Efc. sulphureus

    Echinofossulocactus sulphureus je rostlina s dlouhou a pohnutou minulostí. Popsán byl A. Dietrichem už v roce 1845. Druh byl nezvěstný až do roku 1977, kdy byl znovu objeven J. Meyránem v Barranca de Tolimán v Hidalgu. Bohužel bylo údolí v roce 1995 zaplaveno přehradou Presa Zimapán a jediná tehdy známá lokalita zanikla. Naštěstí těsně před zatopením navštívil lokalitu známý rakouský kaktusář Helmut Nagl, který přivezl botanický materiál (N 89.282), který je dodnes v našich sbírkách. Od napuštění přehrady byl považován za vyhynulý. Až v roce 2009 ho znovu objevil J. Horal.

Echinofossulocactus sulphureus VM 1001, La Vega, Querétaro

    Bohužel i dnes tahá Echinofossulocactus sulphureus za kratší konec. Na původní znovu objevené lokalitě se rozšířila invazivní africká tráva Melinis repens, která zastínila celou lokalitu a zadusila většinu kaktusů, včetně znovunalezené Mammillaria scheinvariana.

Echinofossulocactus sulphureus PA 1063

    Měl jsem štěstí, že jsem lokalitu u osady La Vega navštívil v roce 2012. Počasí nám nepřálo, bylo větrno, zamračeno a co chvíli spadlo pár kapek. Nad lokalitou jsme bivakovali. Nocleh nebyl dobrý, v okolí nebylo dříví na ohníček a na tvrdé kamenité půdě se těžko hledalo místo pro stan. Ráno jsme promrzlí a otlačení od kamení pozorovali četné rostliny Efc. sulphureus. Abych pravdu řekl, moc mě nenadchly. Mrzí mě, že jsem si tehdy nedloubl nějaký malý semenáček, tehdy jich tam byly spousty. Ve sbírce mám rostliny ze sběru VM 1001, které jsou možná z stejné lokality, kterou jsem viděl. Letos mi poprvé vykvetla jedna rostlina. Její květy nezapřely příslušnost ke jménu rostliny, sulphureus = sírově žlutý. Ne od sýr, ale od síra.

    Na podzim roku 2018 jsem se na lokalitu vypravil znovu, abych si sám ověřil, jak to s tou invazivní trávou vlastně je. Počasí mi opět nepřálo. Jako pokaždé, když jsem se pohyboval v oblasti Presa Zimapan, bylo zataženo, zima a pršelo. Potěšující ale bylo zjištění, že se žádná tráva nekonala, nacházeli jsme desítky rostlin v dobré kondici ve všech velikostech.