F. glaucescens

   Ferocactus glaucescens je zatím (2014) poslední druh rodu, se kterým jsem se v přírodě potkal. A to setkání bylo jen jedno. To když jsme celí utrmácení druhou mexickou cestou smáčeli svá znavená a mírně zavánějící těla ve vodách v Barranca de Tolantongo v Hidalgu.

   Druh je známý už dlouho, roku 1828 byl popsán De Candollem. A jako mnozí jeho příbuzní pak zakotvil v rodu Ferocactus. Dnes je spolu s F. schwarzii, F. reppenhagenii a F. echidne v Taylorově sekci Bisnaga.

Ferocactus glaucescens PA 1082, Barranca de Tolantongo, Hidalgo

   Areál výskytu zahrnuje mexické státy Hidalgo, Querétaro a okrajově San Luis Potosí. Roste jednotlivě i v trsech, rostliny dosahují výšky až 70 cm při maximálním průměru až 60 cm. Ve sbírkách se dnes také setkáme s velkými jedinci, jsou to většinou rostliny desetiletí pěstované v našich podmínkách. Ferocactus glaucescens totiž patří k jednomu z nejjednodušších ferokaktusů stran kultivace. Poměrně rychle roste, snese dost vody a dospívá už ve velikosti kolem 15ti cm v průměru, takže i nabídka semen je u nás dostatečná. Což je dobře, protože F. glaucescens se v posledních letech stal oblíbenou podložkou. Výborně na něm rostou astrofyta, ariokarpusy a samozřejmě i ferokaktusy jako F. johnstonianus a taky třeba Echinocactus horizonthalonius nebo E. parryi.

Ferocactus glaucescens PA 1082, Barranca de Tolantongo, Hidalgo

    Na další setkání s Ferocactus glaucescens jsem čekal celé čtyři roky. Tento ferák asi pro nikoho není tím kaktusem, za kterým by někam speciálně jel. Takže jsem ho potkal jako doprovodnou vegetaci Gymnocactus horripilus v Metztitlanu a Turbinicarpus lausseri na Presa Zimapán.

Ferocactus glaucescens PA 2311, Metztitlán, Hidalgo

Ferocactus glaucescens PA 2732, Presa Zimapán II, Querétaro