C. clavata

    Coryphantha clavata je "starý" druh. Popsána byla jako Mammillaria clavata belgickým botanikem Scheidweilerem už v roce 1838. Britton a Rose ji zařadili k neolloydiím, aby pak po Backebergově rekombinaci definitivně zakotvila mezi koryfantami. Abych pravdu řekl, když jsem ji viděl na jaře roku 2019 poprvé v přírodě kvést, kroužek květů vyrůstající dále od vegetačního středu mi zadal pochybnosti s určením rostliny. Ale díky kamarádovi Karlosovi, který mi pomáhá určit kytky, o kterých si myslím, že by mohly být koryfantami, jsem nakonec zjistil, že jsem viděl kvetoucí Coryphantha clavata.

Coryphantha clavata PA 3272, Milpillas, SLP

    V přírodě se tento kaktus vyskytuje v mexických státech SLP, Zacatecas, Querétaro a Guanajuato. Subspecie stipitata pak roste více na západ, ve státech Zacatecas, Jalisco a Aguascalientes. Obývá plochá návrší s vápencovým podkladem, roste spíše v polostínu nízkých keřů a travin.

Coryphantha clavata 0398, jižně od San Luis Potosí

    S Coryphantha clavata jsem se setkal (2019) zatím třikrát. Vždy v San Luis Potosí. Rostliny nejsou příliš atraktivní a nevěnoval jsem jim velkou pozornost, ale když jsem je viděl kvetoucí, potěšily mě natolik, že jsem se rozhodl jim věnovat malý článek na mém webu.

Coryphantha clavata PA 1019, Bagres de Abajo, SLP

    Ve sbírkách ji často neuvídíme, při dostatku vody narůstá do sloupků, báze hnědne a nepříliš velké a málo atraktivní květy tyto nedostatky nevyváží. Proto není ani v běžných nabídkách semen.

Coryphantha clavata PA 3272, Milpillas, SLP

Coryphantha clavata PA 3272, Milpillas, SLP