27.9.2015
Doplněn článek o Turbinicarpus graminispinus.
26.9.2015
Počet unikátních návštěvníků překročil hranici 8000.
20.9.2015
Konečně jsem se dostal k focení, ariokarpusy se rozjíždějí. Překvapily mě dva semenáčky mezi skafíky. Před časem jsme s kamarády diskutovali o tom, že mezi skafíky je určité procento kytek, které mají mnohem delší tuberkule, než je obvyklé. A ve výsevu jsem pár takových našel. Jenže s postupem času se začaly podobat více agavoidesce. Ve výsevním bloku jsem ale nenašel možnost záměny, v původní výsevní misce nebyly dvě položky, takže jde s největší pravděpodobností o hybrid. I tvar květu by tomu odpovídal, na agavoidesku je poněkud plnější.
Popisky k fotkám dnes nedávám, kytičky už na webu i několikrát byly. Ale na závěr přidám úplnou novinku, resp. premiéru ve sbírce. Coryphantha pseudoechinus PA 523 ze severního okraje Laguna de Mayrán. Rok starý semenáček roubovaný na Pereskiopsis. V přírodě jsem viděl odkvétající fialově červený květ, jenže poupě bylo žluté, tak jsem si říkal, jestli jsem to nějak nepřehlédl, ale nakonec vykvetla, jak měla.
19.9.2015
Počet návštěv dosáhl 29000, za dvanáct dní tisíc návštěv, to je opravu pěkné. Musím se polepšit s fotkami. Začínají kvést ariokarpusy, zítra sem dám fotky.
7.9.2015
Počet návštěv webu přesáhl 28000.
29.8.2015
Po zálivce a následujícím pěkném počasí jako obvykle v lavině vykvetly turbinikarpusy. Před časem mi odešly T. flaviflorus TCG a T. gracilis TCG a zůstalo jen po jedné rostlině. Naštěstí jsem našel asi pět let stará semena v dostatečném množství a pár jich ťuklo. Rychle jsem je roubnul a právě vykvetly a podařilo se je sprášit, takže zase budou čerstvá semena. Jako tradičně první z ariáků vykvetl A. fissuratus var. hintonii a A. agavoides ssp. sanluisensis.
16.8.2015
Dnes mám narozeniny, ve skleníku nekvete prakticky nic. Ale zaplaťpánbůh se ochladilo, na obloze jsou mraky, tak jsem zalil sbírku. Pravokořenné Mexiko jen malinko, roubovance jsem prolil. V těch vedrech se nedalo stříkat, takže se mi na některých kytkách objevila vlnatka. Postříkám to Mospilanem. Předevčírem mi kvetl v nezvyklou dobu Turbinicarpus jauernigii MZ 474.
11.8.2015
7000 unikátních návštěv.
9.8.2015
Počet návštěv webu přesáhl 26 000.
8.8.2015
Další vlna veder mě přinutila opět zastínit skleník. Jen peiráky dostávají vodu, s výjimkou dvou kytek to zvládají výborně, roubovanci pěkně narůstají. Květů není moc, kvetou jen geohintonie, zajímavý fosulák od San Luis Potosí kvetoucí jen v létě, a taky mamillárky - nečekaně hernandezka a sabojka, pravidelně kvétá roczekii. Ve vlně zakvetly některé turbiňáky - lausseri, krainzianus a alonsoi. Většinou kvetou po zálivce. Na tu si asi budou muset kykty počkat, až přejdou vedra. Kdy to bude?
Konečně jsem se dostal k výsevům a dnes jsem rouboval první kytičky na peiráky. Zatím jen pár desítek rostlin z importních semen z poslední cesty, ale samé lahůdky. Tak třeba Gymnocactus saueri, Turbinicarpus klinkerianus, Porfiria coahuilensis, skafíky nebo Echinomastus od Saltillo. Taky mi vylezl jeden Gc. zaragozae a T. polaskii. Doufám, že po přesušení a další zálivce vyleze aspoň jedna další rostlinka, abych udělal potomstvo.
Nakonec jedna zajímavost. Na mrkvi před skleníkem jsem našel kudlanku nábožnou. Po roháči, který se mi před časem utopil v jezírku, je to další zajímavý hmyzí druh, který jsem po letech našel na zahradě.
13.7.2017
Sliboval jsem fotku Cylindropuntia imbricata, jak mi letos poprvé vykvetla na zahradě. V Mexiku je to často obtížný neřád, pozornost mu člověk moc nevěnuje. Viděl jsem ji dvakrát kvést, poprvé u Viesca, podruhé na Sierra Zavaleta a vždycky mě uchvátila sytá fialová barva květu. Tak jsem se těšil na tu zimuvzdornou - a nezklamala!
10.7.2015
Když už jsem včera napsal něco o subspecii palomaensis, tak jsem dnes ještě doplnil druhou, kterou jsem v přírodě pozoroval. Tou je subsp. hintonii. Na zahradě mi poprvé vykvetla zimovzdorná Cylindropuntia imbricata. Zítra sem dám nějakou fotku.
9.7.2015
Po delší době jsem se dostal ke psaní, výsledkem je článek o Thelocactus rinconensis ssp. palomaensis. Konečně se trochu ochladilo, vedra byla úmorná, poprvé od doby, kdy jsem přestěhoval kaktusy na jižní Moravu, jsem stínil skleník. Pod síťovinou se zalité kytky pěkně spravily a kupodivu jsem nepřišel o žádný pravokořenný ariokarpus.
24.6.2015
Web navšívil 6000. unikátní návštěvník
16.6.2015
Krátké mírné ochlazení jsem využil k mírnému zalití pravokořenných kytek, musí se to opatrně, aby květináče do dvou dnů vyschly. Další vlnu veder už mají kytky nohy v suchu, tak se neuvaří. A do veder jsem zalil peiráky, mají rády hodně teplo a dost vody. Už je musím nařízkovat a zasadit, abych se konečně dostal k výsevům. Jeden tedy letos už mám hotový a jsem na něj patřičně pyšný. Nevím o nikom, kdo by u nás vysel pereskii. Měl jsem léta stará semena z mojí rostliny a při jarním úklidu našla manželka pár plodů a v nich i několik semen. Všechna jsem je píchnul do květináče, kam jsem před nedávnem přesadil veliký Pereskiopsis. A světe div se, vylezly mi tři rostlinky. Jestli jsou z těch starších nebo novějších semen, to nevím. Ve vlně vykvetly lofofory.
Lophophora fricii KS 198, Viesca, Coahuila
Lophophora diffusa, km 98, Vizarron, Querétaro
Lophophora koehresii, San Bartolo, SLP
Lophophora diffusa MK 85.225, severně od Vizarron, Querétaro
Teplé slunečné počasí přimělo zimovzdorné opuncie k hromadnému kvetení
2.6.2015
Přišly tropy, léto je u mě ve sbírce trošku plonkovní sezóna. Turbošky odkvetly a ariáčky teprve vytlačily semena a sbírají sílu na podzimní kvetení. Proto jsem před časem pořídil kapánek více astrofyt a teláčky, aby ve sbírce pořád něco kvetlo. Letos pěkně kvetou neolloydie z první mexické cesty, grandiflora z Nogales se ukázala jako samosprašná, takže mám už první semena, letos kvetou dvě kytky ze tří. Pěkně se rozkvetly i conoidey od Entronque Huizache, asi budou taky samosprašné, z loňských květů jsem našel něco semen, nejsem si vědom, že bych je sprašoval, kvetla snad jen jedna. Konečně se potkaly matehualensisky, doufám, že se mi je podaří opylit, ty jsou najisto cizosprašné. Bohužel neolloydie kvetou hned ráno, jak se dostane slunko do skleníku a zavírají se po obědě. Takže ve všední den si je neužiju. A nekvetou zrovna dlouho, v pařácích, jaké teď jsou, vydrží květ sotva dva dny. To digitky jsou lepší, ty zase kvetou do pozdních odpoleních hodin. Poprvé vykvetla obregonie z první cesty.
Digitka, rostliny z první vlny, kdo ví, jestli není říznutá nějakým dalším astrofytem. Na první pohled to nemusí být vidět, ale co je v genech, to se neví.
Digitostigma VM 928, sytější střed květu. Květy voní, podobně jako Hamatoc. setispinus
Obregonia denegrii PA 088
22.5.2015
Když už jsem začal tou bombycinou, udělal jsem celý komplex, takže ode dneška se můžete těšit články o M. perezdelarosae a její ssp. andersoniana a taky o kytičce zvané "perezbomba".
21.5.2015
Přidal jsem článek o Mammillaria bombycina.
18.5.2015
Lofofory jsem už před týdnem dorazil, tak když zrovna kvete druhou vlnou květů Mammillaria surculosa, něco jsem o ní písnul.
9.5.2015
Počet unikátních návštěvníků přesáhl 5000 a celkový počet návštěv 20000. Pustil jsem se na tenký led. Píšu lofofory. Koneckonců v létě aby byl led tlustý, že?
6.5.2015
Po včerejším teplém dni celkem kosa, tak jsem dopsal článek o neolloydiích. Žádné velké mentorování nad botanikou, spíše galerie nejrůznějších forem, které jsem na cestách potkal.
5.5.2015
A sezóna frčí, dnes byl podle teploty první letní den. Slibovali až 29 stupňů, nakonec bylo "jen 25". Jenže má zase přijít ochlazení, kurnik šopa, kdo má zalívat! Co právě kvete? Třeba Ferocactus schwarzii. A hlavně, ariáky tlačí plody. Tak kdo chcete vysévat absolutně čerstvé osivo, napište. Musím se trošku pochlubit, o semena měli zájem pěstitelé z Novosibirsku a dokonce i z Číny! Tož ať to tam roste, ne?
Ferocactus schwarzii
Ariocarpus agavoides
Ariocarpus bravoanus
Ariocarpus confusus PP 581, Marmolejo, NL
Ariocarpus fissuratus var. hintonii MZ 891, El Herrero, SLP
Ariocarpus scapharostrus KMR 063, Rayones, NL
Pelecyphora aselliformis LH 1042, Moctezuma, SLP
1.5.2015
Dopsal jsem článek o Echinocactus horizonthalonius, ještě musím doplnit fotky kvetoucích kulturních rostlin. A když už jsem se rozjel s echinokaktusy, zpracoval jsem i ten poslední, který jsem tatím v přírodě viděl: E. texensis, známý spíše jako Homalocephala.
28.4.2015
Venku konečně prší a zalezlý doma píšu článek o Echinocactus platyacanthus.
27.4.2015
Slunečné dny po zálivce svědčí všem kaktusům, turbinikarpusy dělají, co mohou, vykvetla tělem nenápadná Mammillaria surculosa PA 922. Semínka jsem sbíral dva kilometry západně od Cieneguilla, kde rostla pod keři nedaleko Ariocarpus retusus f. "pulchellus". Polštáře těchto kytiček byly od vidím do nevidím a naštěstí jsme si všimli zelených plodů. Pár jsem si jich narouboval a zlatožluté velké květy na jaře potěší každé oko. Horší je to s vlasovými trníky s háčky, které se chytí za sebemenší vlákénko oděvu... Taky je čas eskobarií, kvetou Esc. minima (neliae) SB 423 a Esc. abdita VM 1018 a další.
Mammillaria surculosa PA 922
Escobaria minima SB 423
Escobaria abdita VM 1018
23.4.2015
Dorazil jsem ferokaktusy, poslední, který jsem v přírodě viděl, byl F. glaucescens.
22.4.2015
Pokračuji ve ferácích, které jsem viděl v přírodě, předposlední článek je o prvním feráku, který jsem v přírodě viděl. Koukněte se na Ferocactus histrix.
21.4.2015
Další ferokaktus, tentokrát Ferocactus echidne
18.4.2015
Přidal jsem článek o Ferocactus latispinus.
17.4.2015
Do galerie Studijní čísla jsem přidal fotografie dalších studovaných rostlin. Už dlouho jsem nepřidal nějaký článek, tak jsem písnul něco o Ferocactus pilosus, když už mi vykvetl ve sbírce.
10.4.2015
Po dlouhé době je zase pěkné počasí, a tak se kytky rozhodly dohnat v květech, co se dá. Konečně vykvetly Turbinicarpus pseudomacrochele, začaly pořádně kvést echinocereusy z okruhu E. pulchellus a nastal toužebně očekávaný okamžik - vykvetl Ferocactus steinesii. Nevelká kytička, zato letitá.
29.3.2015
Tak jarní turbinikarpusy jsou odkvetlé. Abych pravdu řekl, byla to letos bída. Zvláště gymnokaktusy. Kvetli jednotlivci a málo květy. Odkvetlé jsou mammillárky z okruhu perezdelarosae, dokvétají M. goldii, v plném květu jsou sabojky, ale taky nekvetou jako jiná léta. Snad jen loni roubovaný semenáček potěšil více květy. Začínají kvést strombokaktusy. Letos poprvé zakvetl Strombocactus corregidorae:
19.3.2015
Stránky navštívil čtyřtisící unikátní návštěvník.
17.3.2015
Zalil jsem peiráky, začínám řízkovat, výsevy se blíží, koncem dubna bude velké roubování.
14.3.2015
Přidal jsem další fotografie do galerií "Studijní čísla" a "Z cest".
9.3.2015
Překvapení ve skleníku - našel jsem poupata na Ferocactus steinesii! Tak to už bude po Ferocactus victoriensis, acanthodes, glaucescens, flavovirens, viridescens, echidne, robustus a fordii další úspěch. Zatím odolávají F. latispinus a recurvus, které dělají už pár let poupata, ale nedotahují je, a taky F. macrodiscus - obrovský disk, starý asi třicet pět let, který nevytáhl ani poupátko. Ve sbírce mám i kvetoucí F. hamatacanthus a sinuatus, které mnozí řadí do rodu Hamatocactus. Mimochodem, H. setispinus je moje oblíbená rostlina, pídím se po každé sběrovce. Miluji vůni jeho květů a taky je to kytka, kterou pěstoval můj táta a kvetla nám na doma na okně.
Taky jsem se dozvěděl smutnou zprávu. Lokalita Leuchtenbergia principis PA 581 byla zničena výstavbou asfaltky z Parras do Viesca. Podívejte se na fotky na webu, jaké to byly překrásné rostliny, žijící určitě hodně přes sto let! V galerii "Z cest" od fotografie č. 1584 a taky v článku o této výjimečné kytce. Přestože jsem dovezl semena, žádné nevyklíčilo.
7.3.2015
Vykvetla druhá generace T. graminispinus ze semen, která jsem přivezl na podzim roku 2012. První generace se chystá, semen bude jako máku. Včera byla rekordní návštěvnost na webu, zaznamenáno bylo 485 vstupů.
6.3.2015
Do galerie "Studijní čísla" doplněny fotografie po rostlinu PA 1200
5.3.2015
Počet návštěv přesáhl 15000. Jaro je tady sluníčko krásně tahá květy, začínají kvést Turbinicarpus graminispinus, T. frailensis, T. valdezianus, vykvetla Alobra.
26.2.2015
Začal jsem dávat do galerie "Studijní čísla" studované rostliny ze třetí cesty, celkový počet fotek na webu překročil číslo 3500! Zálivka mnohým kytkám prospěla, bohužel feráky nestačily vypít květináče. Tak holt musely do bytu na radiátory. Až to zjistí žena, budu bit !
22.2.2015
Měl jsem svátek. Kromě rodiny mi přálo i počasí, krásně svítilo Sluníčko a to se líbilo i kaktusům. Kvetou turbinikarpusy z okruhu pseudopectinatus a mammillárky z okruhu bombycina. Ta moje, od El Garuňo, letos vykvetla poprvé. Na lokalitě nad El Maguey jsem našel jeden pidiplodík, v něm sedm semen, vyklíčila dvě. Jedna rostlinka letos poprvé kvetla, druhá se chytla špatně a vůbec neroste. Je jak malý hrášek a vytlačila tři obrovské čekací kořeny. Tak půjde na vlastní. Taky hojněji vykvetla zajímavá mammillárka, která je někde mezi bombycinou a perezdelarozkou, ujal se pro ni pracovní název perezbomba. Roste jen asi kilometr vzdušnou čarou od bombyciny poblíž Pressa los Alamitos. Z pseudopectinátusků vykvetla forma MZ 647. Tu mám asi nejradši, má nejtmavší květ. Před časem mi uhynula jedna ze dvou dospělých rostlin. Našel jsem pár hodně starých semen a dvě vyklíčila, tak se s nimi opět po letech mohu těšit. Od loňska mám bělokvětou formu MZ 721. Květů spousta, ale semínka asi nebudou.
Mammillaria bombycina PA 353
Mammillaria "perezbomba" PA 363
Turbinicarpus pseudopectinatus var. jarmilae MZ 647
Turbinicarpus pseudopectinatus MZ 721
19.2.2015
Po delší době jsem zapracoval na fotogalerii "Z cest". Už je tam 1700 fotografií, přidal jsem fotografie z okolí Viesca - kvetoucí fissurátusky, L. fricii, ale taky třeba kvetoucí Cylindropuntia imbricata.
15.2.2015
Zalil jsem skoro celou sbírku, tak jsem zvědav, jak to kytky zvládnou.
8.2.2015
Stránky navštívil 3 333. unikátní návštěvník. Jaro už je tady, konečně pár slunečných dnů. Škoda jen, že jich nebylo více, zalil bych už. Začínají kvést časně jarní druhy:
Turbinicarpus pseudopectinatus PP 218, Galeana, Nuevo León, úžasný, ne?!
Turbinicarpus schmiedickeanus f. rubriflorus VM 807, Santa Rita, SLP
Gymnocactus saueri ssp. septentrionalis KPP 1689, Mina, Nuevo León
Gymnocactus saueri ssp. septentrionalis PP 1363, Mina, Nuevo León
Turbinicarpus sp. VM 721, Lazaro Cardenas, (schmiedickeanus ssp. sanchezi-mejoradae?)
7.2.2015
Další z velkokvětých mammillárek, Mammillaria (Porfiria) coahuilensis. Předevčírem to byla Mammillaria sanchez-mejoradae.
3.2.2015
Dokončil jsem články o turbiňácích, které jsem viděl v přírodě, přibyly články o Turbinicarpus lophophoroides a T. pseudopectinatus. Zrušil jsem sekci "Vzkazy", přes půl roku tam nikdo nic nenapsal.
1.2.2015
Třináctá tisící návštěva webu
31.1.2015
Turbinicarpus graminispinus
30.1.2015
Pokračuji v turbinikarpusech, tentokrát Turbinicarpus macrochele. Chci mít vyvěšené všechny svoje turbinikarpusy, než začne sezóna ve skleníku, pak už mě kytičky na web tak často nepustí.
29.1.2015
Dopsal jsem poslední gymnokaktus, který jsem v přírodě viděl.
28.1.2014
Turbinicarpus polaskii
27.1.2015
To je příjemné, zjistit, že jste si našli články o Gymnocactus saueri ssp. gonzalezii a Turbinicarpus schwarzii dříve, než jsem na ně tady dal avízo. Taky jsem přidal článek o Turbinicarpus klinkerianus.
23.1.2015
Kraťoučce o Turbinicarpus valdezianus var. albiflorus a turbinikarpusu z okruhu Turbinicarpus schmiedickeanus od La Trinidad v Nuevo León.
20.1.2015
Třítisící unikátní návštěvník webu, přidávám Turbinicarpus schmiedickeanus.
18.1.2015
Dvanáct tisíc návštěv na webu Nová Aztekia, při té příležitosti jsem přidal Gymnocactus subterraneus.
16.1.2015
Mammillaria luethyi...
15.1.2015
A co takhle kytička pro fajnšmekry? Je tady Gymnocactus saueri.
14.1.2015
Nějak mě to psaní chytlo, možná proto, že si při tom odpočinu od starostí v práci, kde mě to už opravdu sere... No tak jsem přidal Gymnocactus zaragozae a Turbinicarpus jauernigii. Možná si řeknete, že za chvíli nebudu mít o čem psát. No, nějakých pár desítek tisíc fotek v počítači ještě mám. Než to zpracuji, přibydou další.
13.1.2015
A když jsem se rozepsal o turboších, napsal jsem pidičlánek o T. schmiedickeanus var. dickisoniae.
11.1.2015
Doplnil jsem článek o rodu Pelecphora o fotografie z další lokality encefíku, taky jsem přidal nové leuchtenbergie.
9.1.2015
Příznivci turbinikarpusů, a nejen oni, mohou kouknout na Turbinicarpus rioverdensis.
8.1.2015
První nový článek tohoto roku je věnován Gymnocactus viereckii.
4.1.2015
Dnes je 365. den tohoto webu. Za rok ho navštívilo více než jedenáct tisíckrát na dva tisíce sedm set návštěvníků.
1.1.2015
I na Nový rok si našlo cestu na můj web přes sto návštěvníků. Tak jim přidávám další článek, tentokrát o Gymnocactus ysabelae.
31.12.2014
Dopsal jsem článek o astrofytech, kdo je máte rádi, nakoukněte na všechny moje sběrovky pohromadě. Když máme ten Silvestr, měl bych ho zpestřit nějakým článkem nebo fotečkou, snad mě něco trkne, až si dám nějakou decinku.
Aha, tak třeba takhle:
28.12.2014
Pustil jsem se do A. retusus, zpracované jsou nově navštívené lokality a taky jsem přidal více fotek z lokalit, na kterých jsem už byl na minulých cestách, ale třeba jsem neviděl moc rostlin, nebo právě nekvetly. V článku je téměř osmdesát nových fotografií, včetně Ariocarpus "x pectinatus" ze Sabana Grande, který má svůj vlastní článek.
25.12.2014
K Vánocům jsem pro příznivce A. scapharostrus doplnil poznatky o tomto skvostu.
24.12.2014
Štědrý večer nastal, je 21:20 hodin a všem svým přátelům a návštěvníkům webu Nová Aztekia přeji mnoho klidu a pohody do zbytku roku a hodně pěstitelských a cestovatelských úspěchů v roce 2015
23.12.2014
Web navštívil 2500. unikátní návštěvník. Do článku o Ariocarpus fissuratus jsem přidal přes třicet fotek z letošní cesty. Za podívání určitě stojí kvetoucí lloydíky od Nazas v Durangu.
22.12.2014
Rozšířil jsem článek o Ariocarpus trigonus, spousty kytek v květu.
20.12.2014
V 18:35 jsem zaznamenal 10 000. návštěvu webu Nová Aztekia. Bohužel nejsem schopen zjistit, kdo to byl, poslal bych mu nějakou odměnu.
17.12.2014
V článku o rodu Strombocactus najdete fotky ze třetí cesty a hlavně obrázky málo známé populace Strombocactus disciformis ssp. esperanzae od Alamos, která je ve sbírkách velmi vzácná.
16.12.2014
Nový článek o Mammillaria albiflora.
15.12.2014
Doplnil jsem článek o rodu Aztekium - fotografie ze dvou nových populací A. ritteri a taky velká série fotografií A. valdezii, které mi poslal RNDr. František Flek. Valdezko jsem totiž ještě neviděl, letos nebylo prioritou.
8.12.2014
Milovníky Ariocarpus kotschoubeyanus zvu na kočkové hody, do článku jsem přidal téměř čtyřicet fotografií převážně kvetoucích rostlin z letošní cesty.
1.12.2014
Počet návštěv od spuštění webu přesáhl 9000!
30.11.2014
Ve článku o rodu Astrophytum nově Astrophytum coahuilense.
29.11.2014
Aktualizoval jsem článek o A. confusus. Mnoho nových fotek z pěti nově navštívených lokalit.
26.11.2014
Kdo máte rádi A. agavoides, koukněte se na článek o tomto druhu, článek jsem rozšířil, přidal jsem fotografie ze třetí lokality typové subspecie a taky fotky A. agavoides ssp. sanluisensis na lokalitě u San Isidro.
24.11.2014
Doplnil jsem článek o Ariocarpus bravoanus - kostel má jinou barvu a hlavně: kvetoucí Ariocarpus bravoanus v přírodě. Přidal jsem nový článek. Je o rodu Astrophytum, zatím není celý, ale kdo chcete, můžete se kuknout na A. asterias a digitku.
21.11.2014
Dnes navštívil moje stránky dvoutisící unikátní návštěvník! To chce nějakou pěknou fotečku. Zatím zpracovávám fotky z cesty, jsem někde na konci první třetiny a tuhle skvostnou mamillárku jsem viděl přesně v půli cesty a stála nás spoustu času, sil a taky peněz za opravu poškozeného auta. Takže Mammillaria luethyi PA 1452.
10.11.2014
Vrátil jsem se ze své třetí cesty do Mexika, postupně budu aktualizovat všechny články a budu přidávat fotografie do galerií. Na úvod malý závdavek z Nuevo Leonu, Ariocarpus kotschoubeyanus, ty jsem si letos opravdu užil.
11.10.2014
Druhá vlna kvetení ariokarpů, není druh, který by nekvetl. Dokonce vykvetly i sanluisenské agavoidesy a hintoňáčky. Ještě čekám na kočku a skafíky z mojí první cesty. Po letech vykvetl A. agavoides SB 370.
9.10.2014
7000 návštěv webu Nová Aztekia
24.9.2014
Stránky navštívil 1500. unikátní návštěvník.
19.9.2014
Počet fotografií v galeriích přesáhl 3000, najdete web, kde jich je na jednom místě tolik?
12.9.2014
Počet návštěv přesáhl 6000. Mohlo to být možná i dříve, ale o prázdninách jsem neměl moc času aktualizovat web. Tak se omlouvám stálým návštěvníkům, že tady delší čas nenašli nic nového. Připravuji aktualizovanou nabídku semen, tak si připravte dukáty na objednávky .
8.9.2014
Letos dříve než kdy jindy začaly lavinově kvést ariáky. Kvetou prakticky všechny druhy, snad jen s výjimkou A. bravoanus. Poprvé vykvetly semenáčky A. confusus PA 150 od Marmolejo. Taky potěšila prvním kvítkem G. mexicana PA 182 a dospěla i třetí mnou sbíraná neoloydie - conoidea PA 268 od Entronque Huizache. Poslední z nově kvetoucích kytiček je "obyčejná" Mammillaria surculosa PA 922. Sbíral jsem ji na lokalitě A. retusus "pulchellus" u Cieneguilla nedaleko Tuly, ještě mi zbylo pár semínek, tak kdo by chtěl... Doufám, že ji bude brzy následovat i tato nádherná forma ariáku.
Ariocarpus confusus PA 150
Geohintonia mexicana PA 182
Neolloydia conoidea PA 268
Mammillaria surculosa PA 922
16.7.2014
Počet návštěv webu dosáhl 5000! Děkuji za přízeň.
11.7.2014
Escobaria grata RSTR, Gymnocactus gielsdorfianus GM 582 a další fotky v sekci "Sbírka"
7.7.2014
V sekci Články je nové zamyšlení pod názvem "Mezigenerační kaktusy", v sekci "Z cest" další fotografie ze druhé cesty, tentokrát z okolí bájné stolové hory El Pilar
2.7.2014
Slavím! Stránky navštívil tisící unikátní návštěvník.
29.6.2014
Přidány další fotografie do galerie Z cest, tentokrát fotografie od General Cepeda.
5.6.2014
Mimořádná nabídka semen, jen omezené množství: Turbinicarpus graminispinus PA 839, Turbinicarpus lophophoroides PA 977, Turbinicarpus alonsoi PA 1039, kromě toho jsou čerstvá semena Turbinicarpus pseudopectinatus a valdezianus, seznam v nabídce semen + fotogalerie Sbírka.
28.5.2014
Počet návštěv přesáhl 4000.
19.5.2014
Nové fotky, tentokrát z Real de Catorce.
11.5.2014
Přidány fotografie z okolí El Huizache ze druhé cesty, za zmínku stojí Leuchtenbergia a Turbinicarpus klinkerianus, které jsem na první cestě nenašel.
6.5.2014
Přidány snímky z Charco Blanco a Nuňez ze druhé cesty.
2.5.2014
Přidány fotografie mamilárek z okruhu M. bombycina do galerie "Z cest".
21.4.2014
Dnes jsou Velikonoce a na stránky se podíval jubilejní pětistý unikátní návštěvník.
20.4.2014
Počet návštěv Nové Aztekie přesáhl 3000 vstupů
19.4.2014
Nový článek o Turbinicarpus alonsoi
18.4.2011
Doplněna galerie "Sbírka", např. Thelocactus, Turbinicarpus, Echinocereus
13.4.2014
V galerii "Z cest" je tisíc fotografií z první mexické cesty.
5.4.2011
Dnes přesáhl počet fotografií ve všech fotogaleriích dvoutisícovku! Nově se můžete těšit obrázky z okolí Huizache a právě kvetoucími Turbinicarpus pseudomacrochele či telokaktusy.
28.3.2014
V sekci "Z cest" doplněny další fotografie, můžete si prohlédnout desítky obrázků z několika lokalit v údolí Rayones, oko potěší Ariocarpus scapharostrus a Aztekium ritteri
23.3.2014
Rozšířena sekce "Z cest", počet fotografií tento víkend překročil 1500... Víte o jiném kaktusářském webu, kde jich na jednom místě najdete tolik?
13.3.2014
Fotografie studijních čísel jsou kompletní. Přidány fotografie do sekce "Sbírka", přidána nová fotogalerie "Z cest", kde budou další fotografie kaktusů, lokalit i nekaktusové fotky.
10.3.2014
Doplněny fotografie studijních čísel, nyní jsou kompletní do PA 800
8.3.2014
Do sekce "Články" přidán článek o hybridu Turbinicarpus alonsoi a Obregonia denegrii nazvaný "Alobra". Věřím, že mi napíšete svůj dojem do sekce "Vzkazy". Těším se na ohlasy.
5.3.2014
Doplněny další fotografie do sekce "Studijní čísla", počet fotografií na webu přesáhl jeden tisíc.
4.3.2014
Doplněny fotografie do sekce "Studijní čísla", nyní jsou kompletní fotografie studijních čísel z cesty v roce 2011
3.3.2014
Přidány fotografie do sekce "Studijní čísla"
2.3.2014
Přidány nové fotografie do sekce "Sbírka"
27.2.2014
Do sekce "Sbírka" přidány fotografie A. retusus, A. fissuratus, A. kotschoueyanus var. elephantidens a jiné.
23.2.2014
Do sekce "Sbírka" přidány fotografie M. perezdelarosae PA 377, M. perezdelarosae ssp. andersoniana PA 396, M. carmenae L 1223 a T. valdezianus MZ 513. Do článku o roubování na Pereskiopsis přidána fotografie M. luethyi.
22.2.2014
Dokončení článku o GPS
21.2.2014
Další pokračování článku o GPS
20.2.2014
Rozšířena kapacita webu, do sekce "Studijní čísla" doplněny fotografie všech studovaných rostlin po studijní číslo PA 0100. Přidán článek o GPS.
18.2.2014
Do sekce "Sbírka" přidány fotografie Tbc. schmiedickeanus aff. RS 1233 La Trinidad, Nuevo León a Tbc. graminispinus PA 839, San José del Llano, Nuevo León
17.2.2014
Fotografie Turbinicarpus graminispinus v květu do článku Roubování na Pereskiopsis