F. acanthodes

    Ferocactus acanthodes je "prastarý druh". O pravosti, respective prioritě jména, se vedou letité spory. A tak se můžeme setkat s tímto kaktusem často pod jménem Ferocactus cylindraceus. Obě jména dobře vystihují hlavní poznávací znaky tohoto taxonu, tedy husté otrnění zahnutými trny (= acanthodes) nebo sloupovitý stonek (= cylindraceus). První popis, často zpochybňovaný, zveřejnil Charles Lemaire v roce 1839, zatímco Engelmann své jméno zveřejnil až o sedmnáct let později. Britton s Rosem pak v roce 1922 přeřadili tento kaktus do svého nově ustanoveného rodu Ferocactus. Tím byl asi definitivně ustanoven botanický status tohoto kaktusu. Díky širokému výskytu a velké variabilitě F. acanthodes byly popsány desítky různých variet, subspecií, forem i druhů, které jsou dnes včleněny do superdruhu F. acanthodes. Z celého výčtu dnes zůstávají akceptovány jen subsp. tortulispinus z nejjižnější oblasti výskytu na Baja California, subsp. eastwoodiaae z Arizony a subsp. lecontei ze západní pevninské pohraniční části USA a Mexika.

Ferocactus acanthodes PA 3418, Mex 3, km 166.5, BCN

Ferocactus acanthodes PA 3418, Mex 3, km 166.5, BCN

    V přírodě jsem se zatím (2019) potkal na několika lokalitách na Baja California Norte. Poprvé jsem zavelel na výsadek po úmorné cestě z Mexicali na jih podél východního pobřeží Baja California. Měli jsme za sebou asi 350 kilometrů nepříliš záživné cesty, když mi do oka padly kvetoucí ferokaktusy. Vyběhli jsme pár metrů od cesty a s velkým nadšením jsem fotil své první divoké F. acanthodes. Během dvou dnů, které jsem na Baja California měl, jsem se s tímto kaktusem potkal ještě několikrát; cíleně jsem se zastavil n na lokalitě subsp. tortulispinus, o které píšu v samostatném článku.

Ferocactus acanthodes PA 3409, Mex 3, km 52, BCN

Ferocactus acanthodes PA 3409, Mex 3, km 52, BCN

    V kultuře je Ferocactus acanthodes dobře zastoupený, léta kvetou rostliny z výsevů z osmdesátých let, kdy se k nám dostala semena od našich montérů působících v Mexiku, nebo semena z botanických zahrad na západ od našich hranic. S pádem železné opony přišly do našich sbírek tisíce semen, i s evidovaným původem, ze kterých jsou v našich sbírkách tisíce rostlin. A přichází doba, kdy začínají dospívat a objevují se květy a první semena z našich zdrojů. Ferocactus acanthodes sice patří k těm pěstitelsky náročnějším, ale tvrdá kultura s dostatkem až přebytkem slunce a vzduchu s malým květináčem s jalovým substrátem umožní i pěstiteli s nedostatkem místa se potěšit kvetoucími rostlinami. První květy se objevují na rostlinách starých asi deset let a o průměru kolem deseti centimetrů (tělo bez trnů). Výsledek je daný mixem věku a velikosti, což v praxi znamená, že "nafouknutá" pětiletá rostlina o průměru patnáct centimetrů ani čtvrt století sušená chuděrka nezakvetou. Nabídka semen převyšuje poptávku po tomto kaktusu.

    Ferocactus acanthodes PA 3413, Col. Lázaro Cardenaz, BCN