G. mathssonii

    Glandulicactus mathssonii je rostlina, kterou ve své sbírce už nějaký pátek nemám. A přitom jsem po ní vždycky toužil a sbírkou prošla hezká řádka rostlin. Jenže mi je vždycky sežrala sviluška. Přesto to nevzdávám a mám je zase ve výsevu.

Glandulicactus mathsonii SB 1499, San Luis de la Paz, Guanajuato

    Glandulicactus mathssonii (Berge ex K.Schum.) D.J.Ferguson byl popsán jako Echinocactus už v roce 1898. Poté se objevil v rodech Ferocactus, Ancistrocactus, Hamatocactus, Thelocactus, Sclerocactus, Pediocactus a Glandulicactus, který není dnes většinou akceptován. Někteří autoři ho považují formu Ancistrocactus uncinatus. Kdo ho viděl v přírodě, asi se přikloní názoru, že se jedná o "dobrý" druh.

   Tento krásný kaktus jsem viděl opakovaně na jediné lokalitě u San Ernesto, kde doprovázel Mammillaria albiflora. Jako typová lokalita je uváděno San Luis de la Paz ve státě Guanajuato. Rostliny (PA 1090) mě překvapily svojí velikostí, mnohé měly přes patnáct centimetrů v průměru.

    Ve sbírkách je trošku opomíjený, je to škoda, protože se jedná opravdu o ozdobu každé sbírky. Jak jsem psal výše, je přímo magnetem pro svilušku. Přestože jsem ho měl v kolekci s ostatními glandulikaktusy a ancistrokaktusy, svilušky ostatní druhy nenapadaly. Glandulicactus mathssonii kvete brzy zjara, pokud je přes zimu ve světlém skleníku, květy se objevují od března do dubna.