A. asterias

   Na druhé cestě v roce 2012 jsme potřebovali ušetřit jeden den, tak jsme návštěvu asteriasu oželeli. Na třetí cestě jsem naplánoval jeden den na návštěvu lokality u Lucio Blanco ve státě Tamaulipas. Zvolil jsem právě tuto lokalitu, protože poblíž roste Ariocarpus trigonus a Gymnocactus saueri ssp. gonzalezii. Na lokalitě jsme zpočátku našli mnoho trigonusů, ale jen jeden malý nedospělý asterias. Když jsme se posunuli z více do roviny, nakonec jsme našli i pár dospělých krasavců.

Astrophytum asterias MH 114, Llera - Gonzalez, Tamaulipas

    Astrophytum asterias objevil baron Karwinski už v roce 1843. Původní rostliny a údaje o nalezišti se nazachovaly a tak trvalo dlouhá desetiletí, než si náš ikonický kaktusář a cestovatel Alberto Vojtěch Frič všimnul rostlin v botanické zahradě v Mexiku, aby je potom v roce 1923 znovu objevil pro kaktusářskou veřejnost. Dovezl tehdy stovky, spíše snad tisíce rostlin do Evropy. Bohužel velká část importů zmrzla na hranicích.

    Jak jsem psal výše, Astropyhtum asterias byla moje srdeční záležitost a toužil jsem tuto výjimečnou kytku vidět v přírodě. A tak jsem koncem října roku 2014 naplánoval cestu k Lucio Blanco, abych tento výjimečný kaktus spatřil v přírodě. Cesta probíhala zprvu bez potíží, vyrazili jsme brzy ráno z Galeany na Linares. Projeli jsme přes paso El Jebanito, jehož název moje ruské kamarády velmi pobavil a dorazili jsme do Linares. Jenže Rusové, stejně jako Češi, mají velký respekt před policisty a pokud mohou, tak se jim obloukem vyhnou. Jenže mexičtí policisté nejsou hloupí jako ti naši a mají oči na stopkách. Takže si nás velmi brzy všimnuli a pod záminkou vyvezení za město nás odvezli na výpadovku, aby nás podrobili kontrole. Nejmenší z policistů na nás dělal ramena, což jeho kolegové se stoickým klidem akceptovali. Chtěl si nás vyfotit do policejní databáze, jenže nebyl schopen zprovoznit foťák na svém mobilu. Jeho neúspěšnému snažení jsme se smáli nejen my, ale i jeho kolegové od policie.

    Nakonec jsme se vydali na Lucio Blanco. Když jsme dorazili na lokalitu, našli jsme jednu juvenilní rostlinu. Věnoval jsem se hlavně A. trigonus, ale když jsem se nabažil desítek kvetoucích rostlin, začal jsem usilovně hledat asteriasy. Nakonec se mi v dolní části lokality podařilo nalézt několik dospělých rostlin (PA 1312). Litoval jsem, že jsem nenašel jediné semínko. Ale co už, třeba příště.

    Ve sbírkách je Astrophytum asterias běžným kaktusem, v posledních desetiletích se objevila velká spousta kultivarů s různým tvarem a barvou květů a mnohdy bizarně vločkovaná. Původní "kabuto" a "superkabuto" jsou dnes zastaralá. Je škoda, že nejsou k dispozici semena s evidovanou lokalitou z populací v USA.