F. recurvus

   Ferocactus recurvus je blízce příbuzný F. latispinus. Často bývá uváděn pod synonymem Ferocactus latispinus var. spiralis. V pojetí Johna Pilbeama je F. recurvus vedený jako samostatný druh a na úroveň subspecie je mu přiřazen Ferocactus greenwoodii. Podle Nigela Taylora patří do sekce Bisnaga, skupina Latispinus. Má to svoji logiku.

Ferocactus recurvus PA 1934, Concepcion Buenavista, Oaxaca

   Druh roste jižně od hlavního města ve státech Puebla (Zapotitlan de Salinas, Teuacan, Tecomavaca, Coxcatlan, Tehualtzingo, La Caňada, Acatlan, Xuchiapa, Tecocoyuca, Izucar de Matamoros) a Oaxaca (Sierra Mixteca, Huajuapan, Tlacalula, Mitla, Tecomavaca...). Subspecie greenwoodii je popisována z údolí Totolapan a Nejapa, mezi Tehuantepec a Oaxaca a od San José Lachiguiri.

Ferocactus recurvus PA 1934, Concepcion Buenavista, Oaxaca

   Měl jsem štěstí, že jsem Ferocactus recurvus viděl v plném květu. Bylo to v Sierra Mixteca poblíž lokality Mammillaria hernandezii. Našli jsme je náhodou, když jsme hledali cestu k horám. Ferokaktusy rostly na travnaté plošině, mírně se zvedající k horám.

Concepcion Buenavista, Sierra Mixteca, Oaxaca

   Populace byla místy opravdu hustá. Tak hustě růst jsem ferokaktusy ještě neviděl. Největší rostliny byly vysoké určitě půl metru. Podle literárních údajů mohou být i vyšší. 

   Subspecies greenwoodii se liší od typu slámově žlutou barvou květu a menším vzrůstem. Bohužel jsem ji v květu neviděl, takže jsem až doma zjistil, že se jedná o tuto subspecii. A co tam bylo plodů plných černých semen... Viděl jsem ji na dvou lokalitách, první byla cestou na Mammillaria dodsonii u Villa Diaz Ordaz, kde jsem měl informaci, že tam roste Ferocactus macrodiscus, druhá lokalita byla nedaleko San José Lachiguiri, viděl jsem v letu jen dvě rostliny, nevrlí Mechulíni nás nekompromisně vyhnali z neoploceného pozemku pár metrů od cesty.

Ferocactus recurvus ssp. greenwoodii PA 1948, Villa Diaz Ordaz, Oaxaca

Ferocactus recurvus ssp. greenwoodii PA 1948, Villa Diaz Ordaz, Oaxaca

Ferocactus recurvus ssp. greenwoodii PA 1965, Lachivigoza, Oaxaca

Ferocactus recurvus ssp. greenwoodii PA 1965, Lachivigoza, Oaxaca

   V kultuře nepatří k choulostivým ferokaktusům, roste dobře a poměrně brzy kvete. Květy se objevují na podzim, u nás často poupata zavadnou pro nedostatek světla a tepla. Mám ve sbírce květuschopné rostliny, už léta zakládají poupata, ale květů jsem se zatím nedočkal.