Efc. pentacanthus

     Echinofossulocactus pentacanthus je prvním zástupcem rodu, který jsem v přírodě potkal. Však má taky studijní číslo PA 024. Později přišly nálezy i na dalších lokalitách.

Echinofossulocactus pentacanthus PP 208, Tula, Tamaulipas

     Poprvé byl popsán ještě jako Echinocactus Lemairem v roce 1838 a roku 1922 ho Britton a Rose přeřadili do rodu Echinofossulocactus. Pak se objevil v roce Stenocactus, který byl a mnohými je ještě stále považován za platnou konečnou tohoto druhu. Prioritu názvu Echinofossulocactus celkem přesvědčivě vysvětlil Záhora.

Echinofossulocactus pentacanthus PA 024, Tula, Tamaulipas

Echinofossulocactus pentacanthus PA 024, Tula, Tamaulipas

Echinofossulocactus pentacanthus PA 024, Tula, Tamaulipas

     Jak jsem už psal, poprvé jsem potkal tento pěkný kaktus nedaleko Tuly. Bylo to 21.10.2011 na lokalitě A. kotschoubeyanus var. albiflorus. Překvapilo mě množství rostlin a jejich variabilita. Délka trnů byla velmi proměnlivá a ani moc nezáleželo na tom, zda byly rostliny na plném slunci nebo ve stínu nízkých keřů. Měli jsme štěstí a tak jsme, přestože byl podzim, našli několik semínek. Tři vyklíčila, a po čtyřech letech rostliny naplno vykvetly kvítky s tmavě fialovým proužkem. Doufám, že po opylení dají semínka, aby se jimi mohli potěšit i kamarádi.

Echinofossulocactus pentacanthus PA 915, Tula, Tamaulipas

Echinofossulocactus pentacanthus PA 926, Tula, Tamaulipas

Echinofossulocactus pentacanthus PA 936, Francisco I. Madero, Tamaulipas

Echinofossulocactus pentacanthus PA 1134, Tula, Tamaulipas

     Další populace jsem viděl v blízkém i širším okolí Tuly, rostliny upřednostňují ploché části krajiny, často rostou v šachtičkách na plném slunečním úpalu. Podle literatury zasahuje až do Querétara, nejsem odborník, ale myslím si, že tomu tak úplně není. V Nuevo León jsem našel rostliny podobné E. pentacanthus poblíž Tanquecillos:

Echinofossulocactus pentacanthus PA 1738, Tanquecillos, Nuevo León

Echinofossulocactus pentacanthus PA 024, Tula, Tamaulipas