Efc. coptonogonus

    Echinofossulocactus coptonogonus (Lem.) Berger je vědě známý od roku 1838, kdy ho jako Echinocactus popsal Lemaire. Pak "procestoval" několik rodů, jako např. Brittonrosea, Stenocactus nebo dokonce Ferocactus, ke kterému má tvarem těla i květu skutečně blízko.

Echinofossulocactus coptonogonus VB/SPIS, Fresnillo, Zacatecas

    Rostliny jsou nezaměnitelné s jinými druhy a vnitrodruhová variabilita není příliš veliká, jednotlivé populace se liší spíše kvantitativními znaky. Druh je rozšířen na území mexických států Hidalgo, Guanajuato, San Luis Potosí a Zacatecas.

    Echinofossulocactus coptonogonus jsem viděl na jednom nalezišti (PA 0315), a to u El Pedernal v San Luis Potosí. Lokalitu jsem navštívil s odstupem několika let dvakrát. Poprvé s cílem najít tento kaktus, podruhé jsem hledal Pelecyphora aselliformis. Nedaleko od lokality roste taky Ariocarpus retusus. Echinofossulocactus coptonogonus zde roste na pláních s nízkou travou a občasnými keři, vyhledává plné slunce. Společně s ním roste ještě další zástupce rodu, Efc. erectocentrus. Dále např. E. horizonthalonius, F. latispinus, Thc. hexaedrophorus, Mam. uncinata, Cor. radians nebo Ecer. pectinatus. Bohužel se lokalita nevyhnula lidské činnosti, celá louka je osázena opunciemi pro hospodářské využití. Je otázka pár let, až povyrostou, kdy všechny koptonogonusy, horizontíky a latispinusy půjdou do věčných lovišť.

    Ve sbírkách patří Echinofossulocactus coptonogonus k vyhledávaným kaktusům. Roste pomalu, nemá rád dlouhodobé přemokření substrátu. První květy se objevují u rostlin ve velikosti kolem čtyř centimetrů v průměru, záleží na tom, ze které populace pocházejí. Květy se objevují zjara, v mojí sbírce kvetou koncem února a začátkem března. Mám rostliny ze tří lokalit, bohužel mi z každé sběrovky kvete jen jedna rostlina. Nabídka semen je stálá, není problém semena sehnat. Před časem se Pavel Pavlíček zabýval počtem žeber u kaktusů a zvláště u Efc. cotponogonus. Podle jeho pozorování má většina rostlin 13 žeber. Zkuste je spočítat na přiložených fotografiích.

Poslední kvetoucí opozdilec 29.3.2019