ORTEGOCACTUS

   Ortegocactus macdougallii byl objeven poměrně nedávno, vědecky popsán byl roku 1961 Alexanderem. Kladiwa ho zařadil o rodu Neobesseya a když byl tento rod zařazen pod eskobarie, John a Říha zařadili i ortegokaktus do tohoto rodu. Mně osobně není žádná z těchto změn blízká. Ani plody ani květy mi do tohoto konceptu nezapadají. Jestli mi otregokaktus něco připomíná, tak je to spíše neolloydie.

Ortegocactus macdougallii MZ 636, San José Lachiguiri, Oaxaca

   Výskyt ortegokaktusu je léta udáván z lokality poblíž San José Lachiguiri v Oaxaca. Dnes je známo více populací sahajících více na severovýchod. V přírodě osídluje suché partie v jinak poměrně vlhké krajině. Roste na skalkách v malých kapsách chudého substrátu, prakticky vždy na plném slunečním úpalu.

Ortegocactus macdougalii PA 1958, severovýchodně od San José Lachiguiri

   Moje spády v Mexiku jsou povětšinou na sever od hlavního města. Na podzim roku 2015 jsem s mými přáteli udělal výjimku a vydali jsme se na jih. Přestože se mi ortegokaktus vždycky líbil, neplánoval jsem jet hluboko na jih kvůli jedné rostlině. Ale že přišel objev unikátní rostliny - Mammillaria bertholdii - která roste ve stejné oblasti a podle popisu dokonce společně s ortegokaktusem, vydal jsem se na jih a naplánoval jsem si navštívit všechny jižní velkokvěté mamilárie. Bertholdku jsme hledali dva dny. Po příchodu na lokalitu jsme prakticky hned našli ortegokaktusy. Byly jich tam tisíce. Ale bertholdku ne a ne najít. Jen ty protivné ortegáče. Teprve až po nálezu hledané mamilárie jsem si konečně ortegokaktusy užil a měl z nich patřičnou radost. Na zpáteční cestě jsem se chtěl ještě zastavit na lokalitě u Lachiguiri. Měl jsem informaci, že lidé v Lachiguiri nejsou příliš přívětiví a je lepší se jim vyhnout. Nechci generalizovat, ale moje zkušenost je podobná. Když jsme před Lachiguiri zastavil ia šli se kouknout na Ferocactus recurvus ssp. greenwoodii, během chvíle zastavilo auto s Mechulíny a asi čtyři chlapíci nás naprosto nekompromisně vyhnali z neoploceného pozemku. Všechno bylo "prohibido".

   Ve sbírkách je Ortegocactus macdougallii celkem běžný, semena je taky možné sehnat. Rostliny jsou poměrně uniformní, jsou klony, které mají zlaté trny. Žluté květy se objevují na jaře, semena dozrávají v těle rostlin a objevují se další sezónu. Moje rostliny jsou samosprašné. Klíčenci rostou pomalu, když mají teplo, snesou vodu. V zimě je lepší je mít v teplejší části skleníku. Traduje se, že pak netvoří hnědé skvrny. Nejedná se o infekci, když se pozorně podíváte na fotografie z naleziště, většina rostli tyto skvrny má.