Aztekium hintonii
Aztekium hintonii popsali Charlie Glass a W. A. Fitz Maurice v roce 1992, když rostlinu jižně od Galeany rok před tím našel G. S. Hinton, jehož jméno tento kaktus nese. Objevení rostliny provázela doslova kaktusářská horečka. Kdekdo se snažil sehnat pár semínek tohoto většího brášky více než šedesát let známého A. ritteri. Objev přispěl k dalšímu intenzivnímu průzkumu mexické krajiny a do Mexika se vrátili i ti, kteří už v Mexiku hodili flintu do žita a začali znovuobjevovat Jižní Ameriku. A další nálezy na sebe nedaly dlouho čekat. A jak ukazují objevy Escobaria abdita, Turbinicarpus graminispinus nebo nejnověji Thelocactus tepelmemensis - Mexiko ještě zdaleka nevydalo všechna svá tajemství.
Ale zpátky k Aztekium hintonii. Utajovanou lokalitu pro české kaktusáře objevili Pavel Pavlíček s Jardou Šnicerem a také díky nim se nové aztékium dostalo mezi nás. Dnes je to dostupná rostlina za příznivou cenu. I když si myslím, že by se mohla objevovat v našich sbírkách ve větším množství. Třeba proto, že s léty nabývá na kráse a v létě nás odmění zvláštní vůní svých růžověfialových větů. A když je opylíme, můžeme se dočkat téměř prachových semen. A tady je malá potíž. Ona semena dozrávají poměrně pozdě, vysýchavé plody jich moc neobsahují a taky se dost špatně dolují z rostlin. Já je nacházím v hranách žeber mezi trny a dá to celkem práci je vyšťourat. Někteří kaktusáři to dělají prostě tak, že pinzetou projedou celou hranu žebra, vyhrabou vatu i s trny a pak z toho vytřídí semena. A protože je sběr semen pracný, bohužel na to doplácejí rostliny v přírodě.
Původní lokalita, asi 18 km za La Poza směrem na Rio de San José, je dnes dost zdecimovaná. Ne že by tam nebylo dost rostlin, najde se i dorost, ale tak nějak tam chybí „střední generace“. Většinou najdeme malé semenáčky nebo velmi staré rostliny, které se nevešly do zavazadel... Kdysi prý rostly rostliny prakticky až k cestě, dnes musíte ujít hezkých pár set metrů, abyste narazili na první. A ještě k těm semenům a jejich sběru; spousta rostlin v přírodě má dekapitované temeno. Mnohdy je to už zhojené a aztékia mají více sekundárních hlav. Pro sběrače semen je jednodušší vyříznout rychle celé temeno a pak v klidu mimo lokalitu vydloubat semena. Ale abych nedával za vinu všechny škody lidem, část rostlin okusují i všudypřítomní osli a kozy. Já jsem navštívil lokalitu dvakrát, vždy na podzim. Kdo se tam chcete v tuto dobu podívat, doporučuji přijet dopoledne před obědem. To je lokalita osluněná. Po obědě už budete fotit ve stínu.
V roce 2012 jsem na zpáteční cestě z původní lokality dostal vnuknutí zastavit někde jinde a zkusit najít aztékia na další lokalitě. O pár kiláků zpátky mi padl do oka úzký zářez v horském masivu, požádal jsem o čurpauzu a utíkal s Heňou, který jediný byl ochotný se plahočit do skal hledat další flek. To, co jsme našli, mi doslova vyrazilo dech. Už si dovedu představit ohromení G. S. Hintona, když objevil statisíce rostlin, tísnících se jedna vedle druhé v sádrovcových stržích. Ale pozor, toto potěšení není jen tak, zadarmo. Místní vědí, že jsou aztékia vyhledávanou atrakcí a někteří si z toho udělali dobrý byznys. Na první cestě nás to s Marťasem stálo 250 pesos, zatarasené auto, dokud nezaplatíme. Igor Dráb nás před druhou cestou varoval, že starosta z Rio de San José ceny násobně zvednul. Prý poplatek na stavbu školy a ochranu přírody... S Marťasem nám dal jakési razítko. V roce 2012 jsme měli štěstí, nikdo nás neotravoval, tak jsme si rostliny užili dosyta.
Podzim 2015:
Letos jsem se rozhodnul navštívit všechna známá aztekia. Začali jsme u El Palmito s Aztekium hintonii. Z první cesty jsem přivezl pár semínek PA 0183, bohužel mi zůstaly jen dva semenáčky, na druhé cestě mě nevím proč nenapadlo hledat semínka PA 0791. Letos jsem to chtěl napravit. První lokalita, to je ta chronicky známá, kterou před mnoha lety objevili naši cestovatelé, je prakticky zlikvidovaná. Neprocházel jsem ji celou, ale v místech, kde jsem před čtyřmi lety nacházel celkem dost rostlin, byly zbytky živořících rostlin, většinou dekapitovaných. Mají ještě zbytky sil, tak se snaží obrážet. Geohintonie byly jen na nepřístupných římsách a taky jen zbytky. Při první návštěvě jsem nacházel četné semenáčky, letos žádný.
Aztekium hintonii PA 0183
Aztekium hintonii PA 0183
Na lokalitě Aztekium hintonii PA 0183
Aztekium hintonii PA 0791
Aztekium hintonii PA 0791
Aztekium hintonii PA 0791
Aztekium hintonii PA 0791
Dnes je Aztekium hintonii běžně dostupným kaktusem a za těch více než patnác let, co se u nás pěstuje v kultuře, už dospěly stovky rostlin, mnohé na vlastních kořenech. Viděl jsem velmi pěkné rostliny, které byly zasazené jen ve velkém kusu tufu nebo travertinu.