E. pachyrhiza ssp. pulchra

    Epithelantha pachryrhiza ssp. pulchra je další "nová" epitelanta, kterou ve své revizi rodu popsali Donati a Zanovelo.

    V přírodě se vyskytuje v oblasti Mina - Icamole v Nuevo León. Často roste poblíž dalších druhů rodu Epithelantha - E. ilariae nebo E. micromeris.

Epithelantha pachyrhiza ssp. pulchra PA 1418, Mina, NL

    Poprvé jsem se s touto epiškou setkal na lokalitě Mammillaria plumosa jižně od Mina. Při stoupání suťovým svahem jsem narazil na jedinou rostlinu (PA 1418), která mě svým vzhledem příliš nenadchla. Rostla ve stínu keřů a považoval jsem ji za vytáhlou micromerisku. Byl na ní jeden plod, který jsem, nevím proč, vzal. Běžně totiž semena z epitelant neberu, protože mě moc nezajímají. Až doma při prohlížení fotografií jsem si všimnul protáhlého krčku a náhodou jsem v Atlase kaktusů zahlédl fotografii E. pachyrhiza ssp. pulchra, takže jsem těch pár semínek vysel a čekal jsem, jestli se objeví největší květy, které je možné u epitelanty vidět. Nakonec jsem se květů dočkal a byl jsem velmi mile překvapený. Možná i díky této a nedaleko rostoucí E. ilariae jsem epiškám "přišel na chuť" a na cestě v roce 2018 jsem se jim věnoval cíleně.

Epithelantha pachyrhiza ssp. pulchra PA 3037, Mina, NL

    Tak jsem zkoušel najít další rostliny PA 1418, žel bez úspěchu. Zato o pět kilometrů severněji jsem si E. pachyrhiza ssp. pulchra opravdu užil. Na mírném svahu na dohled od místa, kde roste Ariocarpus kotschoubeyanus, rostly na kamenných výchozech desítky krásných rostlin (PA 3037).

    Pěstitelsky patří E. pachyrhiza ssp. pulchra k obtížněji pěstovatelným kaktusům, je citlivá na zálivku, zvláště v horkých dnech, kdy se snadno zapaří a v měkkých tkáních probíhá hniloba tempem, které nám často neumožní zachránit zbytek rostliny roubováním.