Grusonia bradtiana

    Napsat něco o Grusonia bradtiana není vůbec jednoduché. Většina publikací se spokojí maximálně s fotografií a stručným sdělením o výskytu v poušti Chihuahua. Taky internet je na informace poměrně skoupý. A informace od pěstitelů s jejich zkušenostmi? Nulové. A přitom je to poměrně široce rozšířený kaktus.

Grusonia bradtiana PA 0521, Laguna de Mayrán, Coahuila

    Grusonia bradtiana popsal roku 1896 John Merle Coulter, tehdy ještě jako Cereus bradtianus. Britton s Rosem ho roku 1919 přeřadili do svého nově ustanoveného rodu Grusonia, kde je dodnes. Druhové jméno má po George M. Bradtovi, vydavateli časopisu The Southern Florist and Gardener. Současné rodové jméno má po německém vynálezci, podnikateli a sběrateli rostlin Hermannu Grusonovi (1821-1895). Lidově se nazývá "organillo" nebo "viejo". 

Grusonia bradtiana PA 0521, Laguna de Mayrán, Coahuila

Grusonia bradtiana PA 0521, Laguna de Mayrán, Coahuila

    V přírodě se vyskytuje v Mexiku ve státě Chihuahua. Vyhledává otevřený terén, kde tvoří nízké poléhavé formace, jejichž stáří lze snadno odhadnout podle počtu článků, které každým rokem přirůstají. Když jsem se s tímto kaktusem setkal v roce 2012 poprvé při průzkumu severního okraje Laguna de Mayrán, měl jsem štěstí, že jsem našel pár kvetoucích jedinců. S gruzonií jsem se pak potkal ještě vícekrát a vždy mě potěšila svými ojíněnými šedomodrými články a nepíchavými bílými trny. Když jsem ji viděl poprvé, měl jsem respekt před jejími početnými dlouhými trny. Bál jsem se, že budou stejně nepříjemné, jako např. u Cylindropuntia tunicata. Jenže gruzonie nemá zpětné háčky, takže kontakt s jejími trny není vůbec nebezpečný. Přestože někteří autoři popisují glochidie, ani ty jsem na rostlinách neviděl. V roce 2012 jsme všude viděli tisíce mrtvých rostlin. Rok dva před tím zasáhla Mexiko vlna mrazů, které spousta gruzonií podlehla. Stejně tak Agave lechuguilla, zatímco epithelanthy, thelokaktusy a ariokarpusy byly bez poškození.

Grusonia bradtiana PA 0702, Mex30, Coahuila

Grusonia bradtiana PA 0712, El Hundido, Coahuila

    Grusonia bradtiana není častým hostem našich sbírek, příčinou jsou jistě její větší rozměry. Velká semena, která mají až 3mm, nejsou běžně nabízena. Spíše ji uvidíte v botanických zahradách nebo sbírkách specialistů.

Grusonia bradtiana PA 0726, Cuatrocienegas, Coahuila

Grusonia bradtiana PA 0726, Cuatrocienegas, Coahuila

Grusonia bradtiana PA 0521, Laguna de Mayrán, Coahuila