A. niveum

    Astrophytum niveum (Kayser) W. Haage et Sadovský je dalším astrofytem z okruhu A. capricorne, původně popsané roku 1933 Konradem Kayserem jako varieta Echinocactus capricornis. O Konradu Kayserovi jsem se snažil najít nějaké bližší informace, a jediné, co se mi podařilo zjistit, bylo to, že se v botanice angažoval jen v astrofytech. S jeho jménem je spojený popis Astrophytum coahuilense a variet A. myriostigma - potosinum, quadricostatum, tamaulipense a tulense. V roce 1958 pak toto astrofytum postavili na úroveň druhu Haage se Sadovským. Aby toho nebylo málo, v rámci A. niveum je ještě popisována (bez oficiálního popisu) var. nudum.

    A. niveum roste v rámci komplexu A. capricorne nejseverněji a nejzápadněji, tedy pokud pominu A. capricorne ssp. sanjuanense, které roste jen pár stovek metrů severněji (a 22,5 km východněji). Jednotlivé populace se táhnou několik desítek kilometrů na západ od Cuatro Cienegas.

Astrophytum niveum PA 0728, Cuatrocienegas, Coahuila

    V přírodě jsem se s tímto kaktusem potkal na dvou místech. Poprvé v roce 2012 na známé lokalitě pár kilometrů na západ od Cuatrocienegas (i tak se jméno města někdy píše) nad jakousi chemičkou, která už dnes asi nefunguje. Rostliny (PA 0728) mě překvapily svojí velikostí, byly v dobré kondici, našel jsem i čerstvě vyklíčené semenáčky. Většinu času jsem ale věnoval A. fissuratus, který je zde označován jako var. intermedius. Až o šest let později jsem se do oblasti dostal znovu. Hlavním cílem byla populace na microondě u Gabino Vasquez, kde jsou popisovány nudální rostliny. Při průzkumu lokality jsme našli jen několik málo rostlin (PA 3089). A zatímco většina těch, kteří zde byli, referuje nudální rostliny, podařilo se mi najít i jednu úplně bílou.

Astrophytum niveum PA 3089, Gabino Vasquez, Coahuila

    Pěstitelsky patří A. niveum k obtížněji pěstovatelným astrofytům, při nevhodné zálivce častěji ztrácí kořeny, rostliny se pak podaří zachránit většinou roubováním. Jako podložka by se mohl jevit vhodný F. glaucescens nebo A. ornatum.