LEUCHTENBERGIA

    Leuchtenbergia principis je známa od roku 1848, kdy byla objevena anglickým botanikem Williamem Jacksonem Hookerem (1785-1865). Ten  zařadil tuto kuriózní rostlinu do monotypického rodu Leuchtenbergia, který pojmenoval na počest Eugena de Beauharnais (1781-1824), nevlastního syna Napoleona Bonaparta, vévody z Leuchtenbergu, velkého milovníka exotické flóry. Druhové jméno principis značí knížecí (výjimečný, znamenitý), a mělo vyjadřovat pravděpodobně hierarchické postavení Eugena de Beauharnais.

Leuchtenbergia principis PA 420, Entronque Huizache, San Luis Potosí

    Areál výskytu je rozsáhlý a zahrnuje polopouštní oblasti mexických států Coahuila (od Parras de la Fuente až po Ramos Arispe), Zacatecas (severovýchodní část), Nuevo Leon (jižní část), přilehlá část sousedního Tamaulipasu a San Luis Potosí (severní část). Některé údaje hovoří o výskytu ve státech Durango a Guanajuato.

Leuchtenbergia principis PA 466, Rancho El Vergel, Nuevo León

Leuchtenbergia principis PA 581, západně od Parras de la Fuente, Coahuila

Leuchtenbergia principis PA 581, západně od Parras de la Fuente, Coahuila

Leuchtenbergia principis PA 581, západně od Parras de la Fuente, Coahuila

Leuchtenbergia principis PA 581, západně od Parras de la Fuente, Coahuila

    Tak jako návštěvník afrického safari musí vidět velkou pětku (slon, nosorožec, lev, buvol a levhart, případně hroch), kaktusář v Mexiku musí vidět ariák, lofku, turboš, ..... a leuchtenbergii. Ona to v Mexiku není pětka, ale spíše desítka či dvacítka (desítku mají v Mexiku dobrou, netrefíte vedle, když koupíte Tecate nebo Modelo). A zatímco loni jsme s Marťasem leuchtenbergii nenašli, protože jsme po ní ani nekoukali, letos jsem měl na ni opravdu štěstí. V Nuňez jsem ji tedy nenašel, i když jsem ji hledal. Ale jak mi říkal Vojta Myšák, leuchtenbergie se nehledá, ta se zkrátka nachází. A taky že jo. První jsem potkal v Entronque Huizache, když jsem hledal lofofory, druhou, když jsem hledal Mammillaria sanchez-mejoradae. Na tu třetí, západně od Parras de la Fuente, jsme šli cíleně – a byla to výjimečná populace, protože zatímco jinde jsme nacházeli leuchtenbergie spíše menší a ve skrytu vegetace, tady rostly obrovské, často vícehlavé rostliny přímo na mýtinách. Další leuchtenbergie jsem potkal při hledání Turbinicarpus schmiedickeanus a jauernigii. Tedy pět zářezů na pažbě, dobrý výsledek, zvláště když se našlo i nějaké to zatoulané semínko v hloubi mezi tuberkulemi. Ostatně, všimli jste si, jak bídná je nabídka leuchtenbergií s doloženým původem? A přitom tak krásná rostlina. Nevím o tom, že by byla popsána nějaká varieta či subspecie, jsou prý populace, které by si nějaké taxonomické zhodnocení zasloužily. Některé mají velmi krátké tuberkule, u Quida Kuchaříka jsem viděl zajímavé rostliny, které měly jinou barvu a strukturu pokožky, prý jsou populace, které mají tuberkule s kruhovým průřezem. Takže, zkusme v našich sbírkách tuto krásku s obrovským květem pěstovat jako jiné piplané špeky, určitě si to zaslouží.

Leuchtenbergia principis PA 867, La Perdida, Tamaulipas

Leuchtenbergia principis PA 956, křižovatka na Las Tablas, San Luis Potosí

    Na cestě v roce 2014 jsme cestou na A. agavoides ssp. sanluisensis zastavili kousek za El Jaujal, kde v rovince rostlo velké množství leuchtenbergií. Našli jsme desítky rostlin, ale jen samé prďoly o několika málo tuberkulích. A většinou zašité hluboce v hechciích.

Leuchtenbergia principis 1156, za El Jaujal, SLP

Leuchtenbergia principis 1156, za El Jaujal, SLP

Leuchtenbergia principis 1156, za El Jaujal, SLP

Leuchtenbergia principis 1156, za El Jaujal, SLP

Leuchtenbergia principis 1156, za El Jaujal, SLP

    Jednu svoji leuchtenbergii jsem nečekaně potkal při hledání Echinocactus horizonthalonius var. subikii u Ejido La Soledad. Našel jsem jen jednu kapitální vícehlavou rostlinu částečně ožranou kozami, ale stála za to!

Leuchtenbergia principis 1240, Ejido La Soledad, Nuevo León

    Na čtvrté cestě v roce 2015 jsem chtěl prověřit, jak dopadla populace PA 581 západně od Parras de la Fuente. Podle informací, které jsem měl, lokalitu zničila výstavba nové cesty z Parrasu do Viesky. Lokalita byla na malém kopečku poblíž staré cesty. No a kde se nejlíp bere stavební kámen? Přece odtěžením kopečku! K lokalitě jsme dorazili v předvečer výročí Velké říjnové socialistické republiky. Kopec byl z velké části odtěžený, vedle něj navíc obrovská srovnaná plocha s úložištěm stavebního kamene. Samozřejmě plot a brána. Ale mělo to i výhodu, dobře se hledalo místo na bivak. Po příjezdu jsem ještě za soumraku rychle naběhl na zbytek lokality a našel jsem pár leuchtenbergií, které jsem si označil gpskou, abych je mohl ráno nafotit. Večer jsme u "kastra", jak nazývají oheň mí kamarádi z Ruska a Ukrajiny, vypili dost tequilly a tak nám ani moc nevadilo, že nás nad ránem probudila hlídka federální policie, kterou na nás poslali místní mechulíni. V noci pršelo, takže jsem měl ráno během sušení stanů měl dost času prohledat lokalitu. Našel jsem jen tři rostliny, jedna byla opravdu kapitální: sedmihlavá, jako medúza!.A dala mi jeden celý plod, tak doufám, že mi vyklíčí aspoň pár kytiček. Z padesátky semen ze druhé cesty nevyklíčilo jediné.

Sedmihlavá saň PA 581, západně od Parras de la Fuente, Coahuila

    A jak často říkávám, leuchtenbergie se nehledají, tedy s výjimkou předchozí lokality, leuchtenbergie se nacházejí. Na dvě populace jsme narazili jižně od Viesky, když jsme hledali Ariocarpus kotschoubeyanus. Jedna rostla přímo vedle kočubejek:

Leuchtenbergia principis PA 1857, před 5 de Mayo, Coahuila

Druhou populaci jsme našli na skalkách nad další populací kočubejky pár kilometrů dále:

Leuchtenbergia principis PA 1878, San Juan de los Charcos, Coahuila

    Na závěr ještě jedna fotka, jeli jsme kolem lokality Turbinicarpus jauernigii, kde rostou taky pěkné leuchtenbergie. Nebylo moc času je hledat, přesto jsem jednu potkal:

Leuchtenbergia principis PA 956, odbočka na Las Tablas, SLP

    V úvodu článku jsem psal, že "některé údaje hovoří o výskytu ve státech Durango a Guanajuato". Na podzim roku 2017 jsem strávil pár dnů ve státě Durango, hlavním cílem byly populace A. fissuratus var. lloydii a Mammillaria theresae a roczekii. Při studiu populace A. fissuratus var. lloydii u Vista Hermosa poblíž Velardeňa jsem narazil na několik rostlin Leuchtenbergia principis PA 2595: