E. asperispina

    Přemýšlel jsem, který kaktus by si zasloužil článek k šestému výročí založení webu Nová Aztekia. Za těch šest let jsem napsal přes dvě stě článků a publikoval několik tisíc fotografií. Nakonec jsem se rozhodl pro Escobaria asperispina. Je to kaktus, který jsem hledal velmi dlouho. Jen Mammmillaria herrerae jsem hledal déle. Rozdíl je v tom, že po eskobarii jsem léta přímo chodil, zatímco za mammillárií jsem se plahočil spousty kilometrů neschůdným terénem. Až květy mi prozradily rostliny na lokalitě u žlutého bagru, kde jsem byl už na první mexické cestě v roce 2011. Tehdy jsme tam našli "jen" Echinocereus knippelianus var. kruegeri.

    Escobaria asperispina byla objevena a popsána známou dvojicí F. Ritter - F. Bödeker. Původně jako Coryphantha. Následně byla samotným Bödekerem přeřazena do nového rodu Neobesseya. Hunt ji pak přeřadil do rodu Escobaria, kde sídlí dodnes. Ne však na úrovni druhu, ale jako podjednotka E. missouriensis, přestože od nejbližších populací ji dělí tři sta kilometrů.

    Escobaria asperispina byla původně nalezena v Coahuile jižně od Saltilla, hlavní centrum výskytu je ale v Nuevo León mezi Galeanou a jižně za La Ascension. Roste na plošinách nebo mírných svazích obklopených borovými lesy, ukrytá v trávě; nekvetoucí rostliny jsou k nenalezení. Však mi trvalo osm let, než se mi to podařilo. Proto má tak vysoké studijní číslo PA 3508.

    Ve sbírkách není častým hostem, mimo kvetení není příliš atraktivní, zimovzdorná jako její sestřenice E. missouriensis není, takže ani na skalku se nehodí. Kdysi jsem měl ve sbírce jednu rostlinu, dokonce mi i vykvetla, ale pak se ze sbírky vytratila.