F. fordii

    Ferocactus fordii popsali krátce po Orcuttovi Britton s Rosem v roce 1922. Výskyt tohoto populárního kaktusu je omezený na pacifické pobřeží Baja California v hraniční oblasti Baja California Norte a Baja California Sur. Zasahuje pár desítek kilometrů jižně od Guerrero Negro a na sever k Rosarito. Byly popsány dvě nižší taconomické jednotky, ssp. borealis, který se vyskytuje daleko na severu Baja California u San Quintin a var. grandiflorus, který je dnes řazen pod F. chrysacanthus.

Ferocactus fordii MZ 1147, San Hipolito, BC

    V přírodě osídluje pobřežní oblasti, často jen několik málo metrů nad mořskou hladinou na dohled od oceánu. Byl jsem překvapený, že roste prakticky v čistém písku. A není vyloučené, že při vyšším přílivu může být zaplavován mořskou vodou. Jak jinak si vysvětlit početné lastury, které ležely v bezprostřední blízkosti rostlin. Ferocactus fordii jsem viděl na třech místech v okolí Guerrero Negro.

Ferocactus fordii PA 3372, Guerrero Negro, 7 km JV, BCS

Ferocactus fordii PA 3372, Guerrero Negro, 7 km JV, BCS

    Mezi kaktusáři je Ferocactus fordii vyhledávaným druhem. Roubovanci kvetou už ve velikosti kolem 6 - 8 cm atraktivními fialovými květy. Ve sbírkách je asi rozšířenější ssp. borealis. Typová subspecie má delší trny.

Ferocactus fordii PA 3374, 10 km JZ Villa Jesus Maria, BCN

Ferocactus fordii PA 3378, 3 km Z Villa Jesus Maria, BCN

Ferocactus fordii MZ 1147, San Hipolito, BC