F. histrix

   Ferocactus histrix byl první ferokaktus, který jsem v přírodě potkal. Hned první den na první cestě. To byla každá rostlina nová a úžasná. První pozorovaná rostlina při cestě Mex105 nese studijní číslo PA 0015:

Ferocactus histrix PA 0015, 2 km za San Agustin de Metzquititlán, Hidalgo

   Tento ferokaktus byl původně popsán roku 1828 De Candolem jako Echinocactus melocactiformis. Avšak paralelně je De Candolem popsán i Echinocactus histrix. Ale pár let před tím, roku 1822 popsal Salm-Dyck Cactus histrix. Proto má jméno histrix prioritu. V roce 1922 se objevuje jméno Ferocactus melocactiformis Britton et Rose. K druhu patří i jméno Echinocactus electracanthus Lemaire.

Ferocactus echidne PA 0324, 7 km severně od Ahualulco, SLP

   Oblast výskytu je dost veliká a zahrnuje mexické státy Aguascalientes, Durango, Guanajuato, Hidalgo, Jalisco, Querétaro a San Luis Potosí. V některých oblastech se stýká s podobným F. echidne a některé populace není snadno zařadit. Napovědět by měl plod, který se liší, měkký, hladký dužnatý u F. echidne, sušší se šupinami u F. histrix. Oba druhy, které jsou si někdy dost podobné, patří´sice do sekce Bisnaga, ale zatímco F. echidne patří do skupiny Glaucescens, F. histrix do sekce Latispinus.

Ferocactus histrix PA 0333, Peňa Blanca, Guanajuato

   V kultuře nečiní větší potíže, mladé rostliny mají pěkné zahnuté pestré trny, uspokojivě narůstají, v některých letech jsou schopné zdvojnásobit počet žeber. Kvetou ve velikosti kolem 25 cm v průměru. Ve sbírce mám dvě květuschopné rostliny bez bližšího udání původu. V přírodě na některých lokalitách dorůstají úctyhodných rozměrů i k 60-80ti cm v průměru. Občas se používají jako podložky pro choulostivější velké ferokaktusy.

Ferocactus histrix PA 0375, Ojocaliente, Ags., lokalita M. perezdelarosae

F. histrix PA 0389, Villa Garcia, Ags., lokalita M. perezdelarosae ssp. andersoniana

Ferocactus histrix PA 1065, Presa de Zimapán, Que., lokalita Efc. sulphureus

Ferocactus histrix PA 1073, Bella Vista, Querétaro - úžasná rostlina, co?

Ferocactus histrix kvetoucí ve střední Evropě