GEOHINTONIA

   Geohintonia mexicana, překrásná rostlina z rodu, který si dodnes (zatím) zachoval punc monotypičnosti. Jestli jsem o Aztekium hintonii psal, že způsobilo kaktusářskou horečku, malinko jsem přeháněl. Tu horečku způsobila spíše geohintonie. Jak byla výjimečná! Koneckonců, stále je. Druhou zatím nikdo nenašel. Ale co kdyby... Když byla ještě „žhavou“ novinkou, na jednom serveru jsem našel spekulaci, že by mohla být ustáleným hybridem mezi Aztekium hintonii a nějakým prehistorickým echinokaktusem, který dnes už nežije. Informaci jsem pustil do „správného kanálu“ a nedlouho poté se v Acta Musei Rychnoviensis objevil popis Echinocactus mexicanus.

Geohintonia mexicana PA 182, El Palmito I, Nuevo León

Geohintonia mexicana PA 182, El Palmito I, Nuevo León

Geohintonia mexicana PA 182, kristáta

Geohintonia mexicana PA 182, takhle hustě často nerostou

Geohintonia mexicana PA 182, mladá rostlina

Geohintonia mexicana PA 182, odnožující poškozená rostlina

   S geoškou, jak jí u nás důvěrně říkáme, je trošku potíž. V přírodě není její populace tak početná, jako jejího souputníka A. hintonii. Podle mě osídluje spíše vyšší partie lokalit, málokdy jich je pohromadě víc než pár kusů. Taky v kultuře není úplně jednoduchá. Semena sice dobře a poměrně dlouhou dobu klíčí, ale při přesazování bývá dost ztrát. Semenáčky rostou zvolna, dlouho do sloupku, než začnou tvořit hlavičku. Jsou citlivé na přesušení, zvláště ve vyšším věku. Větší rostliny se doporučuje mírně zalít i v zimě. Jejich báze korkovatí a odlupuje se. Také roubování není bez potíží. Právě zasychání a korkovatění báze vede často ke vzniku „špuntu“, který rostlinu oddělí od podložky a rostlina pak už nezakoření. Na jusbertu moc nenarůstá, na pasakáně mi zatahovaly středy, snad jen na F. glaucescens mi rostou pěkně. Ale jak jsem už několikrát psal, zkušenosti nejsou zcela přenosné a určitě někomu z vás rostou dobře i na jiných podnožích. Každopádně jsem mnoho pěkně narostlých geohintonií ve sbírkách neviděl. A ještě jedna věc, která geohintonii od A. hintonii rozděluje: doba kvetení. Obě rostliny se míjejí. Dopoledne a po obědě kvete aztékium, později odpoledne a u mě ve sbírce i dlouho do tmy kvete geohintonie.

Geohintonia mexicana PA 182, semenáčky

   Měl jsem možnost pozorovat geohintonie na dvou lokalitách. Na té typové (PA 182) bylo geohintonií o poznání více. Když je chcete na ní vidět, vydejte se po pravé hraně kaňonu, je tam skalka, na níž jsou jich desítky na jednom fleku. Na druhé lokalitě (PA 790) jich bylo zřetelně méně, jen jednotlivé a spíše menší kusy.

Geohintonia mexicana PA 790, El Palmito II, Nuevo León

Geohintonia mexicana PA 790, El Palmito II, Nuevo León