C. elephantidens

    Coryphantha elephantidens (Lemaire) Lemaire je botanické veřejnosti známá už od roku 1838. A ve sbírkách je jistě nějakou stovku let. Přesto není až tak rozšířená, jak by si jistě zasloužila.

    V přírodě roste v centrálním Mexiku ve státech Aguascalientes, Guerrero, Guanajuato, Hidalgo, Jalisco, México, Michoacán, Morelos, Oaxaca, Puebla, Querétaro, Veracruz a Zacatecas. Na tomto velkém území tvoří mnoho forem, některé byly popsané jako samostatné druhy. Jsou populace, které kvetou žlutě, jiné kvetou fialově a na některých jsou rostliny s různou barvou květů. Abych pravdu řekl, v koryfantách se moc nevyznám a jen málokdy se vydám za některou speciálně. A to se týkalo i této koryfanty.

    Poprvé to bylo v roce 2015, kdy nám zůstalo volné dopoledne před odletem, tak jsme jeli k Ahuehuetzingo, kde tato koryfanta roste nejblíže hlavnímu městu. Chvíli jsme bloudili, protože se nám nedařilosjet z dálnice, navíc jsem si lokalitu nenastudoval v mapě, takže jsme se zbytečně prodírali poli a křovím. Na GPS jsme prohledali dost velkou plochu travnatých plošin i řídkých porostů, ale bez úspěchu. Našli jsme jen jednu opuncii. Jak jsem později zjistil, na této lokalitě už několik let nikdo rostliny nenašel.

    Podruhé jsem se rozhodl hledat tuto krásnou rostlinu na podzim roku 2018. Měl jsem tip na dvě lokality. Na první, u Zacapalco (PA 3253), jsme přijeli až po západu slunce. Rostliny jsme našli poměrně brzy, ale světelné podmínky už znemožňovaly focení, takže jsme se vrátili do Cuautla na nocleh, abychom se k rostlinám vrátili další den dopoledne. V ranním slunci vypadaly nádherně, po deštích byly napité, bohužel jsme je neviděli s otevřenými květy. Zkoušeli jsme pak ještě další lokalitu u Tepexco, ale GPSka, kterou jsme měli, nás dovedla do krajiny zničené zemědělstvím. Zkoušeli jsme ještě pátrat v okolí, ptali jsme se i místních, ale rostliny jsme nenašli.

    Ve sbírkách je Coryphantha elephantidens oblíbenou rostlinou, bohužel ji "mají rádi" i obávaní škůdci, jako většina koryfant je přímo magnetem pro svilušku i vlnatku. Rostliny kvetou v pozdním létě a na podzim, často jsou květy bez pylu a možná to je příčina toho, že semena v našich katalozích nenajdete.