C. glanduligera

    Coryphantha glanduligera (Otto & A. Dietr.) Lem. popsaná v Allgemeine Gartenzeitung v "revolučním roce" 1848 jako Mammillaria glanduligera pány Christophem Friedrichem Otto (1783-1856) a Albertem Gottfriedem Dietrichem (1783-1856) je opomíjeným kaktusem, který roste na velkém území mexických států Tamaulipas, San Luis Potosí a Nuevo León.

Coryphantha glanduligera LM 107, Nuňez, SLP

    Dlouhá léta byla vedena diskuse o oprávněnosti popisu, někteří autoři tuto koryfantu slučují s C. echinoidea. Až v roce 1997 R. Dicht definitivně potvrdil oprávněnost Ottova popisu. C. glanduligera roste krátce sloupkovitě a má téměř dvakrát větší květ než příbuzná C. echinoidea. Areály obou koryfant se prolínají a na některých lokalitách lze nalézt přírodní hybridy.

Coryphantha glanduligera PA 0118, Dr. Arroyo, km 89, NL

  Coryphantha glanduligera PA 0285, Nuňez, SLP

  S Coryphantha glanduligera jsem se potkal několikrát, semena jsem nikdy nesbíral. Koryfanty nejsou moje pěstitelská parketa, líbí se mi okruh C. elephantidens a C. valida. Přesto jsem před časem na jedné burze neodolal pěkně rostlým C. glanduligera a tak dnes tato koryfanta zdobí moji sbírku. Za to minimum péče, které ji věnuji, se letos odměnila několika vlnami krásných velkých květů.

Coryphantha glanduligera PA 0293, El Huizache, SLP

Coryphantha glanduligera 0859, La Perdida, NL

Coryphantha glanduligera PA 1231, La Soledad, NL