G. beguinii

    Psát o Gymnocactus beguinii není na úrovni mých současných terénních znalostí zrovna jednoduché. Ale když už jsem napsal o všech ostatních gymnokaktusech, které jsem v přírodě potkal, musím se věnovat i tomu poslednímu.

Gymnocactus senilis CSD 152, La Ascension, Nuevo León

    Je nejdéle známým zástupcem rodu Gymnocactus (berte to s rezervou, dnes je zařazen mezi turboše). A není se co divit, jeho areál výskytu je největší. Je to už sto dvacet let, co ho popsal Karl Moritz Schumann v Monatsschrift für Kakteenkunde. Jméno zvolil podle francouzského duchovního M. L. Chanoine Beguina, který se zabýval křížením kaktusů, především astrofyt.

Gymnocactus beguinii TCG 41006, Victoria

    Gymnocactus beguinii roste na široké ploše, která zahrnuje mexické státy Nuevo León, Coahuila, Tamaulipas a určitě okrajově zasahuje i do sousedních států. Bylo popsáno několik více či méně oprávněných variet či subspecií.

Gymnocactus beguinii PA 0785, Galeana, Nuevo León

    Rostliny osídlují různé typy krajiny, většinou rostou v podrostu borových lesů, ne na plném slunečním úpalu, ale liší se to populace od populace; taky různé variety či subspecie mají specifický způsob životní strategie. Já jsem měl možnost pozorovat dvě populace v Nuevo León. První, asi jedna z nejznámějších populací, roste na smetišti asi šest kilometrů jižně od Galeany. Najít to není složité. Jede se z Galeany na jih, kouká se vlevo, až člověk uvidí v lese spoustu basury. Je třeba vlézt do terénu, "kde zavání borový háj". Nejlíp na odbočku těsně před levotočivou zatáčkou. Projede se mezi odpadky až k hraně hlubokého nepřekonatelného kaňonu, zaparkovat a procházet se mezi odpadky po jehličí. Brzy najdete krásné svítivé stříbrné koule gymnokaktusů. Některé rostliny dosahovaly opravdu úctyhodných rozměrů. Moje studijní číslo PA 0785:

     Druhou populaci jsem viděl severně od La Ascension v Nuevo León, kytky rostly opět v hustém borovicovém lese. Musí to být krása, když tam na jaře v jehličí září fialové květy. Populace má studijní číslo PA 0794:

    Zatím poslední populaci jsem viděl pár kroků od Echinocereus pulchellus ssp. schatzlei nedaleko Los Mimbres v Nuevo León. Rostliny dostaly studijní číslo PA 2937: 

    Ve sbírkách je Gymnocactus beguinii běžný, nabídka semen je dostatečná. V posledních letech byly v přírodě nalezeny populace s bílou nebo dokonce hnědozelenou barvou květu.

Gymnocactus beguinii f. bílý květ TCG 41102, západně od Natillas

Když jsem si povzdechl výše, že musí být krása vidět v lese kvetoucí gymnokaktusy, netušil jsem, že se mi moje přání brzy splní. Stalo se tak začátkem dubna 2019, kdy jsem projížděl kolem a jen tak na zkoušku jsem odskočil na známou lokalitu před La Ascension. Pohled na kvetoucí Gymnocactus beguinii PA 0794: