Cylindropuntia imbricata

    Napsat o tomto kaktusu, o který musí v Mexiku zakopnout každý, není zas tak jednoduché. Mnoho ucelených informací o něm není. Tak už to často s "obyčejnými" věcmi bývá. Všichni se zaměřují na kdejaký "špek" a běžné rostliny nechají bez povšimnutí. Doufám, že "imbrikátu" nepotká smutný osud zebry quagga nebo holuba stěhovavého, jejichž nepřehledná stáda a hejna byla od obzoru k obzoru a všichni měli pocit, je jsou nevyčerpatelná. Možná jste si všimnuli, jak vysoká jsou moje studijní čísla. Je to právě proto, protože své studijní číslo má i ten poslední platyakantus nebo cylindropuncie. Až jednou nebudu moci studovat moje oblíbené rody kaktusů třeba kvůli stáří, nemoci a nebo prostě proto, že to v přírodě nebude pro různé obstrukce ze strany úřadů možné, budu mít doma dostatečný materiál k tomu, abych zpracoval všechny ty Opuntia spec. a cylindropuncie.

Cylindropuntia imbricata PA 0645, El Amparo, Coahuila

    Cylindropuntia imbricata byla popsána Haworhem v roce 1821 jako Cereus imbricatus, aby byla roku 1935 zařazena F.M.Knuthem do rodu Cylindropuntia, kde je dodnes. V současném pojetí druhu je uznávaná jen jedna varieta, var. argentea. Kromě ní ještě var. arborescens, lloydii, vegans a viridiflora. Na některých lokalitách roste spolu s dalšími druhy rodu Cylindropuntia - C. tunicata, C. leptocaulis a C. kleiniae, která je dnes považována za hybrid mezi C. imbricata a C. leptocaulis.

Cylindropuntia imbricata PA 0905, Balneario Ojito, Tamaulipas

Cylindropuntia imbricata PA 0933, Francisco I. Madero, Tamaulipas

    Tento kaktus obývá rozsáhlé území centrálního a severního Mexika, v USA kromě Texasu a Nového Mexika taky Arizonu, Colorado, Oklahomu a Kansas. Zavlečen byl do jižní Afriky, centrální Austrálie a jihovýchodního Španělska. Na stanoviště není náročný, roste v otevřené velmi suché krajině stejně jako v hustém poměrně vhlkém porostu. Jsou místa, kde tvoří téměř neprostupné "lesy", jejichž překročení je nemožné. Ochranu trnů se zpětnými háčky využívají často ptáci a drobní savci, kteří si svá hnízda stavějí ve vrcholových rozsochách.

Cylindropuntia imbricata PA 0740, San Juan de Boquillas, Coahuila

Cylindropuntia imbricata PA 1530, Esctacion Camacho, Zacatecas

Cylindropuntia imbricata PA 2020, Ventura, SLP

Cylindropuntia imbricata PA 2236, Vizarrón, Querétaro

    Pěstování není náročné, některé ekotypy jsou mrazuvzdorné, případně i zimovzdorné. Už před lety jsem několik vzrostlých imbrikát viděl v jedné zahradě ve Štramberku. To mi inspirovalo, takže jsem si rostliny při první příležitosti taky pořídil. Mám na zahradě vysazené dvě rostliny, ta starší mě pár let těšila svými sytě fialovými květy, ale tuhá zima na začátku roku 2017 ji dost poškodila a rostlina se z toho za celou sezónu nedokázala úplně vzpamatovat. Druhá rostlina, kterou mám na jiné skalce jen o pár desítek centimetrů výše, tuto zimu přečkala bez omrznutí. A to není chráněná domem. Takhle může v létě vypadat dobře dobře prosperující C. imbricata na vaší zahradě:

Cylindropuntia imbricata doma na zahradě 1.2.2017