G. saueri ssp. nelissae

    Gymnocactus saueri ssp. nelissae byl objeven R. Preenem v 80. letech 20. století. Do sbírek se rozšířil jako Gymnocactus saueri "Preenii". Popisu se v roce 1998 chopil J.J.Halda a v Acta Musei Richnoviensis, časopisu, který prakticky sám vydával, zveřejnil popis subsp. nelissae.

Gymnocactus saueri ssp. nelissae MZ 626

    V přírodě se tento gymnokaktus vyskytuje poblíž Bustamante v mexickém státě Tamaulipas. Rostliny jsem měl možnost pozorovat v přírodě na podzim roku 2016, když nám zbylo ještě pár desítek minut světla při cestě z Aramberri do Jaumave. Na lokalitu jsme dorazili až po západu slunce, ležela několik desítek metrů od cesty v lese na skalních výchozech. Našli jsme pár desítek rostlin, na rozdíl od rostlin v kultuře nebyly moc vzhledné.

    Pěstování tohoto kaktusu není příliš obtížné, při zachování základních pravidel kultury mexických kaktusů rostou spolehlivě na vlastních kořenech a zjara potěší světle růžovými květy s tmavším proužkem. Semena dozrávají během měsíce a dobře klíčí. Ve sbírkách je nejčastěji pěstován se sběrovým číslem MZ 626, nabízen je pravidelně a není problém ho získat. Moje studijní číslo je PA 2204.