E. unguispina

    Epithelantha unguispina byla rozlišena už před téměř sty lety. V roce 1932 ji Bödeker popsal jako Mammillaria micromeris var. unguispina. Pak "přešla" do rodu Epithelantha, kde byla napřed na úrovni variety E. micromeris, pak na úrovni subspecie, aby ji nakonec Donati a Zanovello povýšili na druh.

    V přírodě se Epithelantha unguispina vyskytuje na území mezi Monterrey v Nuevo León a Sierra de la Paila v Coahuile. Často roste sympatricky s jinými druhy rodu, jsou známé smíšené populace s E. micromeris, E. greggii, E. ilariae a E. cryptica. Přestože na těchto lokalitách rostou prakticky pár metrů od sebe, E. unguispina najdeme většinou na skalách nad jejími příbuznými rostoucími spíše na pochých nábězích kopců.

    S Epithelantha unguispina jsem se potkal náhodou. Neměl jsem čas a ani velkou vůli se za ní šplhat někam do skal. A tak jsem byl vděčný za pár rostlinek (PA 3066), které jsem potkal při pozorování Gymnocactus saueri ssp. septentrionalis severně od Mina v Nuevo León. Za další "unguispinou" se určitě vydám cíleně.

    Pěstitelsky patří tato epitelanta spíše k náročnějším kaktusům. Minerální substrát a sporá zálivka bez zapaření kořenů v přílišném vedru je receptem pro úspěšné pěstování. Semena jsou k dispizici v lepších nabídkových katalozích nebo u specialistů na tento rod.