emoryi

    Bergerocactus emoryi je zástupcem jednoho z mála posledních monotypických rodů čeledi kaktusovité. Popsán byl už v roce 1852 Engelmannem, v roce 1909 ho nadobro zakotvili Britton a Rose v novém rodu Bergerocactus nazvaném na počest Alwina Bergera.

    V přírodě se vyskytuje na jihovýchodě USA s přesahem na Baja California Norte, přibližně po 30. rovnoběžku. Při výběru stanoviště není příliš náročný, dokáže růst na téměř plochých vyvýšeninách i na prudších svazích.

    První setkání s bergerokaktusem jsem propásl. Bylo to na lokalitě Ferocactus fordii ssp. borealis. Kamarádi tento kaktus potkali, já jsem to štěstí neměl. Byla už téměř tma, když se vrátili z jiné části lokality a už nemělo cenu se za tímto kaktusem vydávat. Mrzelo mě to o to víc, že kamarádi viděli květy. Další den jsme pokračovali dále na sever a v jedné zatáčce jsem si ve stráni všimnul zlatých kaktusů se žlutými květy. Neodolal jsem a kvůli dalšímu "zářezu na pažbě" jsem se vysokou trávou v prudkém svahu škrábal k bergerokaktusům. Námaha stála za to, bergerokaktus je opravdu pěkná rostlina.

    Ve sbírkách není Bergerocactus emoryi příliš rozšířený, spíše ho uvidíme ve volné výsadbě v některé ze středomořských botanických zahrad.