A. caput-medusae
Digitostigma caput-medusae Velazco & Nevarez byla na počátku tisíciletí pro naprostou většinu pěstitelů kaktusů naprostým šokem. První fotografie, které se objevily na internetu, byly neuvěřitelné. Všichni jsme spekulovali, že není možné, aby v Mexiku unikl pozornosti tak bizarní kaktus, že to musí být nějaká fotomontáž, která má zmást kaktusáře a srazit na kolena jejich sebevědomí. Samozřejmě se hned po zveřejnění popisu rozjela rozsáhlá pátrací akce, do které se zapojili naši nejlepší znalci mexické přírody. Získat podrobnější informace od nálezce, kterým byl Manuel Nevárez de los Reyes M. z Monterrey, bylo nemožné. "Digitostigmu" tento biolog, který pracoval pro firmu zabývající se rozvodem elektrické energie, našel roku 2001 při hledání rostliny, která byla původně označena jako žlutě kvetoucí wilcoxie.
Už o rok později Hunt přeřadil "digitku" do rodu Astrophytum. Já osobně nejsem zcela přesvědčen o oprávněnosti tohoto kroku. Přeřazení je zdůvodněno stejnou strukturou pokožky, květu a tvarem semene - a právě v tom vidím zásadní rozdíl. "Digitka" má semeno podstatně větší než ostatní astrofyta, není vůbec miskovité, má zobáček a není hladké. Taky řepovitý kořen nemá žádné jiné astrofytum. Na druhou stranu je možné "digitku" opylovat příslušníky rodu Astrophytum. To se taky s prvními rostlinami, které se v našich sbírkch objevily a vykvetly, dělalo často. Z takto získaných semen klíčily rostliny vizuálně shodné s digitostigmou. Pěstitelé hybridních astrofyt byli natěšení na unikátní rostlinu, která dávala velkou perspektivu pro další křížení, ale původní očekávání byla zklamána. Nesleduji hybridní astrofyta, tak nemohu říci, jestli se nakonec digitostigma v hybridizaci více uplatnila. Každopádně si myslím, že je lepší v kultuře dále množit čistou neprokříženou linii z několika málo čistých rostlin, které přivezli naši cestovatelé přímo z naleziště. To, že běžně prodávané rostliny fenotypově odpovídají popisu, ještě neznamená, že jejich genom není kontaminovaný geny jiných příslušníků rodu Astrophytum. Ve sbírce jsem samozřejmě měl několik rostlin z prvních sklizených semen z rostlin sprášených astrofyty. Dnes jsem přešel na čisté rostliny a vidím určitý rozdíl. Čisté rostliny nemají tak plný květ, tyčinky mají více přimknuté k čnělce a navíc voní. Vůně je podobná té, kterou vydávají květy Hamatocactus setispinus.
Astrophytum caput-medusae PA 1375, Los Herreras, NL
Na tuhle rostlinu jsem se v přírodě opravdu moc těšil. V kultuře jsou jich tisíce, v přírodě jen pár kusů. Věděli jsme o jedné rostlině, kterou jsme taky našli. Ale další jsme po hodinovém pátrání neviděli. Večer před návštěvou lokality nás málem sežrali komáři, tak jsme radši jeli do hotelu. Lokalita je rovinatá, porostlá keři. Z doprovodné vegetace zaujme Wicoxia poselgeri.
V kultuře není digitostigma nikterak výjimečně náročná, nabídka semen je dostatečná, stejně tak nabídka pravokořenných a roubovaných rostlin. Roubované rostliny je třeba více zalévat, jinak shazují tuberkule, zvláště pokud ještě nemají vytvořenou náhradu zásobní řepy nad podložkou. Jak jsem psal výše, je potřeba ve sbírkách zvyšovat podíl rostlin s evidovaným původem.
Astrophytum caput-medusae VM 928, Los Herreras, NL