L. alberto-vojtechii

    Lophophora alberto-vojtechii je posledním druhem, který byl v rodu popsán, ale paradoxně první lofoforou, kterou jsem v přírodě viděl. Rostliny podle veřejně dostupných informací objevil polský nadšenec Grzegorz Matuszewski v roce 2007 severně od Vanegas v mexickém státě San Luis Potosí. O rok později zveřejnili Bohata, Myšák a Šnicer v italském časopise Cactus & Co popis nového druhu.

Lophophora alberto-vojtechii VM 758, Vanegas, SLP

    Výskyt je rozptýlený, nesouvislý, jednotlivé populace byly nalezeny ve státech SLP, Nuevo León, Coahuila, Zacatecas a Durango. Obývají ploché bezodtoké pánve, často doprovázejí Ariocarpus kotschoubeyanus. Rostou geofyticky, v suchých obdobích jsou zatažené v šachtičkách nebo přímo zasypané.

Lophophora alberto-vojtechii PA 0247 La Pinta, SLP

Lophophora alberto-vojtechii PA 0423, La Pinta, SLP

    Sám jsem tuto krásnou lofoforu viděl na dvou nepříliš vzdálených místech severně od Vanegas. Lokality jsem navštívil vícekrát. Někdy jsem nacházel více rostlin, jindy jen jednotlivé rostliny. Když se nedaří, můžete na lokalitě strávit i několik hodin a najít pár rostlin.

    V kultuře nejsou Lophophora alberto-votechii příliš rozšířené, jsou vyhledávány spíše specialisty. Je to určitě i tím, že při své velikosti neplodí mnoho semen, navíc kvetou jen brzy zjara, nejdříve ze všech lofofor. Na vlastních kořenech rostou zvolna, vyhovuje jim střídavá zálivka. Kvetou už ve velikosti něco málo přes jeden centimetr. Bohužel jsou velkým lákadlem pro svilušku.

Lophophora alberto-vojtechii VM 758, Vanegas, SLP