A. capricorne

    Astrophytum capricorne bylo Dietrichem popsáno už v roce 1851 a v rodu Echinocactus vydrželo 71 let, než ho do rodu Astrophytum přeřadili Britton s Rosem.

Astrophytum capricorne PP 454, 15 km sev. Saltillo, Coahuila

    Roste na poměrně velkém území, které zahrnuje jižní Coahuilu a přilehlou část Nuevo Leónu. Na stanovištích upřednostňuje nejsušší partie většinou na plném slunci, ale když není zbytí, spokojí se s polostínem. Jsou místa, kde roste na svazích v kamení a skalách, ale můžeme ho najít i v rovinách, dokonce pár kroků od Ariocarpus kotschoubeyanus. Substrát je minerální, s minimem organické složky.

Astrophytum capricorne PA 0484, General Cepeda, Coahuila

Astrophytum capricorne 0504, El Pilar, Coahuila

Astrophytum capricorne PA 0572, Parras de la Fuente, Coahuila

    Astrophytum capricorne je poměrně plastický druh a někteří botanici ho slučují s příbuznými A. niveum a A. senile do jedné jednotky. Jiní naopak nacházejí v rámci A. capricorne nižší jednotky. Prvním, kdo je rozlišil, nebyl nikdo jiný než Alberto Vojtěch Frič, který v roce 1925 v časopise Život v přírodě popsal variety mayor a minus, dnes označovanou jako minor a zároveň i var. orientale. O rok později Heinrich Moeller popsal var. crassispinum, pak v roce 1981 Yoshi Ito var. crassispinum-nudum. Po varietě crassispinum, která se měla odlišovat žlutým jícnem květu pátraly celé generace kaktusářů. Rostlinou, která aspoň částečně splňuje tuto představu, je var. sanjuanense, popsaná Pavlem Pavlíčkem. Rozlišení variet major a minor podle velikosti rostlin, jak by napovídaly latinské názvy, není možné, jako rozlišující znak se udává nepřítomnost rezavých vloček na temeni u var. minor.

Astrophytum capricorne PA 1412, Mina-Icamole, Coahuila

Astrophytum capricorne PA 2549, Parras de la Fuente, Coahuila

Astrophytum capricorne PA 2941, El Chiflon, Coahuila

    Když jsem se odhodlal o tomto kaktusu něco napsat, měl jsem pocit, že jsem ho potkal mnohokrát na spoustě lokalit. Ale skutečnost je jiná. V podstatě jsem se s ním setkal ve čtyřech oblastech - General Cepeda, El Pilar, Mina a Parras.

Astrophytum capricorne PA 2970, Restaurante Josefina, Coahuila

Astrophytum capricorne PA 3062, San Antonio de Arista, Coahuila

Astrophytum capricorne PA 3068, Rancho 2 de Mayo, Mina, Coahuila

    Astrophytum capricorne jsem v přírodě nikdy nehledal cíleně, vždy jsem ho potkal při hledání jiných druhů kaktusů. Jen s jedinou výjimkou, kterou je var. sanjuanense. V roce 2012 jsme se potulovali v oblasti Cuatrocienegas a mimo jiné jsme se chtěli zastavit na lokalitě u San Juan de Boquillas. Vyjeli jsme od Cuatrocienegas, minuli jsme vojenskou hlídku, jenže bohužel taky odbočku na San Juan. Takže otočka a na kontrolu. A po návštěvě lokality samozřejmě další. Astrofyta (PA 0742) jsme na lokalitě našli snadno, rostla na salnatém hřebeni, viděl jsem rostliny všech věkových kategorií, včetně několikadenních semenáčků. Měl jsem štěstí, že jsem našel i pár semen.

    Ve sbírkách je Astrophytum capricorne běžným kaktusem v celé škále variet a forem, pěstování není nijak zvláště náročné, stačí teplo, slunce a občas trochu vody.