A. ornatum

    Astrophytum ornatum je bezesporu největším zástupcem rodu. Při své velikosti samozřejmě neuniklo pozornosti botaniků. Popsáno bylo De Candollem už v roce 1828, aby ho pak Britton s Rosem v roce 1922 spolu s dalšími druhy přeřadili do jimi nově ustanoveného rodu Astrophytum.

Astrophytum ornatum PA 0338, Peňamiller, Querétaro

    Vyskytuje se na rozlehlém území ve státech Querétaro, Hidalgo, Guanajuato a dokonce San Luis Potosí. Rostliny se na tak velkém území od sebe liší, bylo popsáno několik variet, jejich opodstatnění je však sporné. Určitě rostliny ze San Luis Potosí si však nějaký status zaslouží, protože rostou přisedle, kulovitě, člověk si je může na první pohled splést s ferokaktusem z okruhu echidne.

Astrophytum ornatum PA 1022, Bagres, SLP

Astrophytum ornatum PA 1028, Alamos de Martínez, Guanajuato

Astrophytum ornatum PA 1041, Rancho de Adjuntas, Xichú, Guanajuato

    Většinou jsem Astrophytum  ornatum našel jako doprovodnou vegetaci při hledání  strombokaktusů nebo lofofor. Cíleně jsem ornatum hledal na třetí cestě v roce 2014 nad Bagres v SLP. Zatímco minule jsem měl štěstí na dospělou rostlinu s vysypanými plody, při cíleném průzkumu jsem narazil jen na jeden malý semenáč. Paradoxně největší rostliny jsem viděl jen o pár kilometrů dále. Byly skoro do výše mého pasu.

Astrophytum myriostigma PA 1045, Peňamiller, Querétaro

Astrophytum ornatum PA 2736, Presa de Zimapán, Querétaro

Astrophytum ornatum PA 2757, Tolimán, Querétaro

    Pěstování Astrophytum ornatum nečiní potíže, roste spolehlivě, slušně narůstá, kvete při velikosti kolem deseti centimetrů v průměru. Roubování je zbytečné, naopak někteří pěstitelé ho používají jako tvrdou podložku.

Astrophytum ornatum PA 2767, Tolimán, Querétaro