F. wislizeni

    Ferocactus wislizeni je nápadný kaktus, který roste na širokém území Mexika a USA. Na jihu zasahuje v Mexiku do států Sinaloa, Durango a Sonora, odkud je popisována ssp. herrerae, na západě přestupuje na ostrov Tiburon stejnojmennou subspecii, typová pak roste na pomezí Mexika (Chihuahua, Sonora) a USA (Arizona, Nové Mexiko, Texas). V V roce 2013 popsali Fencl s Kalašem subsp. ajoensis, která má delší a hustější trny a štíhlejší, sloupovité tělo.

Ferocactus wislizeni v legendární sbírce pana Rudolfa Poloka

    Ferocactus wislizeni byl popsán Georgem Engelmannem a nese jméno jeho přítele a dodavatele rostlin, kterým byl v USA žijící německý lékař a botanik Friedrich Adolph Wislizenus. Zde bych uvedl na pravou míru tradovaný a přepisovaný omyl, jméno botanika je Wislizenus ne Wislizenius. Taktéž druhové jméno se správně píše s jedním "i" na konci. Rose s Brittonem zařadili tento kaktus do rodu Ferocactus.

Ferocactus wislizeni PA 2124, Sierra de Samalayuca, Chihuahua

    V přírodě jsem se s Ferocactus wislizeni potkal poprvé na podzim roku 2016. Bylo to náhodné setkání se semenáčkem na lokalitě Echinocactus parryi v Sierra de Samalayuca v Chihuahua (PA 2124) Při další návštěvě lokality o tři roky později jsem se snažil najít dospělou rostlinu, ale přes veškeré snažení se mi to nepodařilo.

Ferocactus wislizeni PA 3349, Mex 2, km 60, Sonora

    Další F. wislizeni jsem našel také náhodou. A shodou okolností to bylo při návštěvě lokality Echinocactus polycephalus v Sonoře na hranicích s USA (PA 3349).

Ferocactus wislizeni PA 3450, 8 km východně od Los Trios, Mex 2, km 104

    Poslední lokalitu jsem hledal už cíleně, abych si mohl tento kaktus v přírodě pěkně "užít". Koukal jsem za jízdy z auta a hledal jsem místo, kde by se dalo bezpečně zastavit a nemuselo se chodit daleko. Nakonec se to podařilo v Chihuahua 8 km východně od Los Trios. Ferokaktusy rostly v rovině v otevřené krajině a byly z dálky pěkně vidět, takže jsem si mohl prohlédnout desítky rostlin (PA 3450).

    V kultuře jsou rostliny dostupné, nabídka semen i semenáčů z pěstíren je dostatečná. V USA je Ferocactus wislizeni oblíbenou rostlinou do výsadeb. Pěstitelsky patří spíše k obtížněji pěstovatelným ferokaktusům. Starší rostliny nesnášejí přemokření a chladno, kdy získávají nepěkné skvrny a ztrácejí kořeny, které neochotně obnovují. Na druhou stranu se rostliny rády připálí. Přesto jsou pěstitelé, kteří tyto kaktusy dovedli v našich podmínkách od výsevu do dospělosti. Krásné kvetoucí rostliny jsem před časem viděl u svého přítele a kaktusářského učitele pana Rudolfa Poloka z Třemešné ve Slezsku.