O. microdasys

    Kdo by neznal Opuntia microdasys. Tento kaktus pěstují i "nekaktusáři", možná hlavně právě oni. A taky začátečníci. Později už jaksi pro tento kaktus není ve sbírce ubírající se ke specializaci místo.

Opuntia microdasys PA 1153, Presa de Guadalupe, SLP

    První popis od Lehmanna (Johann Georg Christian 1792-1860) se datuje do roku 1827, současné jméno pak ustanovil o deset let později Louis (Ludwig) Karl Georg Pfeiffer (1805-1877).

    V přírodě se Opuntia microdasys vyskytuje v Mexiku ve státech Chihuahua, Coahuila, Durango, Zacatecas, Nuevo León a Hidalgo, tedy podle Atlasu kaktusů. Já jsem se s ní potkal také v SLP, Tamaulipas a Querétaro.

Opuntia microdasys PA 0108, José Maria Morelos, Tamaulipas

Opuntia microdasys PA 0224, před Real de Catorce, SLP

    Na stanoviště není náročná, dokáže růst v rovině i ve skalních puklinách. Na velkém areálu výskytu tvoří nespočet forem. Nejčastěji jsou vidět rostliny se žlutými glochidiemi, červené, hnědé, rezavé nebo bílé jsou vidět málokdy. Díky snadnému vegetativnímu množení jsou tyto formy v kultuře rozšířenější. Díky své oblibě v mnohých částech světa tato opuncie zplaněla. Velké rostliny se u nás nacházejí spíše v botanických zahradách ve volných výsadbách, takže květy nejsou často k vidění. Mně se to zatím (rok 2019) podařilo jen jedenkrát nedaleko Presa de Guadalupe v San Luis Potosí.

Opuntia microdasys PA 1547, Sabana Grande, Zacatecas

Opuntia microdasys PA 2209, Compuertas, Tamaulipas