A. senile

    Astrophytum senile nebývá autoritami uznáváno jako samostatný druh, ale my Češi ho z povinné úcty k Alberto Vojtěchu Fričovi samozřejmě ctíme! I s jeho varietou aureum. Aspoň tak to cítím já, napůl Slovák, napůl Čech. A zatímco kaprikorne mě moc nebere, senile si skouknu rád. Pár jsem jich viděl, s trny žlutými (ty mám radši) i černými. Frič popsal toto astrofytum v roce 1924 a spolu s obregonií je jedním z mála dodnes platných Fričových popisů.

Astrophytum senile PA 0724, El Hundido, Coahuila

    V přírodě roste Astrophytum senile ve dvou hlavních enklávách. První je na severním okraji Lagunea de Mayrán od Sierra de la Paila na západ k Sierra Zavaleta až do míst, kde se Mex 30 zanořuje mezi hory, kde roste velmi zajímavá forma s tvrdými trny, která je podobná nudálním A. niveum. Druhá je na východním okraji Laguna de Viesca od El Amparo na jih. Pak jsou ještě "vystrčené" lokality, např. známá u El Hundido.

Astrophytum senile PA 0529, Laguna de Mayrán, Coahuila

Astrophytum senile PA 0537, Laguna de Mayrán, Coahuila

Astrophytum senile PA 0546, Laguna de Mayrán, Coahuila

Astrophytum senile PA 0552, Laguna de Mayrán, Coahuila

    Na rozdíl od A. capricorne, které "umí" růst i v rovině a do skal se moc netlačí, Astrophytum senile roste vždy v kopcích, na skalních terasách, případně přímo ve štěrbinách skal.

Astrophytum senile PA 0636, El Amparo, Coahuila

Astrophytum senile PA 1828, El Amparo, Coahuila

Astrophytum senile PA 0689, "Zetko", Coahuila

    Pěstování Astrophytum senile nevybočuje z nároků okruhu A. capricorne. Stačí slunce, teplo, propustný substrát a voda v teplých dnech. Na rozdíl od většiny kaktusů snesou astrofyta vodu i v parných dnech. Nabídka semen různých forem je široká a dostatečná.

Astrophytum senile PA 2985, Nuevo Yucatán, Sierra de la Paila, Coahuila

Astrophytum senile PA 2999, Nuevo Yucatán, Sierra de la Paila, Coahuila