F. fordii ssp. borealis

    Ferocactus fordii ssp. borealis je poměrně nedávno diagnostikovaným taxonem, byl platně popsán N.P.Taylorem až v roce 2002. Jméno borealis vystihuje severní výskyt oproti typové subspecii (např. aurora borealis = polární záře).

    Výskyt je od typového F. fordii vzdálený více než 250 km. Udávaná oblast je na sever od El Rosario v Baja California Norte po San Antonio del Mar. Podle popisu rostliny rostou v plošinách na pobřeží a vystupují až do nadmořské výšky 100 metrů.

    Já jsem se s tímto kaktusem potkal za soumraku 29. března 2019. Byli jsme utahaní stovkami kilometrů po špatných cestách na Baja California a po jedné z mnohých vojenských kontrol jsme asi sedm kilometrů severně od El Rosario při průjezdu pasem ve výšce 130 metrů zastavii na místě, kde můj kamarád Žeňa před časem pozoroval tento kaktus. Světelné podmínky byly prachbídné, moje digitální zrcadlovka Canon 760D už to nezvládala, ale mobilní telefon kupodivu pár slušných fotek pořídil. Času moc nebylo, přesto se mi podařilo nalézt kvetoucí rostlinu i pár semen. Dostaly studijní číslo PA 3398.

    V kultuře jsou F. fordii subsp. borealis vděčné rostliny, v nabídce jsou sběry Pavla Pavlíčka PP 135 od Ejido Valle Tranquillo, což je si 20 km severně od lokality, kterou jsem navštívil.