C. maiz-tablasensis

    Coryphantha maiz-tablasensis je snadno identifikovatelný druh a kdo ji zná, nemůže si ji splést s jiným kaktusem. Ale zelenáč, který nemá příliš velký přehled, je jejím vzhledem při prvním setkání zaskočen. Tedy pokud mluvím za sebe.

Coryphantha maiz-tablasensis PA 976, 3 km SZ od Las Tablas

    Jméno dostala tato svébytná koryfanta podle místa svého výskytu, který se rozprostírá mezi městy Ciudad Maiz a Las Tablas. Popsána byla Backebergem v roce 1949.

Coryphantha maiz-tablasensis PA 964, 2 km jižně od La Morita

Coryphantha maiz-tablasensis PA 976, 3 km SZ od Las Tablas

Coryphantha maiz-tablasensis PA 1003, 2 km JV od San Francisco

    Měl jsem možnosti ji pozorovat na několika místech mezi La Morita a Las Tablas v San Luis Potosí. Rostliny upřednostňují plochý terén, často rostou v holé krajině nebo v nízké trávě v bezodtokých pánvích. Asi nejsou tím kaktusem, který cestovatel vyhledává. Rostou často jako doprovodná vegetace spolu s Ariocarpus kotschoubeyanus, Lophophora koehresii nebo Turbinicarpus lophophoroides. V přírodě je hojná, roste jednotlivě i ve skupinách, podle pozorování v kultuře to nejspíše nebudou trsy, protože i roubované rostliny příliš neodnožují. "Líbivost" na nalezišti je dána stupněm hydratace a množstvím nedávných dešťů, které dovedou rostliny znečistit blátem.

Coryphantha maiz-tablasensis PA 1003, 2 km JV od San Francisco

Coryphantha maiz-tablasensis PA 988, 5 km severně od El Sabinito

Coryphantha maiz-tablasensis PA 1653, 2 km severně od Las Tablas

    V kultuře není běžná, i když její pěstování není obtížné. Holt je to jen "obyčejná zelená koryfanta", kterou v očích cestovatele přebijí výše zmiňované atraktivnější kaktusy. A když je nenajdete právě v dobré kondici, ani ten plodík s vidinou čistění semen z lepkavého slizu nevolá: "Vezmi si mě!".... Takže doposud jsem necítil potřebu nějaké semínko sebrat. Trošku se to změnilo na expedici v roce 2016, kdy jsem viděl jednu opozdilou Coryphantha maiz-tablasensis kvést. A jsou to opravdu pěkné květy, které mohou prosvítit každou sbírku.