Aztekium ritteri

   Menším a mnohem déle známým bráškou A. hintonii je Aztekium ritteri. Historie jeho objevu je podobná A. scapharostrus. Nejenže rostou nedaleko sebe, ale obě rostliny našel Friedrich Ritter. Aztékium v roce 1929, ariokarpus o rok dříve. A popis obou udělal Fridrich Bödeker.

    Ale zpátky k aztékiu. Typová lokalita se nachází pár kilometrů jižně od Rayones směrem na Galeanu. Je to poblíž vesničky, která se snad jmenuje podle různých cestovatelů El Tokio nebo El Poblado, ale sám jsem si toho jména nevšiml. Nad vesničkou je malý kaňon, či spíše úzká rozsedlina v sádrovci, široká místy ani ne na rozpažení, kde rostou aztékia. Na sádrovci, stejně jako A. hintonii. Rostlin je tam stále spousta, doprovází je N. conoidea, Th. matudae a bílá mamilárka, stejně jako A. hintonii. Jen ta geohintonie chybí, aby to bylo takřka navlas.

Aztekium ritteri PA 0778, El Poblado, NL

    Aztekium ritteri neroste jen na této původní známé lokalitě na okraji rayoneského údolí, ale i přímo v údolí Rayones. Tam je třeba jít do opravdu majestátního kaňonu Los Metates. Pár metrů široká a desítky, možná stovku metrů hluboká průrva do hladka vymletá valouny, jimiž je dno poseto. A pár desítek metrů před vstupem do kaňonu v naprosto rozdílném podloží rostou aztékia. Tím podložím je nějaký slepenec a aztékií tam není tolik, jako na typové lokalitě. A nepřišla mi v tak dobré kondici. Nemají tam lehký život, z kaňonu vytéká prudká sezónní řeka, která slepenec vymílá a aztékia strhává. A je tady jeden malý rozdíl proti A. hintonii – pokud si ho chcete na podzim vyfotit, jděte do El Metates odpoledne, kdy se do nich opírá zubaté podzimní sluníčko.

Aztekium ritteri PA 0201, Los Metates, NL

   V roce 2014 jsem se opět pohyboval v okolí Rayones. Já se ho asi nikdy nenabažím. Je stále co objevovat v okolí tohoto městečka. Po pokusu o Turbinicarpus swobodae, kdy jsme se rozhodli neztrácet drahocenný čas, jsme zajeli do vesničky El Poblado, kde jsem předloni pozoroval za nepříliš dobrých světelných podmínek Aztekium ritteri. Tentokrát jsem se napřed vydal do pár set metrů vzdáleného jiného kaňonku, kde taky ritterko roste. Ale nebylo jich tam moc, on ten kaňonek taky nebyl zrovna velký. Rostliny se nelišily od druhé pobladské populace.

Aztekium ritteri PA 1328, El Poblado II, NL

   Od Jardy Šnicera jsem měl tip na poměrně neznámou nedávno objevenou populaci rostoucí mimo rayoneské údolí cestou na Montemorelos. Vstoupil jsem do nenápadného kaňonu a spěchal vzhůru, cestou našel pár epitelant (ty jsem chtěl hledat v El Metatez, ale letos jsem se tam nedostal; nevadí, rayoneskou epišku mám) a pak konečně i pár aztekií. Byly nedostupné, ale byly tam. Trošku mě naštvalo, že je Sergej našel jen pár desítek metrů od cesty na začátku kaňonu.

Aztekium ritteri PA 1335, cesta na Montemorelos, NL

    V kultuře je Aztekium ritteri běžným druhem, doby, kdy se pěstavalo převážně roubované, jsou asi dávno pryč, pod zářivkami narůstají pomalu, ale jistě a pravokořenné kvetou spolehlivě při průměru kolem jednoho a půl centimetru.