Efc. phyllacanthus
Echinofossulocactus phyllacanthus je jeden z nejdéle pěstovaných kaktusů, ve sbírkách je už bezmála dvě stě let. Do Evropy ho přivezl baron Karwinski (mimo jiné objevitel Ariocarpus kotschoubeyanus) z první cesty do Mexika v letech 1728-1832. Platný popis zveřejnili Dietrich a Otto roku 1836 jako Echinocactus. Berger ho roku 1929 přeřadil do rodu jím nově ustanoveného rodu Stenocactus. Dlouhá léta se vedou spory o prioritě rodů Echinofossulocactus a Stenocactus. G. Lawrece publikoval popis Echinofossulocactus phyllacanthus už v roce 1841, takže já osobně jsem příznivcem tohoto pojmenování.
Echinofossulocactus phyllacanthus PA 2013
Výskyt tohoto kaktusu zahrnuje mexické státy Hidalgo (Pachuca), Guanajuato, SLP, Jalisco, Aguascalientes až Zacatecas (Fresnillo).
Echinofossulocactus phyllacanthus PA 399
Efc. phyllacanthus je díky velkému rozšíření plastický druh, jeho specifitou je kvetení v průběhu léta.
Echinofossulocactus phyllacanthus PA 1995
Sám jsem se s Efc. phyllacanthus potkal několikrát. Dvakrát jsem ho na podzim, kdy do Mexika jezdím, viděl i kvést. Poprvé v roce 2012, kdy jsme přejížděli z oblasti výskytu M. perezdelarosae a jejích variet do San Luis Potosí. A když jsme hledali nocleh nedaleko Pozuelos, asi deset kilometrů jihozápadně od hlavního města SLP, narazili jsme při západu slunka na několik kvetoucích rostlin (PA 0399). Zvláštní bylo, že kvetly nejen čistě žlutě, ale i květy nafialovělými s tmavším proužkem. Podařilo se mi sebrat pár semen, klíčence jsem narouboval na Peireskiopsis. Rostliny kvetou v létě žlutým květem. Je zvláštní, že pár rostlin, které mají světle žluté trny, má sterilní květy. Tmavotrnné rostliny kvetou taky žlutým květem, ale pyl tvoří normálně. Druhou kvetoucí populaci (PA 2013) jsem viděl u La Luz v Guanajuato na lokalitě Mammillaria duwei. Rostliny byly 16. října v plném květu. Pár kilometrů odtud u Mineral de Pozos (PA 1995) nebylo po květech ani památky.
Echinofossulocactus phyllacanthus PA 2013
Na jaře v roce 2023 jsem na lokalitě PA 2013 našel jednu fialově kvetoucí rostlinu. Je to taky E. phyllacanthus?