F. acanthodes ssp. tortulispinus

    Ferocactus acanthodes ssp. tortulispinus popsal jako samostatný druh už v roce 1933 H.E.Gates. G.E.Lindsay ho v roce 1955 přeřadil jako varietu F. acanthodes. H.Bravo použila v roce 1980 pouze formální přeřazení pod "uznávané" jméno F. cylindraceus. 1998: N.P.Taylor provedl povýšení na subspecii F. cylindraceus. A máme tady rok 2004, tentokrát dokonce dva pánové, Franziska Wolf a Richard Wolf, subsp. tortulispinus zařadili pod původní nejstarší jméno, pod kterým je uveden tento pěkný ferokaktus i na mém webu. Škatule - škatule tím však neskončily, Lodé v roce 2013 provedl rekombinaci pod F. gracilis.

Ferocactus acanthodes PA 3354, Las Arrastras, BCN

    Výskyt F. acanthodes ssp. tortulispinus je v nejjižnější části druhu na poloostrově Baja California. Pokud je mi známo, v typovou subspecii nikde plynule nepřechází a areály jsou oddělené. Popisován je severně od Laguna Chapala Seca, jižně od Mision Calamajue, mezi El Crucero a Cerro Juan, východně od Calamajue a La Arrastras de Arriola a na východním okraji Viscaino Desert.

Ferocactus acanthodes PA 3354, Las Arrastras, BCN

    Až při psaní tohoto článku jsem si uvědomil, že mým prvním "akanthodesem" byla subspecie tortulispinus u Arrastras de Arriola (PA 3354).

Ferocactus acanthodes PA 3396, Mex.1, km 227.5, BCN

    Druhou populaci jsem pozoroval asi 15 km jihozápadně, dostala studijní číslo PA 3396. Lokalita byla skutečně malebná, plná ferokaktusů všech věkových skupin, jeden kvetl nezvykle tmavě oranžovým květem. Mladé rostliny mají delší trny než dospělé, které zase n rozdíl o juvenilních mají v areolách i štětinovité trny.

    V kultuře patří F. acanthodes ssp. tortulispinus k obtížněji pěstovatelným rostlinám, důležité je teplo, proudící vzduch, hodně propustný minerální substrát a střídmá zálivka. Již mladé rostliny zdobí sbírky svými dlouhými červenými trny.