C. valida

    Coryphantha valida má dlouhou nejasnou botanickou historii. Poprvé se v roce 1911 objevuje jméno Purpusovo jméno Mammillaria valida. Ale o dost dříve jsou zveřejněna další jména, jako např. Echinocactus poselgerianus Dietrich (1851) nebo Echinocactus saltillensis Poselger (1853). Je asi více než obtížné učinit jednoznačný závěr, který popis označuje rostlinu, kterou dnes vnímáme jako Coryphantha valida. Opíráme se jen o slovní sdělení, kvalitní fotografie nebo herbářový materiál nejsou k dispozici. Někteří znalci zase neuznávají C. valida a řadí ji jako varietu C. poselgeriana, přičemž podle jiných je Coryphanta valida dotožná s C. poselgeriana, kterou uznávají jako jediné platné jméno. Pak si vyberte...

Coryphantha valida PA 1884, Nuevo Tampico, Zacatecas

    V přírodě se vyskytuje v oblasti Sierra de la Paila - Parras - Viesca v Coahuile, kam rostlinu umísťuje i Purpusův popis. Výskyt je samozřejmě širší, podle mých zkušeností zasahuje dále na jih minimálně až k Nuevo Tampico v Zacatecasu. Osídluje ploché náběhy kopců nebo suché roviny.

Coryphantha valida PA 1897, Estacion Camacho, Zacatecas

Coryphantha valida PA 1897, Estacion Camacho, Zacatecas

    Koryfanty obecně nejsou mým preferovaným rodem, ale mám mezi nimi pár favoritek, mezi které Coryphanta valida patří. Zatím jsem tuto pěknou kytku nehledal cíleně; ani jsem nemusel, vždycky jsem ji tak nějak "potkal náhodou". O to příjemnější tato setkání byla. Vidět její lesklé tmavě zelené tělo s šedomodrým leskem, je zážitek. Kvést jsem ji v přírodě neviděl, to se mi podařilo až na roubované rostlině, kterou jsem vypěstoval z několika málo zapomenutých semen u Nuevo Tampico.

Coryphantha valida PA 3124, Cerro Las Aguilas, Coahuila

Coryphantha valida PA 3144, Ejido Santa Elena 1, Coahuila

Coryphantha valida PA 3144, Ejido Santa Elena 1, Coahuila

    Ve sbírkách nějak v poslední době ustoupila novinkám, na burzách není k vidění a koupi. Semena lze ale najít ve všech lepších katalozích. Je otázkou, jakého jsou věku a jaká je jejich klíčivost. Pěstitelsky patří k náročnějším kaktusům, lépe prosperuje roubovaná, jako většina koryfant je přitažlivá pro svilušku a vlnatku.

Coryphantha valida PA 3229, La Herradura, Zacatecas